Rugby League w Częstochowie

MK / 2023-08-03

Rugby League to 13-osobowa odmiana rugby, która różnie się niektórymi przepisami od dobrze nam znanego rugby union. W tym sezonie nasi zawodnicy występują w Mistrzostwach Polski Rugby League w barwach drużyny Husaria Kalisz/Południe i już w najbliższą sobotę o 15:30 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie zagrają mecz przeciwko Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats. Wstęp na to spotkanie będzie bezpłatny.

fot. Rugby Polska XIII

Rugby League to 13-osobowa odmiana rugby, która wyłoniła się pod koniec XIX wieku z rugby union w wyniku sporu o profesjonalizm. Globalnie jest to mniej popularna wersja naszej gry. Różnic nie jest dużo, a do najważniejszych musimy zaliczyć:

- Drużyna atakująca ma 6 prób na zdobycie przyłożenia. Każda próba kończy się udaną szarżą obrońców. W przypadku przewinienia drużyny broniącej, atakujący otrzymują nowy zestaw 6 prób.

- Po szarży nie formuje się znany nam ruck. Obrońcy muszą wycofać się 10m za linię piłki i jedynie dwóch z nich może zostać przy zawodniku z piłką stając jeden za drugim. Zawodnik z piłką po szarży musi wstać z nią w rękach, następnie poturlikać ją w kierunku swojej drużyny po drodze zaznaczając ją nogą. Wówczas kolejny zawodnik z jego drużyny przejmuje piłkę i rozpoczyna się kolejna próba zdobycia przyłożenia.

- Młyny są niepchane i składają się z 6 zawodników z każdej ze stron. Również auty rozgrywane są poprzez młyn.

- Przyłożenie warte jest 4 punkty, podwyższenie i karny po 2 punkty, a drop goal z gry wyceniany jest na 1 punkt.

Poza tym większość zasad jest taka sama (podajemy do tyłu, kopiemy w dowolnym kierunku, spalone, przyłożenia etc).

 

W tym sezonie Mistrzostw Polski Rugby League występują 4 drużyny:

- Sroki Łodź (aktualny Mistrz Polski)

- Husaria Kalisz/Południe (z naszymi zawodnikami w składzie)

- Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats 

- AZS AWF Warszawa

W ramach rozgrywek zagramy "każdy z każdym", po czym na podstawie tabeli dwie najlepsze drużyny zagrają w finale o tytuł Mistrza Polski Rugby League.

 

Z inicjatywy dwóch naszych zawodników - Jakuba Mitka i Michała Krzypkowskiego zaczęliśmy planować przystąpienie do tych rozgrywek pierwotnie jako zespół Południa (z zawodnikami z klubów zrzeszonych w projekcie #ProP), jednak z czasem uznaliśmy, że lepszą formą będzie połączenie sił z inną drużyną. Wybór padł na Husarię Kalisz - zeszłorocznego wicemistrza kraju, który w tym sezonie boryka się z problemami frekwencyjnymi. 

 

Wspólny start jako Husaria Kalisz/Południe okazał się bardzo udany - pokonaliśmy w pierwszej kolejce AZS AWF Warszawa 38:28 i mimo, że odbył się już jeden mecz z drugiej rundy, to wciąż jesteśmy liderami tabeli. W drugim meczu drugiej kolejki zmierzymy się z drużyną Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats. Spotkanie odbędzie się w Częstochowie w tę sobotę o godzinie 15:30 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym (ul. Dąbrowskiego 58/64). Będziemy chcieli je wygrać i utrzymać pierwsze miejsce w lidze. Wstęp dla kibiców na ten mecz będzie bezpłatny - serdecznie zapraszamy!

 

Ostatni mecz fazy zasadniczej zagramy 19 lub 20 sierpnia w Kaliszu przeciwko Srokom Łódź.

Zobacz też

Nasze dziewczyny w młodzieżowych...

Mini żacy na ósmym, a żacy szóstym miejscu w...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2022/2023

Już niedługo...

Nie przegap

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

Udany President TDiM w Częstochowie

W minioną niedzielę na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się "President Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby". Wzięło w nim udział 5 klubów, które wystawiły w sumie 15 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus (u9), mini żak (u11), żak (u12) i młodzik...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.