Alfabet roku 2021

MK / 2021-12-31

Mijający 2021 rok był dla naszego klubu udany. Co ciekawego się w nim wydarzyło dowiecie się, lub przypomnicie sobie czytając poniższe podsumowanie.

A - ALFABET

Początkowo w planach mieliśmy podsumowanie 2021 roku w formie chronologicznej. Jednak uznaliśmy, że forma alfabetu będzie bardziej atrakcyjna i skondensowana. Dlatego zapraszamy do lektury.

B - BRAMKI

Na koniec lipca na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym pojawiły się nowe bramki do rugby. A to wszystko dzięki Waszym głosom oddanym na nasz projekt w Budżecie Obywatelskim na rok 2021. Słupy będą wykorzystywane do organizacji meczów i turniejów rugby, a także na treningach i obozach dochodzeniowych.

C - CZĘSTOCHOWSKA LIGA RUGBY

Rozegrano w zeszłym roku dwa (z zaplanowanych trzech) turnieje Częstochowskiej Ligi Rugby. Wzięło w nich udział w zeszłym roku 5 szkół podstawowych z naszego miasta. Zwycięzcy rozgrywek miejskich brali udział w eliminacjach wojewódzkich. Były to z reguły bardzo udane występy, gdyż w pięciu na sześć przypadków, to szkoły z Częstochowy reprezentowały nasze województwo na finałach ogólnopolskich.

D - DZIECI

W klubie szkolimy dzieci już od 8 roku życia. Jesienią zadebiutowaliśmy w kategorii mikrusa (do lat 9) na dwóch Regionalnych Turniejach Dzieci i Młodzieży w Rudzie Śląskiej i Częstochowie, na których zaprezentowaliśmy się bardzo dobrze. Oprócz tego nasi zawodnicy w kategoriach mini żaka, żaka i młodzika wystąpili na łącznie 8 tego typu turniejach.

E - EPIDEMIA

Epidemia koronawirusa tylko trochę utrudniała nam życie w tym roku. Treningi prowadzone były cały czas w reżimie sanitarnym i odbywają się bez przerwy za wyjątkiem trzech tygodni na początku kwietnia, gdy Rząd zamroził sport młodzieżowy. Dodatkowo w tym okresie odwołano zaledwie dwa turnieje, na które planowaliśmy się wybrać.

F - FINANSE

Klub znajduje się w dobrej sytuacji finansowej dzięki zdywersyfikowaniu wpływów do budżetu. Jesteśmy dotowani przez miasto Częstochowa i Ministerstwo Sportu. Oprócz tego utrzymujemy się ze składek członkowskich, wpłat sponsorów i członków wspierających (m.in. za pośrednictwem platformy Patronite), czy 1% podatku.

G - GERA

Firma Gera zrealizowała dla nas nowe stroje meczowe dla seniorów i kadetek, w których nasze drużyny prezentowały się świetnie na rugbowych boiskach w tym roku.

H - HEGEMON MYSŁOWICE

Hegemon Mysłowice był pierwszym przeciwnikiem naszych seniorów po ich reaktywacji w trakcie towarzyskiego Turnieju Przyjaźni. Również na ich boiskach zagraliśmy w pierwszym oficjalnym turnieju Polskiej Ligi Rugby7 po powrocie.

I - INTEGRACJA

Jest bardzo ważną częścią życia w naszym klubie. Przy okazji obozów dochodzeniowych grup młodzieżowych zorganizowaliśmy mini festiwale beach rugby, w trakcie których mogliśmy lepiej poznać się z rodzicami naszych zawodników, a oni mogli spróbować swoich sił w plażowej odmianie naszego sportu. Poza tym grupa u16 spotykała się na koniec każdej rundy na pizzy. W trakcie tych spotkań podsumowywane są ich występy i zaciskane więzi między zawodnikami. Podobne spotkania odbywają się również w sztabie szkoleniowym.

J - JUVENIA KRAKÓW

Klub ze stolicy małopolski, z którym mocno współpracujemy na różnych płaszczyznach a zwłaszcza w kategoriach kadet – dziewczyny z Krakowa występują w barwach RCC, natomiast chłopaki z naszego klubu grają w Juvenii w Centralnej Lidze Kadetów i są aktualnie liderami tabeli.

K - KADRY WOJEWÓDZKIE

Nasi zawodnicy brali udział w kilku akcjach kadry wojewódzkiej. Ich punktem kulminacyjnym były Ogólnopolskie Konsultacje Kadr Wojewódzkich, które odbywały się w lato w Białce Tatrzańskie, a w których wzięło udział w sumie 8 naszych zawodników.

L - LINIE DO RUGBY

Malowane na murawie Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego linie do rugby wróciły na ten obiekt po 9 latach przerwy - ostatnimi zawodami tam rozgrywaymi był turniej Mistrzostw Polski Seniorek we wrześniu 2012 roku.

M - MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET U16

Wiosną nasze kadetki zadebiutowały na MP Kobiet u16. Ale to sezon 2021/22 ma być tym najważniejszym. Po dwóch turniejach nasze dziewczyny zajmują drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i na wiosnę będą walczyć o pierwszy w historii klubu tytuł Mistrza Polski.

N - NABORY

Dwa nabory w 2021 roku do Szkółki Rugby RCC okazały się bardzo owocne. Do grup u12 i u16 dołączyło kilkudziesięciu nowych zawodników, którzy w większości nadal kontynuują swoją przygodę z rugby.

O - OBOZY DOCHODZENIOWE

W wakacje zorganizowaliśmy dwa obozy dochodzeniowe dla zawodników Szkółki Rugby. Najpierw na początku sierpnia 5-dniowy dla grupy u16, a dwa tygodnie później 3-dniowy dla grupy u12.

P - POLSKA

Do naszego wychowanka Krzysztofa Goli, który w tym roku pojawiał się kilkukrotnie w seniorskiej Reprezentacji Polski dołączyło dwóch naszych kadetów – Fabian Godela i Jakub Wiewióra, którzy w grudniu zadebiutowali na swojej pierwszej konsultacji Reprezentacji Polski do lat 16.

R - RUGBY RUDA ŚLĄSKA

Klub ze Śląska z którym najwięcej współpracujemy zwłaszcza w obszarze grup młodzieżowych, organizując wspólne akcje szkoleniowe, czy wypożyczając sobie zawodników. Dwoje naszych seniorów reprezentuje klub z Rudy Śląskiej w rozgrywkach II ligi rugby 15-osobowego.

S - SENIORZY

W 2021 roku udało się w pełni reaktywować seniorską sekcję w naszym klubie. Trenuje w niej kilkunastu zawodników, którzy biorą udział w rozgrywkach Polskiej Ligi Rugby7. Oprócz tego startują w turniejach towarzyskich i w odmianie plażowej.

T - TRENERZY

Cały czas pracujemy nad ulepszaniem i zwiększaniem sztabu szkoleniowego klubu. W tym roku dołączyło do nas dwóch studentów WFu na zasadzie stażu trenerskiego – Jakub Rybak i Adam Garus, którzy w grudniu zakończyli kurs i są już pełnoprawnymi trenerami w naszym klubie. Ponadto w grudniu do sztabu dołączyła psycholog Anna Dąbrowska, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie mentalne naszych zawodników w Szkółce Rugby RCC.

U - UDANY TURNIEJ W CZĘSTOCHOWIE

Na początku października zorganizowaliśmy Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym. Był to oficjalny debiut naszych nowych bramek do rugby. W turnieju rywalizowało niemal 200 zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Jego organizacja była bardzo wysoko oceniana przez przyjezdnych. Duże podziękowania należą się tutaj rodzicom naszych zawodników, którzy znacząco przyczynili się do tego m.in. piekąc przepyszne ciasta, którymi częstowali zawodników i kibiców.

W - WYNAJEM

Nie posiadamy własnych obiektów sportowych, dlatego musimy je wynajmować. W zeszłym roku trenowaliśmy przede wszystkim na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym (murawa, bieżnia i siłownia); salach sportowych w Hali Częstochowa, Szkole Podstawowej nr 1 i III LO; siłowni FitLand Gym&Spa; matach zapaśniczych KS Start Częstochowa. Wszystkie te obiekty charakteryzują się wysokim standardem i cieszymy się, że mogliśmy i nadal będziemy mogli z nich korzystać.

Z - ZAJĘCIA Z BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

W ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021 klub zorganizował w sumie 140 bezpłatnych treningów w 7 dzielnicach Częstochowy, w których wzięło udział 85 dzieci. Część z nich trafiła później do naszych grup młodzieżowych.

____________________

Zadania "Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby - 2021" i "Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa – Polska Liga Rugby7" są dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy, jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w grupach wiekowych kadet i młodzik w 2021 roku są dofinansowane z środków budżetowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Klub".

Zobacz też

Dwoje naszych na zgrupowaniu Reprezentacji...

Późny start sezonu seniorów

Święto rugby w Częstochowie

Już niedługo...

Nie przegap

Nasze dziewczyny w młodzieżowych reprezentacjach Polski

W czerwcu i lipcu miały miejsce dwa turnieje, w których brały udział młodzieżowe reprezentacje Polski Kobiet - 10.06 Turniej Nadziei Olimpijskich w Budapeszcie oraz 15-16.07 Mistrzostwa Europy u18 w Pradze. W obu wydarzeniach w biało-czerwonych barwach zagrały zawodniczki naszego klubu.

Fakty i mity kobiecego rugby

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że mogłabyś dołączyć do żeńskiej drużyny rugby, ale w głowie od razu pojawiało się milion kontrargumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, najwyższy czas poznać fakty i mity odnośnie kobiecej odmiany tego sportu. Może to Ty...

Rugbowe Podsumowanie 2022 roku

W sobotę w Hali Sportowej Częstochowa odbyło się Rugbowe Podsumowanie 2022 roku. Zjawili się na niej przedstawiciele instytucji i firm, z którymi współpracujemy, a także zawodnicy klubu oraz ich rodziny. Krótko mówiąc - Rodzina RCC.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.