Międzynarodowy turniej rugby we Francji

MK / 2024-05-23

W dniach 18-19 maja młodzi zawodnicy Rugby Club Częstochowa wzięli udział w prestiżowej, międzynarodowej imprezie - Tournoi Europeen des Escoles de Rugby w Bethune, w północnej Francji. Był to już drugi wyjazd na tego typu zawody, ale pierwszy zorganizowany samodzielnie przez RCC - rok temu na "Mini Rugby X Nations" we włoskim Vimercate jechaliśmy wspólnie z klubami z południowej Polski.

Do Bethune dojechaliśmy w sobotę 18 maja rano, po przejechaniu niemal 1500 kilometrów. Rozpakowaliśmy się i odświeżyliśmy po podróży, a następnie wyruszyliśmy na lunch, który składał się z regionalnych dań przygotowanych przez rodziców zawodników z Bethune. Później odbyliśmy wspólny trening zapoznawczy z innymi drużynami. Późnym popołudniem poszliśmy na spacer po urokliwej starówce i udaliśmy się na zakupy. Sobotni wieczór zakończyliśmy powitalną kolacją dla wszystkich ekip biorących udział w turnieju.

Niedziela to dzień turniejowy. Wzięło w nim udział 18 klubów z 5 krajów - w sumie ponad 1200 młodych rugbistów i rugbistek w czterech kategoriach wiekowych na 12 boiskach:
Polska - Rugby Club Częstochowa
Holandia - Haagsche RC, Diok, RC Roosendaal
Belgia - Collines, Asub Waterloo
Niemcy - SG Germania List
Francja - Stade Fracais, Sarlat, Mitry Mory, P.U.C., Bagnolet, Arras, RC Bethune, Weppes, Bailleul, O.M.R., Douai

Rugby Club Częstochowa wystąpił w trzech kategoriach wiekowych. W U10 połączyliśmy swoje siły z drugą drużyną Mitry Mory. Była to świetna okazja dla młodych zawodników do integracji z kolegami spod Paryża. W kategorii U12 zagrały dwie nasze ekipy, które dzielnie walczyły z kolegami z Europy. Każda z tych drużyn miała okazję zagrać ze słynną drużyną Stade Francais, co było dla nich dodatkowym, niesamowitym doświadczeniem.

 W kategorii U14 do naszego zespołu dołączyły dwie zawodniczki z SG Germania List. Po słabym początku, nasza ekipa zaczynała nabierać rozpędu i z meczu na mecz grać coraz lepiej. Efekt to dwie porażki, remis i dwa zwycięstwa, które dały nam ostatecznie 9. miejsce w tej kategorii.

Po turnieju stadion jeszcze długo tętnił życiem. Zjedliśmy kolację, a część z zawodników wymieniło się klubowymi koszulkami, bluzami, lub czapkami z kolegami z innych krajów. Był to też czas do dalszych rozmów i zabaw z nowo poznanymi przyjaciółmi z Francji, Belgii, Niemiec, czy Holandii.

W poniedziałek w drodze powrotnej zahaczyliśmy jeszcze o Brukselę. Na miejscu zwiedziliśmy Atomium, następnie metrem przejechaliśmy do przepięknego centurm miasta na spacer, obiad i zakup pamiątek. Odwiedziliśmy również słynną fontannę sikającego chłopca, park przed Pałacem Królewskim, a także interaktywne muzeum "Parlamentarium" w Parlamencie Europejskim. Do Polski wróciliśmy we wtorek w okolicach południa.

To były niezwykle intensywne dni. W ich trakcie mieliśmy okazję poznać inne kultury i zintegrować się z ludźmi z innych krajów. Było to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników. Co do aspektów sportowych, to cieszy nas obserwacja, że nasi zawodnicy nie odstawali od kolegów z Europy. Dużą bolączką dla nas były bardziej rygorystyczne przepisy związane z szarżą, która dozwolona była tylko poniżej pasa. Mimo to, nasi zawodnicy świetnie się spisali. Nasze pozytywne podejście zostało nagrodzone przyznaniem nam nagrody "fair-play". Bardzo przyjemne było również to, jak wielu ludzi na miejscu zaczepiało nas mówiąc, że mają polskie korzenie. Dla wielu z nich też było to bardzo ważne spotkanie - podsumował wyjazd Michał Krzypkowski, trener koordynator Szkółki Rugby RCC.

Składy RCC:

U10 - Zofia Adamus, Wiktor Axamit, Jan Korszewski, Jakub Sołowiej, Adrianna Zborowska

U12 - Filip Angełow, Kacper Czechowski, Kacper Jadczyk, Adam Jaworski, Tomasz Kilan, Kacper Kopta, Aleksander Korszewski, Oliwier Kubanek, Mikołaj Nawrot, Maciej Nierobiś, Dorian Pabiasz, Witold Pruban, Igor Rek, Antoni Sadowski, Wiktor Sambor, Oliwier Siudeja, Maksymilian Siwik, Filip Sołowiej, Małgorzata Stefańska, Patryk Tukaj, Dawid Waśkiewicz, Franciszek Zalas, Tymon Zalas, Franciszek Zarychta, Alex Żak

U14 - Natalia Chłód, Magdalena Kalota, Weromnika Kalota, Oliwia Kopacz, Adam Musialik, Mateusz Ojrzyński, Emilia Romaniewicz, Witkoria Romańczyk, Oliwier Runowski, Lena Rychter, Ksawery Stawicki, Michalina Stefańska, Antoni Tylkowski, Kacper Wąs, Sebastian Wikliński, Dawid Zowczak

 

Sztab trenerski RCC: Anna Błaszczyk, Adam Garus, Michał Krzypkowski, Adam Marczewski, Dominika Rozpondek-Garus.

 

Partnerzy wyjazdu:
- Śniadaniowcy
- promoplus24
- Arva Invest

Zobacz też

Brązowy medal kadetów

Udany Weekend z Rugby!

Weekend z rugby w Częstochowie

Już niedługo...

Nie przegap

Z pasją przez świat już od 15 lat!

To była celebracja godna dzieła, które wspólnymi siłami tworzyliśmy przez ponad 15 ostatnich lat. Wszystko zaczęło się piątkową, uroczystą galą w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej. To było wyjątkowe spotkanie w doborowym towarzystwie władz miasta i regionu,...

Mini żacy na ósmym, a żacy szóstym miejscu w Polsce!

W niedzielę 18.06.2023 r na stadionie KS Budowlani Łódź odbył się Ogólnopolski Finałowy Turniej Dzieci i Młodzieży. Nasi mini żacy zajęli na nim 11. miejsce (na 12 zespołów), natomiast żacy 9. miejsce (na 10 zespołów). Po uwzględnieniu tych wyników w klasyfikacji generalnej...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2023/2024

Za nami kolejny sezon międzyszkolnych rozgrywek rugby tag. Poniżej ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim z częstochowskiej perspektywy.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.