RCC już o krok od awansu do turnieju finałowego o Puchar Polski Rugby7

MK / 2022-05-15

W sobotę na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym odbył się IX turniej Polskiej Ligi Rugby7. Wzięło w nim udział 6 drużyn. Poza gospodarzami - Rugby Club Częstochowa, były to drużyny Tytana Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal i Alfy Bydgoszcz. Nasi zawodnicy zajęli na nim 5. miejsce i wskoczyli na 7. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Turniej był bardzo mocno obsadzony. Pojawiły się na nim drużyny zajmujące 1., 2., 3., 5. i 6. miejsce w Polskiej Lidze Rugby 7. RCC było przed tym turniejem na 12. miejscu.  Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrano mecze w systemie „każdy z każdym”. Dwie najlepsze ekipy wychodziły do półfinałów, a drużyny które zajmą ostatnie miejsca miały spotkać się w dwumeczu o 5. miejsce.

W grupie A bezkonkurencyjni okazali się liderzy cyklu – Tytan Gniezno, którzy wygrali oba swoje mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna Rugby Biesal dzięki zwycięstwu nad Alfą Bydgoszcz, która to została sklasyfikowana na ostatnim miejscu z dwoma porażkami na swoim koncie.

W drugiej grupie rywalizacja rozpoczęła się od meczu RCC z RK Unisław. Goście bezlitośnie wykorzystywali błędy naszej drużyny przy wznowieniach gry, co spowodowało że częstochowianie musieli uznać ich wyższość, przegrywając 5:22. W kolejnym meczu nie bez problemu Rugby Wrocław pokonali drużynę z Unisławia 17:5. W ostatnim spotkaniu, które decydowało o ostatecznej kolejności w grupie, zmierzyły się ze sobą drużyny RCC i Rugby Wrocław – wiceliderzy cyklu. Przez większość meczu wynik był stykowy. Na kilka minut przed jego końcem utrzymywał się wynik 17:17. Jednak wtedy wrocławianie pokazali swoją klasę i wykorzystali wszystkie swoje atuty, zwyciężając nas ostatecznie 34:17. Wynik ten sprawił, że do półfinałów awansowali goście z Wrocławia i Unisławia, a częstochowianie mieli powalczyć w dwumeczu o 5. miejsce.

RCC zmierzyło się w nim z Alfą Bydgoszcz. W obu meczach, to RCC było zdecydowanie dominującą stroną. Pierwsze spotkanie wygraliśmy 31:10, a w drugim spotkaniu więcej czasu gry dostali rezerwowi, a mimo to również wygraliśmy je pewnie 25:12. W ten sposób RCC zajęło 5. miejsce w turnieju.

Oba półfinały były jednostronnymi widowiskami. W pierwszym meczu Tytan Gniezno pokonał 40:7 RK Unisław, a Rugby Wrocław zwyciężyło Rugby Biesal 25:0. W meczu o 3. Miejsce nieznacznie lepsi okazali się zawodnicy z RK Unisław, którzy wygrali 15:7 z Rugby Biesal. W finale swoją moc pokazała drużyna Tytana Gniezno, która wysoko pokonała Rugby Wrocław 36:5.

Po tym turnieju jedynie Rugby Club Częstochowa zmienił swoje miejsce w klasyfikacji, awansując aż o pięć „oczek” – z 12. na 7. Warto tutaj wspomnieć, że dziewięć najlepszych drużyn cyklu spotka się 18 czerwca w Gnieźnie na turnieju finałowym o Puchar Polski Rugby7. Tymczasem za dwa tygodnie w Biesalu odbędzie się ostatni turniej Polskiej Ligi Rugby7 i po nim okaże się, czy częstochowianom uda utrzymać się miejsce premiujące grą w finale.

Zajęta przez nas lokata uczciwie pokazuje nasze miejsce w stawce tych drużyn. Choć trzeba zauważyć, że mamy potencjał do sprawiania niespodzianek i utrudniania życia faworytom. Szkoda zwłaszcza dzisiejszego meczu z Wrocławiem, gdzie zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Liczymy, że wyniki turnieju w Biesalu nie wyrzucą nas z finału o Puchar Polski, na który chcemy pojechać i zamieszać w stawce. Chciałbym tutaj też podziękować za wsparcie partnerom turnieju – Mieście Częstochowa i firmom Mega Pizza, MPK w Częstochowie, Niebieski Lis i Śniadaniowcy. Brawa należą się również zawodnikom Szkółki Rugby RCC z grupy u16, którzy pomogli w przygotowaniu obiektu do zawodów, ich przeprowadzeniu i posprzątaniu po nich. Wspólnymi siłami udało się nam stworzyć imprezę, która stała na wysokim poziomie nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym – podsumował zawody trener RCC Michał Krzypkowski.

Skład RCC: Dawid Dróżdż, Adam Garus, Michał Krzypkowski, Michał Kuczyński, Mateusz Nowak, Daniel Popczyk, Marcel Puczka, Mateusz Pułtorak, Aleksander Sawicki, Mikołaj Weżgowiec.

 

Wyniki turnieju

Faza grupowa

Rugby Biesal – Alfa Bydgoszcz 40:7

Rugby Klub Unisław – Rugby Club Częstochowa 22:5 (punkty dla RCC: Dróżdż 5pkt. – 1P)

Tytan Gniezno – Rugby Biesal 31:7

Rugby Wrocław – Rugby Club Unisław 17:5

Alfa Bydgoszcz – Tytan Gniezno 5:34

Rugby Club Częstochowa – Rugby Wrocław 17:34 (Weżgowiec 10pkt. – 2P, Krzypkowski 7pkt. – 1P+1pd)

Faza finałowa

Mecze o 5 miejsce

Alfa Bydgoszcz – Rugby Club Częstochowa 10:31 (Krzypkowski 11pkt. – 1P+3pd, Dróżdż 10pkt. – 2P, Kuczyński 5pkt. – 1P, Pułtorak 5pkt. – 1P)

Rugby Club Częstochowa – Alfa Bydgoszcz 25:12 (Dróżdż 10pkt. – 2P, Krzypkowski 10pkt. – 2P, Garus 5pkt. – 1P)

Półfinały

Tytan Gniezno – Rugby Klub Unisław 40:7

Rugby Biesal – Rugby Wrocław 0:25

Mecz o 3 miejsce

Rugby Klub Unisław – Rugby Biesal 15:7

Finał

Tytan Gniezno – Rugby Wrocław 36:5

 

Klasyfikacja turnieju PLR7 – Częstochowa

1. Tytan Gniezno – 20 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 18 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 16 pkt.; 4. Rugby Biesal – 14 pkt.; 5. Rugby Club Częstochowa -12 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 10 pkt.

 

Klasyfikacja generalna PLR7

1. Tytan Gniezno – 170 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 152 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 96 pkt.; 4. Kaskada Szczecin – 70 pkt.; 5. Rugby Biesal – 68 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 52 pkt.; 7. Rugby Club Częstochowa – 38 pkt.; 8. Ciechan Ciechanów – 38 pkt.; 9. Klub Rugby Poznań – 36 pkt.; 10. Mazovia Mińsk Mazowiecki – 30 pkt.; 11. Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot – 28 pkt.; 12. Czarni Pruszcz Gdański – 28 pkt.; 13. AZS AWF Warszawa – 16 pkt.; 14 Posnania Poznań – 14 pkt.; 15. Rugby Club Bolesławiec – 10 pkt.; 16. Budowlani Lublin – 10 pkt.

 

Partnerzy turnieju

Miasto Częstochowa
Mega Pizza
MPK w Częstochowie
Niebieski Lis
Śniadaniowcy

 

Patronat medialny

czestochowskie24.pl
Dziennik Zachodni
Gazeta Częstochowska
Radio Fiat
Radio Jura
Telewizja Orion
wCzestochowie.pl

 

Turniej był dofinansowany z środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadania pt.: "Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa - Polska Liga Rugby7"

Zobacz też

Turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Częstochowie

Ruszają "Ogólnodostępne treningi rugby dla...

Kadetki wracają na fotel lidera Mistrzostw Polski

Już niedługo...

Nie przegap

Rok 2022 na zdjęciach

Mijający 2022 rok był kolejnym udanym dla naszego klubu. Co ciekawego się w nim wydarzyło dowiecie się, lub przypomnicie sobie oglądając poniższe podsumowanie składające się z 15 zdjęć.

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.