Święto rugby w Częstochowie

MK / 2021-10-11

W minioną niedzielę odbył się Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie. Wzięło w nim udział 7 klubów, które wystawiły 18 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus, mini żak, żak i młodzik. W sumie na stadionie można było zobaczyć blisko 200 zawodników i zawodniczek.

MIKRUS u9

Do rywalizacji w tej kategorii stanęły 3 drużyny - Rugby Club Częstochowa, Hegemon Mysłowice i Rugby Ruda Śląska. Obie drużyny z Górnego Śląska miały w swoich szeregach znacznie młodszych zawodników niż gospodarze. Mimo to dzielnie przystąpili do meczów i w każdym walczyli do końca. Ostatecznie to jednak nie wystarczyło i w tej kategorii zwyciężyli częstochowianie, dla których był to dopiero drugi występ w historii klubu.

 

Wyniki:

RCC

7:2

Hegemon

Ruda

1:8

RCC

Hegemon

4:3

Ruda Śl.

RCC

8:2

Hegemon

Ruda

0:3

RCC

Hegemon

3:0

 Ruda Śl.

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Rugby Club Częstochowa

2. Hegemon Mysłowice

3. Rugby Ruda Śląska

 

Skład RCC: Krystian Całusiński, Benjamin Fogler, Jan Głowacki, Wiktor Głowacki, Adam Jaworski, Tomasz Kilan, Maciej Nierobiś, Dorian Pabiasz, Franciszek Zarychta.

Trener: Adam Garus

 

MINI ŻAK u11

W tej kategorii na początku sześć drużyn zostało podzielonych na dwie grupy. Po fazie grupowej ostatnie miejsca z obu grup spotkały się w meczu o 5. miejsce, drugie miejsca z grup w meczu o 3. miejsce, a pierwsze miejsca z grup w finale o miejsce 1. RCC wystawiło tu aż dwie drużyny - pierwszą złożoną z zawodników doświadczonych i drugą w której skład wchodzili głównie debiutanci pozyskani w trakcie niedawnego naboru do klubu. Pierwsza drużyna pewnie wygrała grupę, ale w finale musiała uznać wyższość Posnani Poznań. W przypadku drugiej drużyny pojedynki w fazie grupowej zakończyły się wysokimi porażkami, wymierzonymi przez znacznie bardziej ograne ekipy z Nowej Huty i późniejszego triumfatora turnieju - Posnani. W meczu o 5. miejsce przez długi czas mecz był bardzo wyrównany. Niestety w końcówce drużyna z Rudy Śląskiej mocniej przycisnęła i druga drużyna RCC musiała zadowolić się ostatnim miejscem. Była to jednak bardzo ważna lekcja, która pozwoliła zebrać im niezbędne doświadczenie. Obu ekipom należą się olbrzymie brawa za walkę.

 

Wyniki:

A

RCC

11:1

Ruda Śl.

B

NHRK

11:0

RCC II

A

RCC

6:0

Juvenia

B

NHRK

1:7

Posnania

A

Juvenia

5:1

Ruda Śl.

B

Posnania

13:0

RCC II

Mecz o V msc.

Ruda Śl.

7:4

RCC II

Mecz o III msc.

Juvenia

4:9

NHRK

FINAŁ

RCC

2:10

Posnania

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Posnania Poznań

2. Rugby Club Częstochowa

3. NHRK Kraków

4. Juvenia Kraków

5. Rugby Ruda Śląska

6. Rugby Club Częstochowa II

 

Skład RCC: Aleks Binek, Adam Jarosz, Bartosz Laskowski, Oliwier Runowski, Lena Rychter, Maksymilan Siwik, Filip Sołowiej, Sebastian Wikliński, Dawid Zowczak.

Trener: Adam Marczewski

 

Skład RCC II: Mikołaj Binkiewicz, Alicja Dróżdż, Aleksander Gadziński, Inga Kołodziejczyk, Milena Ludwikowska, Krystian Ludwikowski, Iga Nowacka, Kajetan Palka, Jan Tokarski.

Trener: Anna Błaszczyk

 

ŻAK u12

W tej kategorii również wystartowało 6 drużyn, a system rozgrywek był taki sam jak w mini żaku. Drużynę RCC wsparło 3 zawodników z Hegemona Mysłowice. Nasi w grupie najpierw pewnie pokonali Rudę Śląską, a następnie ulegli drużynie z Nowej Huty. W meczu o 3. miejsce zmierzyli się z Posnanią. Podobnie jak w przypadku mini żaków górą byli poznaniacy. W ten sposób drużyna żaka zakończyła zmagania na 4. miejscu.

 

Wyniki:

A

NHRK

10:0

Ruda Śl.

B

Juvenia

5:1

Posnania

A

RCC

11:2

Ruda Śl.

B

Juvenia

9:3

Sparta

A

NHRK

8:3

RCC

B

Posnania

9:0

Sparta

Mecz o V msc.

Ruda Śl.

3:5

Sparta

Mecz o III msc.

RCC

4:7

Posnania

FINAŁ

NHRK

2:6

Juvenia

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Juvenia Kraków

2. NHRK Kraków

3. Posnania Poznań

4. Rugby Club Częstochowa

5. Sparta Jarocin

6. Rugby Ruda Śląska

 

Skład RCC: Tomasz Arciszewski, Beniamin Dyndał, Radosław Garbaciak, Mikołaj Jendraszewicz, Natan Knura, Karol Sobolewski, Ksawery Stawicki.

Trener: Sławomir Fujarski

 

MŁODZIK u14

Do gry w młodziku zgłosiły się trzy drużyny. Rozgrywki były toczone systemem "każdy z każdym". RCC swój pierwszy mecz rozgrywało z zawsze groźną Juvenią Kraków. Po stronie naszych zawodników roiło się niestety od błędów indywidualnych. Mimo to udało się nam zejść na przerwę z prowadzeniem 5:0. W drugiej połowie mieliśmy szansę zdobyć drugie przyłożenie. Niestety jeden z naszych zawodników pomylił linie i położył piłkę 5m przed polem przyłożeń. Następnie katastrofalna seria błędów w ostatnich minutach zakończyła się przyłożeniem dla Juvenii. Co gorsza dla naszych - z udanym podwyższeniem. Do końca spotkania częstochowianie naciskali, ale nie udało się odwrócić wyniku spotkania, które zakończyło się naszą porażką 5:7 po bardzo wyrównanym meczu. W kolejnym spotkaniu z Posnanią Poznań udało się trochę poprawić i uporządkować grę. Przez co przez praktycznie cały mecz to my kontrolowaliśmy sytuację na boisku. Mimo to wciąż brakowało wykończenia, a ofiarna obrona poznaniaków nie ułatwiała nam zadania. Mecz ostatecznie zakończył się naszym zwycięstwem 12:0. Co dało nam 2. miejsce w turnieju, a wśród zawodników czuć było niedosyt i smutek z powodu niewykorzystanych szans z pierwszego meczu.

 

Wyniki:

Posnania

0:40

Juvenia

Juvenia

7:5

RCC

Posnania

0:12

RCC

 

Klasyfikacja turnieju:

1. Juvenia Kraków

2. Rugby Club Częstochowa

3. Posnania Poznań

 

Skład RCC: Filip Całusiński, Julian Dąsal, Irwin Doros, Alan Godela, Jakub Kiedrzynek, Dawid Kruk, Nicole Ligudzińska, Dominik Ludwikowski, Dorian Mucha, Weronika Musialik, Julia Weżgowiec, Nina Wiśniewska.

Trener: Michał Krzypkowski, Jakub Rybak

 

 

Uważam że udało nam się zorganizować bardzo fajny turniej. Nie byłoby to możliwe bez rodziców naszych zawodników, którzy pomagali w jego przygotowaniu i przeprowadzeniu (m.in. przygotowanie przepysznych ciast), przyjaciół klubu, a także naszych partnerów - mieście Częstochowa i firmom Śniadaniowcy, ERP Serwis, PiMolti i AlfaMedyk S.C. Pogoda jak na połowę października również była bardzo dobra. Cieszy możliwość rozgrywania turniejów i meczów na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym, który dzięki naszym sympatykom i ich głosom w Budżecie Obywatelskim jest od tego roku wyposażony w bramki do rugby. Dla naszych zawodników to kolejna porcja doświadczenia, którą będą mogli wykorzystać w kolejnych turniejach i kategoriach wiekowych, aż do seniora. Bo taki właśnie jest nasz główny cel działania w Szkółce Rugby RCC - kompleksowe kształtowanie graczy, którzy z czasem będą stanowić o sile 1. drużyny naszego klubu, a także mam nadzieję reprezentacji narodowej. - podsumował turniej Michał Krzypkowski odpowiedzialny za jego organizację i szkolenie dzieci i młodzieży w RCC.

____________________

Szkolenie sportowe dzieci i młodzieży w zakresie rugby - 2021, jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zajęcia w grupach wiekowych kadet i młodzik w 2021 roku są dofinansowane z środków budżetowych Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu "Klub".

Zobacz też

RTDiM w Rudzie Śląskiej [wyniki]

Zapraszamy na RTDiM w Częstochowie

Zwycięstwo w I turnieju MP Kobiet u16!

Już niedługo...

turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Częstochowie

14.05.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

Dłuższa historia częstochowskiego rugby

Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.