Mamy wicemistrzostwo Polski!!!

MK / 2022-06-13

W niedzielę 12 czerwca w Łodzi odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7. Wzięło w nim udział pięć drużyn - Rugby Club Częstochowa, Budowlani Łódź, Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów. Nasze kadetki zajęły w nim 2. miejsce i dzięki temu wynikowi zdobyły tytuł Wicemistrzyń Polski Kobiet w rugby7.

Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”. Nasze zawodniczki przed turniejem zajmowały 2. miejsce w cyklu. Żeby wskoczyć na miejsce pierwsze, okupowane przez Budowlanych Łódź, musiałyby w finale uplasować się nad nimi. Kolejne pozycje zajmowały Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.

W pierwszym meczu zmierzyliśmy się z Atomówkami Łódź. Udało nam się w nim zdominować rywala i pod koniec pierwszej połowy wygrywaliśmy już 15:0. Wtedy to doszło do kontrowersyjnej sytuacji, gdy jedna z naszych zawodniczek zaszarżowała rywalkę na granicy przepisów. Sędzia nie uznał tej sytuacji za przewinienie i kontynuował grę. Wówczas na boisko z pretensjami wkroczył trener łodzianek, który najpierw został ukarany czerwoną kartką, a gdy to nie przyniosło skutku sędzia ukarał cały zespół Atomówek walkowerem. W tej sytuacji w protokole wpisano naszą wygraną 25:0.

Następny mecz rozegraliśmy z Amazonkami Lublin. Trener Michał Krzypkowski w tym meczu przekombinował z ustawieniem i rywalki szybko wyszły na prowadzenie 12:0. Natychmiastowe zmiany i korekty dały efekt, gdyż udało nam się doprowadzić do remisu 12:12. Jednak dwie żółte kartki otrzymane w meczu, plus chaos taktyczny sprawiły, że ostatecznie musieliśmy uznać wyższość lublinianek, które wcześniej pokonały nas tylko raz – jesienią, też w Łodzi. Ostateczny wynik spotkania to 12:24 dla Amazonek.

Trener odrobił lekcję z poprzedniego spotkania i na mecz z Rzeszowem wystawił najmocniejszy skład. Rzeszowianki tego dnia grały świetne zawody i zaliczyły pierwsze historyczne zwycięstwa. Jednak obudzona sportowa złość po porażce z Lublinem naszych zawodniczek sprawiła, że całkowicie panowały na boisku i nie dały nawet przez sekundę dojść do głosu rywalkom, demolując je 44:0.

Ostatni mecz okazał się spotkaniem o Mistrzostwo Polski. Wyniki turnieju i cyklu sprawiały, że musieliśmy pokonać Budowlanych Łódź, aby zdobyć złote medale. Łodziankom tymczasem starczał remis, lub ich wygrana. Nasze zawodniczki podeszły do tego spotkania bardzo zmotywowane i od pierwszego gwizdka widać było, że będzie to bardzo wyrównane spotkanie. Najpierw przyłożyły (ale bez podwyższenia) łodzianki i wyszły na prowadzenie 0:5.  Odpowiedzieliśmy im i wynik zmienił się na 7:5 na naszą korzyść. Przed przerwą położyły jeszcze Budowlane i na przerwę schodziliśmy z wynikiem 7:12. W drugiej połowie nasze dziewczyny weszły na jeszcze wyższe obroty i po dwóch indywidualnych akcjach wyszliśmy na prowadzenie 19:12. Wynik ten utrzymywał się do ostatnich sekund meczu. Niestety wówczas łodzianki wyprowadziły zabójczą dla nas akcję po skrzydle i doprowadziły do remisu 19:19. Mimo heroicznej postawy wymarzone mistrzostwo uciekło nam z rąk. Sport pokazał swoje najbrutalniejsze oblicze. U naszych zawodniczek wyczuwalny był niedosyt, ale też i radość, gdyż w końcu wicemistrzostwo Polski, to największy sukces w historii naszego klubu i dziewczyny zapisały się na stałe w jego annałach.

Podsumowując Mistrzyniami Polski zostali Budowlani Łódź, a wicemistrzostwo powędrowało do Rugby Club Częstochowa. Brązowe medale zawisły na szyjach Amazonek Lublin, a poza podium uplasowały się w  następującej kolejności Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów.

 To był bardzo szalony sezon. Jesienią najpierw zdecydowanie wygraliśmy turniej w Lublinie, żeby później w Łodzi w mocno osłabionym składzie zająć zaledwie 4. miejsce. Później wiosną zaczęło się od odwołanego przez śnieg turnieju w Częstochowie, a następnie 2. miejsc w Rzeszowie, Lublinie i na finale w Łodzi. Z jednej strony szkoda mistrzostwa, które było bardzo blisko, z drugiej strony nie ma co gdybać i trzeba cieszyć się z Wicemistrzostwa Polski. Żadna z drużyn naszego klubu, nigdy dotąd nie była tak wysoko. Chciałbym jeszcze raz bardzo pogratulować i podziękować dziewczynom za trud włożony we wszystkie mecze i ufanie mi nawet w trudnych momentach. To była czysta przyjemność pracować z nimi. Teraz czas na zasłużony odpoczynek i niedługo trzeba będzie zacząć myśleć o następnym sezonie – podsumował trener naszych zawodniczek – Michał Krzypkowski.

Skład RCC: Laura Borowska, Paulina Grzyb, Nicola Kiedrzynek, Kornelia Korzeniowska, Nicole Ligudzińska, Oliwia Matras, Weronika Musialik (kapitan), Amelia Ormińska, Lena Szarek, Daria Wąchała, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.

Mecze:
Błyskawice Rzeszów 0:34 Budowlani Łódź
RC Częstochowa 25:0 Atomówki Łódź (punkty dla RCC: Borowska 5pkt. – 1P; Weżgowiec 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P)
Amazonki Lublin 21:22 Błyskawice Rzeszów
Budowlani Łódź 46:0 Atomówki Łódź
RC Częstochowa 12:24 Amazonki Lublin (Borowska 5pkt. – 1P, Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 2pkt. – 1pd)
Błyskawice Rzeszów 24:5 Atomówki Łódź
Budowlani Łódź 51:0 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 44:0 Błyskawice Rzeszów (Borowska 10pkt. – 2P; Weżgowiec 10pkt. – 2P; Wiśniewska 10pkt. – 2P; Matras 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. –  2pd)
Atomówki Łódź 15:21 Amazonki Lublin
RC Częstochowa 19:19 Budowlani Łódź (Borowska 5pkt. – 1P; Ormińska 5pkt. – 1P; Wiśniewska 5pkt. – 1P; Musialik 4pkt. – 2pd)

Klasyfikacja turnieju w Łodzi:
1. Budowlane Łódź - 20pkt.
2. RC Częstochowa - 18pkt.
3. Błyskawice Rzeszów - 16pkt.
4. Amazonki Lublin - 14pkt.
5. Atomówki Łódź - 12pkt.

Końcowa Klasyfikacja Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7:
1. Budowlani Łódź - 92pkt.
2. Rugby Club Częstochowa - 88pkt.
3. Amazonki Lublin - 80pkt.
4. Atomówki Łódź - 76pkt.
5. Błyskawice Rzeszów - 64pkt.

Skład Rugby Club Częstochowa w trakcie całego sezonu 2021/2022 (wg ilości rozegranych turniejów):
- Laura Borowska (5 turniejów; wypożyczona z KS Rugby Ruda Śląska)
- Nicole Ligudzińska (5 turniejów)
- Weronika Musialik (5 turniejów)
- Julia Weżgowiec (5 turniejów)
- Nina Wiśniewska (5 turniejów)
- Nicola Kiedrzynek (4 turnieje)
- Nikola Giełażys (3 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
- Kornelia Korzeniowska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
- Oliwia Matras (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
- Amelia Ormińska (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków)
- Lena Szarek (3 turnieje; wypożyczona z Juvenii Kraków/Hegemona Mysłowice)
- Daria Wąchała (3 turnieje;  wypożyczona z Juvenii Kraków)
- Oliwia Borczyk (2 turnieje; wypożyczona z RC Bełchatów)
- Paulina Grzyb (1 turniej)
- Magdalena Kaszyńska (1 turniej)
- Jessica Wojciechowska (1 turniej; wypożyczona z RC Bełchatów)

__________

Zadanie "Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby" jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w grupach wiekowych kadet i młodzik w 2022 roku są dofinansowane z środków budżetowych Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu "Klub".

Zobacz też

Kolejne święto rugby w Częstochowie

2. miejsce kadetek w Lublinie

Zapraszamy na Turniej Dzieci i Młodzieży w...

Już niedługo...

Nie przegap

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

Ruszyły otwarte treningi w ramach Budżetu Obywatelskiego

W ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Częstochowy na 2023 rok organizowane będą ogólnodostępne, bezpłatne treningi rugby dla dzieci i młodzieży. Odbywać się one będą w sześciu dzielnicach naszego miasta - Częstochówka-Parkitka, Dźbów, Gnaszyn-Kawodrza, Lisiniec,...

Ferie z Jajem

Od 31 stycznia zapraszamy na "Ferie z jajem" - otwarte treningi dla chłopców i dziewczyn w Rugby Club Częstochowa połączone z naborem do Szkółki Rugby, odbywać się będą w hali sportowej przy VII LO im. Mikołaja Kopernika (ul. Nowowiejskiego 18) oraz w sali gimnastycznej Zespołu...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.