Rugby na Igrzyskach Olimpijskich!

Tomasz Ociepa / 2009-10-10

Światowe środowisko rugby obiegła dzisiaj długo oczekiwana wiadomość - rugby siedmioosobowe będzie dyscypliną olimpijską! Na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zadecydowano, że rugbiści będą walczyć o medale od Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Na igrzyskach rugby będzie istnieć w mniej kontaktowej, a jednocześnie według wielu bardziej widowiskowej wersji "siódemkowej".
Jest to duży krok w rozwoju dyscypliny, który szczególnie znaczenie może mieć przede wszystkim dla tych krajach, gdzie rugby jest mniej popularnym sportem. Nie jest tajemnicą, że obecność na IO to silny argument w walce o środki na rozwój każdej dyscypliny.
Warto wspomnieć, że rugby było już przez pewien czas pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Rozgrywki z jajowatą piłką były częścią sportowego święta w 1900 r. w Paryżu, 1908 w Londynie, 1920 w Antwerpii oraz 1924 ponownie w Paryżu. Rywalizowano wówczas w klasycznej, piętnastoosobowej odmianie. Orędownikiem rugby ze względu na wszechstronny i kształcący charakter dyscypliny był sam inicjator nowożytnego ruchu olimpijskiego, Pierre de Coubertin. Po jego odejściu z funkcji prezynenta MKOl rok po ostatnich "rugbowych" igrzyskach, jego następcy byli bardziej sceptyczni wobec zespołowych konkurencji, większy nacisk kładąc na rywalizację indywidualną. Ucierpiało na tym także rugby, które na kilkadziesiąt lat zniknęło z programu Igrzysk.
Dzięki wieloletnim staraniom działaczy IRB, nasza dyscyplina wróci na należne jej miejsce wśród olimpijskich konkurencji. Do Igrzysk w Rio de Janeiro zakwalifikuje się po 12 drużyn narodowych kobiet i mężczyzn.

Zobacz też

Czwarty raz z Juvenią

Ze Zgierza wrócili bogatsi o 13 punktów

Przetarcie w "siódemki"

Już niedługo...

Turniej Dzieci i Młodzieży

24.09.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Podsumowanie sezonu 2021/22

Za nami sezon 2021/2022. Był on dla nas bardzo udany - wicemistrzostwo Polski Kadetek, 4. miejsce w Pucharze Polski, 4. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, czy 7. miejsce w Polsce mini żaków, to tylko najważniejsze nasze sukcesy. Oprócz tego szereg zawodów rugby...

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2021/22

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii udało się rozegrać wszystkie zaplanowane turnieje w międzyszkolnych rozgrywkach rugby tag. Poniżej ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim z częstochowskiej perspektywy.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.