Rugby League w Częstochowie

MK / 2023-08-03

Rugby League to 13-osobowa odmiana rugby, która różnie się niektórymi przepisami od dobrze nam znanego rugby union. W tym sezonie nasi zawodnicy występują w Mistrzostwach Polski Rugby League w barwach drużyny Husaria Kalisz/Południe i już w najbliższą sobotę o 15:30 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie zagrają mecz przeciwko Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats. Wstęp na to spotkanie będzie bezpłatny.

fot. Rugby Polska XIII

Rugby League to 13-osobowa odmiana rugby, która wyłoniła się pod koniec XIX wieku z rugby union w wyniku sporu o profesjonalizm. Globalnie jest to mniej popularna wersja naszej gry. Różnic nie jest dużo, a do najważniejszych musimy zaliczyć:

- Drużyna atakująca ma 6 prób na zdobycie przyłożenia. Każda próba kończy się udaną szarżą obrońców. W przypadku przewinienia drużyny broniącej, atakujący otrzymują nowy zestaw 6 prób.

- Po szarży nie formuje się znany nam ruck. Obrońcy muszą wycofać się 10m za linię piłki i jedynie dwóch z nich może zostać przy zawodniku z piłką stając jeden za drugim. Zawodnik z piłką po szarży musi wstać z nią w rękach, następnie poturlikać ją w kierunku swojej drużyny po drodze zaznaczając ją nogą. Wówczas kolejny zawodnik z jego drużyny przejmuje piłkę i rozpoczyna się kolejna próba zdobycia przyłożenia.

- Młyny są niepchane i składają się z 6 zawodników z każdej ze stron. Również auty rozgrywane są poprzez młyn.

- Przyłożenie warte jest 4 punkty, podwyższenie i karny po 2 punkty, a drop goal z gry wyceniany jest na 1 punkt.

Poza tym większość zasad jest taka sama (podajemy do tyłu, kopiemy w dowolnym kierunku, spalone, przyłożenia etc).

 

W tym sezonie Mistrzostw Polski Rugby League występują 4 drużyny:

- Sroki Łodź (aktualny Mistrz Polski)

- Husaria Kalisz/Południe (z naszymi zawodnikami w składzie)

- Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats 

- AZS AWF Warszawa

W ramach rozgrywek zagramy "każdy z każdym", po czym na podstawie tabeli dwie najlepsze drużyny zagrają w finale o tytuł Mistrza Polski Rugby League.

 

Z inicjatywy dwóch naszych zawodników - Jakuba Mitka i Michała Krzypkowskiego zaczęliśmy planować przystąpienie do tych rozgrywek pierwotnie jako zespół Południa (z zawodnikami z klubów zrzeszonych w projekcie #ProP), jednak z czasem uznaliśmy, że lepszą formą będzie połączenie sił z inną drużyną. Wybór padł na Husarię Kalisz - zeszłorocznego wicemistrza kraju, który w tym sezonie boryka się z problemami frekwencyjnymi. 

 

Wspólny start jako Husaria Kalisz/Południe okazał się bardzo udany - pokonaliśmy w pierwszej kolejce AZS AWF Warszawa 38:28 i mimo, że odbył się już jeden mecz z drugiej rundy, to wciąż jesteśmy liderami tabeli. W drugim meczu drugiej kolejki zmierzymy się z drużyną Tryton Warszawa & Góra Kalwaria Wildcats. Spotkanie odbędzie się w Częstochowie w tę sobotę o godzinie 15:30 na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym (ul. Dąbrowskiego 58/64). Będziemy chcieli je wygrać i utrzymać pierwsze miejsce w lidze. Wstęp dla kibiców na ten mecz będzie bezpłatny - serdecznie zapraszamy!

 

Ostatni mecz fazy zasadniczej zagramy 19 lub 20 sierpnia w Kaliszu przeciwko Srokom Łódź.

Zobacz też

Nasze dziewczyny w młodzieżowych...

Mini żacy na ósmym, a żacy szóstym miejscu w...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2022/2023

Już niedługo...

Nie przegap

Przekaż 1,5% podatku na Szkółkę Rugby RCC

Jak co roku gorąco zachęcamy Cię do przekazania nam Twojego 1,5% podatku. W ten sposób wspomożesz nasz klub nic nie tracąc.

Rugbowe Podsumowanie 2022 roku

W sobotę w Hali Sportowej Częstochowa odbyło się Rugbowe Podsumowanie 2022 roku. Zjawili się na niej przedstawiciele instytucji i firm, z którymi współpracujemy, a także zawodnicy klubu oraz ich rodziny. Krótko mówiąc - Rodzina RCC.

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.