Święto rugby w Częstochowie

MK / 2021-10-11

W minioną niedzielę odbył się Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie. Wzięło w nim udział 7 klubów, które wystawiły 18 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus, mini żak, żak i młodzik. W sumie na stadionie można było zobaczyć blisko 200 zawodników i zawodniczek.

MIKRUS u9

Do rywalizacji w tej kategorii stanęły 3 drużyny - Rugby Club Częstochowa, Hegemon Mysłowice i Rugby Ruda Śląska. Obie drużyny z Górnego Śląska miały w swoich szeregach znacznie młodszych zawodników niż gospodarze. Mimo to dzielnie przystąpili do meczów i w każdym walczyli do końca. Ostatecznie to jednak nie wystarczyło i w tej kategorii zwyciężyli częstochowianie, dla których był to dopiero drugi występ w historii klubu.

 

Wyniki:

RCC

7:2

Hegemon

Ruda

1:8

RCC

Hegemon

4:3

Ruda Śl.

RCC

8:2

Hegemon

Ruda

0:3

RCC

Hegemon

3:0

 Ruda Śl.

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Rugby Club Częstochowa

2. Hegemon Mysłowice

3. Rugby Ruda Śląska

 

Skład RCC: Krystian Całusiński, Benjamin Fogler, Jan Głowacki, Wiktor Głowacki, Adam Jaworski, Tomasz Kilan, Maciej Nierobiś, Dorian Pabiasz, Franciszek Zarychta.

Trener: Adam Garus

 

MINI ŻAK u11

W tej kategorii na początku sześć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy. Po fazie grupowej ostatnie miejsca z obu grup spotkały się w meczu o 5. miejsce, drugie miejsca z grup w meczu o 3. miejsce, a pierwsze miejsca z grup w finale o miejsce 1. RCC wystawiło tu aż dwie drużyny - pierwszą złożoną z zawodników doświadczonych i drugą w której skład wchodzili głównie debiutanci pozyskani w trakcie niedawnego naboru do klubu. Pierwsza drużyna pewnie wygrała grupę, ale w finale musiała uznać wyższość Posnani Poznań. W przypadku drugiej drużyny pojedynki w fazie grupowej zakończyły się wysokimi porażkami, wymierzonymi przez znacznie bardziej ograne ekipy z Nowej Huty i późniejszego triumfatora turnieju - Posnani. W meczu o 5. miejsce przez długi czas mecz był bardzo wyrównany. Niestety w końcówce drużyna z Rudy Śląskiej mocniej przycisnęła i druga drużyna RCC musiała zadowolić się ostatnim miejscem. Była to jednak bardzo ważna lekcja, która pozwoliła zebrać im niezbędne doświadczenie. Obu ekipom należą się olbrzymie brawa za walkę.

 

Wyniki:

A

RCC

11:1

Ruda Śl.

B

NHRK

11:0

RCC II

A

RCC

6:0

Juvenia

B

NHRK

1:7

Posnania

A

Juvenia

5:1

Ruda Śl.

B

Posnania

13:0

RCC II

Mecz o V msc.

Ruda Śl.

7:4

RCC II

Mecz o III msc.

Juvenia

4:9

NHRK

FINAŁ

RCC

2:10

Posnania

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Posnania Poznań

2. Rugby Club Częstochowa

3. NHRK Kraków

4. Juvenia Kraków

5. Rugby Ruda Śląska

6. Rugby Club Częstochowa II

 

Skład RCC: Aleks Binek, Adam Jarosz, Bartosz Laskowski, Oliwier Runowski, Lena Rychter, Maksymilan Siwik, Filip Sołowiej, Sebastian Wikliński, Dawid Zowczak.

Trener: Adam Marczewski

 

Skład RCC II: Mikołaj Binkiewicz, Alicja Dróżdż, Aleksander Gadziński, Inga Kołodziejczyk, Milena Ludwikowska, Krystian Ludwikowski, Iga Nowacka, Kajetan Palka, Jan Tokarski.

Trener: Anna Błaszczyk

 

ŻAK u12

W tej kategorii również wystartowało 6 drużyn, a system rozgrywek był taki sam jak w mini żaku. Drużynę RCC wsparło 3 zawodników z Hegemona Mysłowice. Nasi w grupie najpierw pewnie pokonali Rudę Śląską, a następnie ulegli drużynie z Nowej Huty. W meczu o 3. miejsce zmierzyli się z Posnanią. Podobnie jak w przypadku mini żaków górą byli poznaniacy. W ten sposób drużyna żaka zakończyła zmagania na 4. miejscu.

 

Wyniki:

A

NHRK

10:0

Ruda Śl.

B

Juvenia

5:1

Posnania

A

RCC

11:2

Ruda Śl.

B

Juvenia

9:3

Sparta

A

NHRK

8:3

RCC

B

Posnania

9:0

Sparta

Mecz o V msc.

Ruda Śl.

3:5

Sparta

Mecz o III msc.

RCC

4:7

Posnania

FINAŁ

NHRK

2:6

Juvenia

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Juvenia Kraków

2. NHRK Kraków

3. Posnania Poznań

4. Rugby Club Częstochowa

5. Sparta Jarocin

6. Rugby Ruda Śląska

 

Skład RCC: Tomasz Arciszewski, Beniamin Dyndał, Radosław Garbaciak, Mikołaj Jendraszewicz, Natan Knura, Karol Sobolewski, Ksawery Stawicki.

Trener: Sławomir Fujarski

 

MŁODZIK u14

Do gry w młodziku zgłosiły się trzy drużyny. Rozgrywki były toczone systemem "każdy z każdym". RCC swój pierwszy mecz rozgrywało z zawsze groźną Juvenią Kraków. Po stronie naszych zawodników roiło się niestety od błędów indywidualnych. Mimo to udało się nam zejść na przerwę z prowadzeniem 5:0. W drugiej połowie mieliśmy szansę zdobyć drugie przyłożenie. Niestety jeden z naszych zawodników pomylił linie i położył piłkę 5m przed polem przyłożeń. Następnie katastrofalna seria błędów w ostatnich minutach zakończyła się przyłożeniem dla Juvenii. Co gorsza dla naszych - z udanym podwyższeniem. Do końca spotkania częstochowianie naciskali, ale nie udało się odwrócić wyniku spotkania, które zakończyło się naszą porażką 5:7 po bardzo wyrównanym meczu. W kolejnym spotkaniu z Posnanią Poznań udało się trochę poprawić i uporządkować grę. Przez co przez praktycznie cały mecz to my kontrolowaliśmy sytuację na boisku. Mimo to wciąż brakowało wykończenia, a ofiarna obrona poznaniaków nie ułatwiała nam zadania. Mecz ostatecznie zakończył się naszym zwycięstwem 12:0. Co dało nam 2. miejsce w turnieju, a wśród zawodników czuć było niedosyt i smutek z powodu niewykorzystanych szans z pierwszego meczu.

 

Wyniki:

Posnania

0:40

Juvenia

Juvenia

7:5

RCC

Posnania

0:12

RCC

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Juvenia Kraków

2. Rugby Club Częstochowa

3. Posnania Poznań

 

Skład RCC: Filip Całusiński, Julian Dąsal, Irwin Doros, Alan Godela, Jakub Kiedrzynek, Dawid Kruk, Nicole Ligudzińska, Dominik Ludwikowski, Dorian Mucha, Weronika Musialik, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.

Trener: Michał Krzypkowski, Jakub Rybak

 

 

Uważam że udało nam się zorganizować bardzo fajny turniej. Nie byłoby to możliwe bez rodziców naszych zawodników, którzy pomagali w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu (m.in. przygotowanie przepysznych ciast), przyjaciół klubu, a także naszych partnerów - mieście Częstochowa i firmom Śniadaniowcy, ERP Serwis, PiMolti i AlfaMedyk S.C. Pogoda jak na połowę października również była bardzo dobra. Cieszy możliwość rozgrywania turniejów i meczów na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym, który dzięki naszym sympatykom i ich głosom w Budżecie Obywatelskim jest od tego roku wyposażony w bramki do rugby. Dla naszych zawodników to kolejna porcja doświadczenia, którą będą mogli wykorzystać w kolejnych turniejach i kategoriach wiekowych, aż do seniora. Bo taki właśnie jest nasz główny cel działania w Szkółce Rugby RCC - kompleksowe kształtowanie graczy, którzy z czasem będą stanowić o sile 1. drużyny naszego klubu, a także mam nadzieję reprezentacji narodowej. - podsumował turniej Michał Krzypkowski odpowiedzialny za jego organizację i szkolenie dzieci i młodzieży w RCC.

____________________

Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby - 2021, jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w grupach wiekowych kadet i młodzik w 2021 roku są dofinansowane z środków budżetowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Klub".

Zobacz też

RTDiM w Rudzie Śląskiej [wyniki]

Zapraszamy na RTDiM w Częstochowie

Zwycięstwo w I turnieju MP Kobiet u16!

Już niedługo...

II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7

23 października 2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Fakty i mity kobiecego rugby

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że mogłabyś dołączyć do żeńskiej drużyny rugby, ale w głowie od razu pojawiało się milion kontrargumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, najwyższy czas poznać fakty i mity odnośnie kobiecej odmiany tego sportu. Może to Ty...

Podsumowanie sezonu 2021/22

Za nami sezon 2021/2022. Był on dla nas bardzo udany - wicemistrzostwo Polski Kadetek, 4. miejsce w Pucharze Polski, 4. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, czy 7. miejsce w Polsce mini żaków, to tylko najważniejsze nasze sukcesy. Oprócz tego szereg zawodów rugby...

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.