Udany powrót seniorów do rozgrywek PLR7

MK / 2021-06-22

Po niemal trzyletniej przerwie nasi seniorzy wrócili do oficjalnych rozgrywek Polskiego Związku Rugby. W sobotę 19. czerwca rozegrali swój "debiutancki" turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Mysłowicach. Był to całkiem udany powrót, gdyż nasi zawodnicy zajęli na nim 6. miejsce na 11 startujących drużyn.

Pierwotnie w turnieju miało wziąć udział 12 drużyn, ale w ostatniej chwili z rywlizacji wycofała się Juvenia Kraków. Mimo to, nie zmieniano już rozpiski turnieju - i tak zespoły zostały podzielone na cztery grupy eliminacyjne. RCC trafiło do grupy A z również wracającą po przerwie drużyną Rugby Rzeszów, a także liderami rozgrywek RC Czarnymi Pruszcz Gdański. W grupie B znalazły się KR Poznań, Rugby Biesal i Rugby Ruda Śląska; w grupie C zostały dwie drużyny (po wycofaniu się Juvenii) - Kaskada Szczecin i Tytan Gniezno; a w grupie D zagrały ekipy Rugby Wrocław, RK Unisław i gospodarzy - Hegemona Mysłowice.

 

Pierwszy mecz rozegraliśmy z Rugby Rzeszów i od początku uważaliśmy ten pojedynek za najważniejszy w turnieju - zwycięstwo w nim dawało nam nasz cel minimum, czyli zajęcie 8. miejsca w turnieju. Od początku udało nam się zdominować przeciwnika, na tyle że udało nam się zagrać "na zero" z tyłu, a sami pięciokrotnie przykładaliśmy im punkty (dodatkowo trzykrotnie udanie podwyższając) i ostatecznie wygraliśmy 31-0. Zwycięstwo to okupiliśmy jednak kontuzją jednego z kluczowych graczy - Mateusza Nowaka, który już do końca zawodów nie zagrał.

 

W drugim meczu grupowym zagraliśmy z faworyzowaną drużyną Czarnych Pruszcz Gdański. Mimo, że to oni pierwsi zdobyli punkty, to udało nam się wyjść na prowadzenie 15:7. Niestety w końcówce rywal pokazał swoje najlepsze atuty i ostatecznie przegraliśmy ten mecz 15:21. Oznaczało to, że zagramy z drużynami z innych grup z miejsc drugich w grupie walczącej o miejsca 5.-8. w turnieju - Hegemonem Mysłowice, RK Poznań i Kaskadą Szczecin.

 

Mecz z gospodarzami turnieju zawsze jest trudny dla obu ekip. Z jednej strony miejscowi niesieni są dopingiem swoich kibiców, z drugiej ciąży przez to na nich większa presja. Jednak to my wykorzystaliśmy swoje większe doświadczenie i na początku drugiej połowy prowadziliśmy już 21:0. Wtedy przyszedł moment rozluźnienia w naszych szeregach i pozwoliliśmy gospodarzom dwukrotnie przyłożyć. Mimo tego mecz ostatecznie zakończył się naszym zwycięstwem 21:12.

 

Kolejny mecz z Klub Rugby Poznań był bardzo zacięty. Zaczęliśmy słabo i pozwoliliśmy wyjść przeciwnikom na prowadzenie 0:5. Odpowiedzieliśmy przyłożeniem z podwyższeniem i objęliśmy prowadzenie 7:5. W naszych szeregach widać było zmęczenie i dodatkowo wkradła się niepotrzebna nerwowość, co pozwoliło znów Poznaniakom zdobyć punkty - 7:10. I znów dobrze zareagowaliśmy kładąc punkty "do szatni" i schodząc na przerwę znów z prowadzeniem 12:10. Po przerwie udało się uspokoić grę i zwiększyć przewagę nad przeciwnikiem do 17:10. W ostatniej akcji meczu rywale przyłożyli jeszcze punkty, ale nieudane podwyższenie sprawiło, że mogliśmy cieszyć się ze zwycięstwa 17:15.

 

Ostatni mecz stanął pod znakiem naszych problemów kadrowych - z powodu kontuzji do gry mieliśmy gotowych jedynie sześciu zawodników. Pomimo tego nie zamierzaliśmy odpuszczać i postanowiliśmy walczyć do końca. Drużyna Kaskady Szczecin zdominowała nas w pojedynku sześciu na siedmiu,  ale mimo to udało nam się dwukrotnie im przyłożyć punkty, ostatecznie ulegając im 10:36. Wynik ten sprawił, że ostatecznie zajęliśmy 6. miejsce w turnieju, ale pokazał wielki hart ducha naszych zawodników.

 

Przed tym turniejem kilku naszych zawodników złapało kontuzje przez co musieliśmy jechać na niego w okrojonym składzie. Krótka ławka i żar lejący się z nieba nie były dobrym połączeniem. Mimo to zagraliśmy bardzo dobre zawody. Pokazaliśmy, że umiemy grać w rugby i robimy to w bardzo dobrym stylu, starając się cały czas szukać gry szeroko. Zawodnicy walczyli w każdym meczu na 200% co dało nam 6. miejsce. Wynik który przed turniejem brałbym w ciemno. A mogło być jeszcze lepiej, bo gdyby udało się dowieźć prowadzenie z Pruszczem Gdańskim do końca, to gralibyśmy o miejsca 1.-4. i z moich obserwacji wynika, że wcale nie bylibyśmy tam skazani na pożarcie. Ale na medale i puchary będziemy musieli poczekać do kolejnego sezonu, na który patrzę z dużą dozą optymizmu - podsumował turniej grający trener RCC Michał Krzypkowski.

 

Skład

Marek Biernat, Dawid Dróżdż (10pkt.), Mariusz Heliński, Michał Krzypkowski (59pkt.), Mateusz Nowak (5pkt.), Mateusz Pułtorak (5pkt.), Adrian Stolarski, Mikołaj Weżgowiec (15pkt.).

 

Wyniki 

Eliminacje grupowe:

Rugby Biesal – Rugby Ruda Śląska 5:41 

Rugby Rzeszów – RC Częstochowa 0:31 (Dróżdż 1P; Krzypkowski 2P+3Pd; Nowak 1P; M. Weżgowiec 1P)

Rugby Klub Unisław – Hegemon Mysłowice 24:5 

Klub Rugby Poznań – Rugby Biesal 22:19 

Czarni Pruszcz Gdański – Rugby Rzeszów 41:0 

Rugby Wrocław – Rugby Unisław 0:29 

Tytan Gniezno – Kaskada Szczecin 17:7 

Rugby Ruda Śląska – Klub Rugby Poznań 38:0 

RC Częstochowa – Czarni Pruszcz Gdański 15:21 (Dróżdż 1P; Krzypkowski 2P)

Hegemon Mysłowice – Rugby Wrocław 24:10 

 

Mecze o miejsca 9-11 

Rugby Rzeszów – Rugby Wrocław 7:35 

Rugby Rzeszów – Rugby Biesal 14:42 

Rugby Biesal – Rugby Wrocław 15:26 

 

Mecze o miejsca 5-8 

RC Częstochowa – Hegemon Mysłowice 21:12 (Krzypkowski 3P+3Pd; M. Weżgowiec 1P)

Klub Rugby Poznań – Kaskada Szczecin 0:57 

Hegemon Mysłowice – Kaskada Szczecin 5:47 

RC Częstochowa – Klub Rugby Poznań 17:15 (Krzypkowski 1P+1Pd; Pułtorak 1P; M. Weżgowiec 1P)

Klub Rugby Poznań – Hegemon Mysłowice 0:31 

Kaskada Szczecin – RC Częstochowa 36:10 (Krzypkowski 2P)

 

Półfinały 

Czarni Pruszcz Gdański – Tytan Gniezno 0:29 

Rugby Ruda Śląska – Rugby Klub Unisław 10:19 

 

Mecz o 3 miejsce 

Czarni Pruszcz Gdański – Rugby Ruda Śląska 22:17 

 

Finał 

Tytan Gniezno – Rugby Klub Unisław 38:0 

 

Klasyfikacja turnieju PLR7 w Mysłowicach: 

1. Tytan Gniezno – 20 pkt.

2. Rugby Klub Unisław – 18 pkt.

3. Czarni Pruszcz Gdański – 16 pkt.

4. Rugby Ruda Śląska – 14 pkt.

5. Kaskada Szczecin – 12 pkt.

6. RC Częstochowa – 10 pkt. 

7. Hegemon Mysłowice – 8 pkt.

8. Klub Rugby Poznań – 6 pkt.

9. Rugby Wrocław – 4 pkt.

10. Rugby Biesal – 2 pkt.

11. Rugby Rzeszów – 1 pkt. 

 

Klasyfikacja generalna Polskiej Ligi Rugby 7: 

1. Czarni Pruszcz Gdański - 150 pkt.

2. Tytan Gniezno - 114 pkt.

3. Klub Rugby Poznań - 100 pkt.

4. Ciechan Ciechanów - 74 pkt.

5. Rugby Klub Unisław - 62 pkt.

6. Posnania Poznań - 58 pkt.

7. Rugby Wrocław - 54 pkt.

8. Kaskada Szczecin - 50 pkt.

9. Rugby Biesal - 34 pkt.

10. Rugby Team Olsztyn - 28 pkt.

11. Werevolwes Wąbrzeźno - 24 pkt.

12. Rugby Ruda Śląska - 14 pkt.

13. RC Częstochowa - 10 pkt.

14. Hegemon Mysłowice - 8 pkt.

15. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana - 8 pkt.

16. Rugby Rzeszów - 1 pkt.

 

Galeria zdjęć

Kliknij tutaj!

____________________

Zadanie "Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa – Polska Liga Rugby7" jest dofinansowane z środków budżetowych Gminy Miasta Częstochowy.

Zobacz też

4. miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach...

RTDiM w Jarocinie - Puchar Wielkopolski [wyniki]

6. miejsce w debiucie kadetek na Mistrzostwach...

Już niedługo...

Nie przegap

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

Podsumowanie sezonu 2021/22

Za nami sezon 2021/2022. Był on dla nas bardzo udany - wicemistrzostwo Polski Kadetek, 4. miejsce w Pucharze Polski, 4. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, czy 7. miejsce w Polsce mini żaków, to tylko najważniejsze nasze sukcesy. Oprócz tego szereg zawodów rugby...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.