Udany Weekend z Rugby!

MK / 2024-04-30

To był bardzo udany Weekend z Rugby w Częstochowie. Zarówno pod względem organizacyjnym, jak i sportowym. Kadeci wygrali swój sobotni turniej II ligi. Także młodzicy zwyciężyli w swojej kategorii w niedzielę, a mini żakom i żakom do złota zabrakło naprawdę niewiele i musieli zadowolić się drugimi miejscami.

III Turniej II Ligi Kadetów – sobota

Do rywalizacji przystąpiły ostatecznie trzy drużyny – Rugby Club Częstochowa, AZS AWF Warszawa, UKS Jedynka Łódź. Niestety kilka dni przed zawodami wycofał się z nich zespół Sparty Jarocin. Ekipy rozegrały ze sobą mecze w systemie „każdy z każdym”.

Pierwszy pojedynek stoczyły ze sobą drużyny gospodarzy i Łodzian. Bardzo mocny początek RCC i dość szybkie prowadzenie 14:0. Gdy zdawało się, że mecz jest pod kontrolą, to naszym zawodnikom zaczęły zdarzać się głupie błędy, a i w organizacji gry wkradło się niepotrzebne rozluźnienie. Spowodowało to, że już w drugiej połowie to zawodnicy Jedynki prowadzili 21:14. Wtedy zaczęła się szaleńca pogoń w wykonaniu częstochowian. Niestety zabrakło im czasu i przegrali pierwsze starcie 19:21.

W drugim meczu turnieju spotkały się drużyny UKS Jedynki Łódź i AZS AWF Warszawa. To ci drudzy okazali się na przestrzeni całego spotkania drużyną lepszą, która lepiej wykorzystywała błędy rywali. Ostateczny rezultat, to okazałe zwycięstwo Warszawiaków 61:24.

Przed ostatnim meczem Rugby Club Częstochowa z AZS AWF Warszawa nasi zawodnicy wiedzieli, że muszą wysoko wygrać, aby móc liczyć jeszcze na zwycięstwo w cały turnieju. Patrząc jednak na wynik poprzedniego meczu AZSu z Łodzią większość kibiców nie sądziło, że będzie to możliwe. Jednak częstochowscy kadeci mieli inne zdanie. Od początku widać było ich olbrzymią determinację i świetne przestrzeganie założeń taktycznych. Ta mieszanka sprawiła, że niespodziewanie dla kibiców odnieśli wysokie i przekonujące zwycięstwo 59:10, ani przez chwilę nie dając nadziei przeciwnikom na lepszy rezultat.

W sytuacji gdy wszystkie trzy drużyny odniosły zwycięstwo, liczył się lepszy bilans małych punktów. I tak zwycięzcami turnieju okazali się gospodarze z Rugby Club Częstochowa (bilans małych punktów +47), na drugim miejscu znalazła się drużyna AZS AWF Warszawa (-12), a na ostatnim stopniu podium zameldował się UKS Jedynka Łódź (-35).

Skład RCC: Gabriel Binkiewicz, Filip Całusiński (15pkt. – 3P), Beniamin Dyndał (10pkt. – 2P), Jakub Formicki, Jakub Jaworski , Dawid Kruk, Hubert Kukuła, Dominik Ludwikowski (5pkt. – 1P), Adam Musialik (23pkt. – 1P; 9pd), Dawid Noras (5pkt. – 1P), Dawid Rak (20pkt. – 4P), Jakub Witeszczak, Mateusz Wszelaki.

Trener: Michał Krzypkowski

Aktualna tabela II Ligi Kadetów:
1. AZS AWF Warszawa – 20pkt.
2. Rugby Club Częstochowa – 14pkt.
3. UKS Jedynka Łódź – 14pkt.
4. Sparta Jarocin – 12pkt.

Turniej Dzieci i Młodzieży w Rugby – niedziela

Do turnieju przystąpiło w sumie 19 drużyn w 4 kategoriach wiekowych z 5 klubów – Rugby Club Częstochowa, Juvenia Kraków, Rugby Ruda Śląska, Krakodyle Kraków, RCBC Nowy Sącz. W sumie na stadionie można było zobaczyć niemal 200 młodych zawodników i zawodniczek bawiących się jajowatą piłką.

Kategoria Mikrus (do lat 9)
W kategorii mikrus rozgrywanej na małym boisku wzięli udział zawodnicy z wszystkich biorących udział w klubów, a RCC wystawiło dwie swoje drużyny. Zawodnicy rozegrali ze sobą mecze w systemie „każdy z każdym”. Tutaj najważniejsza była dobra zabawa, dlatego nie liczono punktów - wszyscy zawodnicy byli zwycięzcami!

Skład RCC I i II: Wiktor Axamit, Hubert Cholewa, Matylda Cholewa, Amelia Jadczyk, Jan Korszewski, Daniel Krajewski, Piotr Malczak, Aleksander Michalak, Mikołaj Miklus, Alan Pabiasz, Jakub Sołowiej, Jakub Wodzisławski

Trener: Anna Błaszczyk

Kategoria Mini Żak (do lat 11)
Podobnie jak w kategorii mikrusa wystąpiły tutaj drużyny z wszystkich klubów biorących udział w zawodach, w tym dwie ekipy RCC. Zespoły zostały podzielone na dwie grupy. Z każdej z nich dwie najlepsze wychodziły do półfinałów, a te z miejsc trzecich walczyły w meczu o 5. miejsce w turnieju. W finale spotkały się ostatecznie drużyny Juvenii Kraków i Rugby Club Częstochowa. Obie wykazały się w nim bardzo szczelną obroną i mecz zakończył się remisem 1:1. W tej sytuacji zawodnicy zagrali dogrywkę do „złotego przyłożenia”. Niestety tym razem lepsi okazali się goście z Krakowa, którym jako pierwszym udało się zdobyć punkty.

Skład RCC I: Adam Jaworski, Tomasz Kilan, Oliwier Kubanek, Dorian Pabiasz, Pola Patrzyk, Oliwier Siudeja, Dawid Waśkiewicz, Franciszek Zarychta

Skład RCC II: Liliana Dąsal, Alan Marciniak-Skórka, Leon Opala, Oliwier Pawłowski, Igor Rek, Antoni Sadowski Wojciech Szafrański, Adrianna Zborowska

Trenerzy: Adam Garus (II) i Adam Marczewski (I)

Klasyfikacja turnieju w kategorii Mini Żak:
1. Juvenia Kraków
2. Rugby Club Częstochowa
3. Rugby Ruda Śląska
4. RCBC Nowy Sącz
5. Krakodyle Kraków
6. Rugby Club Częstochowa II

Kategoria Żak (do lat 12)
W tej kategorii wystąpiły 4 drużyny – Rugby Club Częstochowa, Juvenia Kraków, Krakodyle Kraków oraz Rugby Ruda Śląska. Mecze rozegrano systemem „każdy z każdym”. Nasza drużyna znów nieznacznie przegrała z Juvenią 3:5 i pokonała wysoko pozostałe ekipy. Dzięki temu zajęła 2. miejsce w turnieju, potwierdzając duży progres zrobiony w trakcie przerwy zimowej.

Skład RCC: Filip Angełow, Kacper Czechowski, Oliwier Egeman, Aleksander Gadziński, Kacper Jadczyk, Kacper Kopta, Aleksander Korszewski, Mikołaj Nawrot, Maksymilian Siwik, Filip Sołowiej, Małgorzata Stefańska, Patryk Tukaj

Trener: Sławomir Fujarski

Klasyfikacja turnieju w kategorii Żak:
1. Juvenia Kraków
2. Rugby Club Częstochowa
3. Krakodyle Kraków
4. Rugby Ruda Śląska

Kategoria Młodzik (do lat 14)
W najstarszej grupie na Turnieju Dzieci i Młodzieży wystąpiły 3 drużyny – Rugby Club Częstochowa, Juvenia Kraków oraz Rugby Ruda Śląska. Podobnie jak w przypadku rozgrywek żaków, drużyny zagrały ze sobą w systemie „każdy z każdym”. W obu swoich meczach RCC pokazało swoją dominację w tej kategorii wiekowej na południu Polski pokonując najpierw drużynę z Rudy Śląskiej 74:5, żeby później równie wysoko rozprawić się z ekipą z Krakowa wygrywając 50:7.

Skład RCC: Karolina Baor, Mikołaj Binkiewicz, Piotr Bryłka, Natalia Chłód, Oliwia Kopacz, Bartosz Laskowski, Adam Musialik, Mateusz Ojrzyński, Emilia Romaniewicz, Wiktoria Romańczyk, Lena Rychter, Michalina Stefańska, Antoni Tylkowski, Kacper Wąs, Sebastian Wikliński, Dawid Zowczak.

Trener: Patryk Weżgowiec

Klasyfikacja turnieju w kategorii Młodzik:
1. Rugby Club Częstochowa
2. Juvenia Kraków
3. Rugby Ruda Śląska

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z Weekendu z Rugby w Częstochowie. Wszystko co planowaliśmy zrobić organizacyjnie udało się. Ale ważniejsze jest to, że pod względem sportowym nasze drużyny wyglądały bardzo dobrze w każdej kategorii. Nasz główny cel, to rozwój naszych podopiecznych i widać było, że to się nam udaje. Zwycięstwa, których byliśmy świadkami są efektem ciężkiej pracy wykonywanej regularnie przez zawodników i trenerów na treningach. Wielkie brawa dla nich! Olbrzymie podziękowania należą się instytucjom i firmom, które wsparły nas w organizacji tego wydarzenia. Nie możemy zapomnieć też o pracy wolontariuszy – zawodników i ich rodziców. Dzięki im wszystkim, to były niezapomniane dwa rugbowe dni na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym – podsumował Weekend z Rugby Michał Krzypkowski, trener koordynator Szkółki Rugby RCC.

 

Partnerzy wydarzenia:
- Województwo Śląskie
-
Śląski Związek Rugby
- Miasto Częstochowa
- Agropasz
- Budokart
- Mega Pizza Częstochowa
- MPK w Częstochowie S.A.
- Promoplus24

Mecenasi RCC:
- Krono-plast
- Kronos II
- Niebieski Lis
- Śniadaniowcy

Patronat medialny:
- czestochowskie24.pl
- Gazeta Częstochowska
- Gazeta Regionalna
- Radio Fiat
- Telewizja Orion
- TVP3 Katowice
- wczestochowie.pl
- Życie Częstochowy i Powiatu

 

Turniej został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

__________

Zadanie "Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby" jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w Szkółce Rugby RCC są dofinansowane z środków Samorządu Województwa Śląskiego w ramach programu "Klub".

Zobacz też

Weekend z rugby w Częstochowie

Niedosyt po turnieju w Gdańsku

Kolejne 6. miejsce seniorek

Już niedługo...

Nie przegap

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

Udany President TDiM w Częstochowie

W minioną niedzielę na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się "President Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby". Wzięło w nim udział 5 klubów, które wystawiły w sumie 15 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus (u9), mini żak (u11), żak (u12) i młodzik...

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.