Rugby na Igrzyskach Olimpijskich!

Tomasz Ociepa / 2009-10-10

Światowe środowisko rugby obiegła dzisiaj długo oczekiwana wiadomość - rugby siedmioosobowe będzie dyscypliną olimpijską! Na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zadecydowano, że rugbiści będą walczyć o medale od Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Na igrzyskach rugby będzie istnieć w mniej kontaktowej, a jednocześnie według wielu bardziej widowiskowej wersji "siódemkowej".
Jest to duży krok w rozwoju dyscypliny, który szczególnie znaczenie może mieć przede wszystkim dla tych krajach, gdzie rugby jest mniej popularnym sportem. Nie jest tajemnicą, że obecność na IO to silny argument w walce o środki na rozwój każdej dyscypliny.
Warto wspomnieć, że rugby było już przez pewien czas pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Rozgrywki z jajowatą piłką były częścią sportowego święta w 1900 r. w Paryżu, 1908 w Londynie, 1920 w Antwerpii oraz 1924 ponownie w Paryżu. Rywalizowano wówczas w klasycznej, piętnastoosobowej odmianie. Orędownikiem rugby ze względu na wszechstronny i kształcący charakter dyscypliny był sam inicjator nowożytnego ruchu olimpijskiego, Pierre de Coubertin. Po jego odejściu z funkcji prezynenta MKOl rok po ostatnich "rugbowych" igrzyskach, jego następcy byli bardziej sceptyczni wobec zespołowych konkurencji, większy nacisk kładąc na rywalizację indywidualną. Ucierpiało na tym także rugby, które na kilkadziesiąt lat zniknęło z programu Igrzysk.
Dzięki wieloletnim staraniom działaczy IRB, nasza dyscyplina wróci na należne jej miejsce wśród olimpijskich konkurencji. Do Igrzysk w Rio de Janeiro zakwalifikuje się po 12 drużyn narodowych kobiet i mężczyzn.

Zobacz też

Czwarty raz z Juvenią

Ze Zgierza wrócili bogatsi o 13 punktów

Przetarcie w "siódemki"

Już niedługo...

XV-lecie RCC

30.06-1.07

dowiedz się więcej

Nie przegap

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

Jak dołączyć do Szkółki Rugby RCC?

Najlepiej zrobić to przy okazji naborów, które z reguły odbywają się na przełomie sierpnia i września oraz w okresie ferii zimowych. Natomiast jeśli przegapiliście te akcje i mimo to chcielibyście aby Wasze dziecko zaczęło trenować rugby, to skontaktujcie się z Trenerem...

4. miejsce na turnieju Pucharu Polski Rugby7

W sobotę 18 czerwca w Gnieźnie odbył się finałowy turnieju o Puchar Polski Rugby7. Wzięło w nim udział 8 najlepszych drużyn Polskiej Ligi Rugby7: Tytan Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal, Kaskada Szczecin, PG Ogniwo Sopot, RC Częstochowa oraz Ciechan Ciechanów. Po...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.