Rok 2020 w skrócie

/ 2020-12-29

Dziwny rok 2020 powoli dobiega końca. To idealny czas na podsumowania. W poniższym artykule spróbujemy w sposób telegraficzny przedstawić Wam, co się u nas działo w tym okresie.

obróc telefon poziomo
Obróć telefon poziomo

STYCZEŃ-LUTY

 • Pierwszego dnia nowego roku delegacja kilku seniorów z naszego klubu udała się do Rudy Śląskiej, gdzie wzięła udział w tradycyjnym meczu noworocznym.
 • W lutym nasi trenerzy byli na dwóch konferencjach licencyjnych w Warszawie, na których pogłębiali swoją wiedzę i umiejętności.
 • 27 lutego odbył się w Hali Polonia II turniej Częstochowskiej Ligi Rugby, w którym wzięło udział pięć szkół. W obu kategoriach triumfowali ucziowie z SP52.

MARZEC-KWIECIEŃ

 • To okres koronawirusowego lockdownu. Stanęły wszystkie rozgrywki i treningi. Zawodnicy naszego klubu przeszli w tryb treningów online.

MAJ

 • Na początku maja reaktywowaliśmy nasz profil na Patronite, poprzez który można nas wspierać mniejszymi, lub większymi datkami pieniężnymi. Pieniądze tak uzyskane w całości przeznaczane są na funkcjonowanie grup młodzieżowych w naszym klubie.
 • W połowie miesiąca było już wiadomo, że planowany trzeci turniej Częstochowskiej Ligi Rugby w tym roku szkolnym się już nie odbędzie. Na podstawie klasyfikacji z dwóch turniejów wyłoniono mistrzów tych rozgrywek - SP52 (zarówno w klasach IV-VI jak i VII-VIII).
 • 24 maja odbył się pierwszy trening "po-lockdownowy" naszych grup młodzieżowych i od tego momentu zaczęliśmy się znów spotykać regularnie.

CZERWIEC

 • Na początku miesiąca również seniorzy wznowili treningi po przerwie spowodowanej koronawirusem.
 • W drugiej połowie czerwca odbyło się tradycyjne spotkanie trenerów naszego klubu, na którym podsumowywano poprzedni okres i przygotowywano plany na kolejne pół roku.
 • W ostatnią niedzielę miesiąca zorganizowano pierwszy trening dla dzieci w wieku przedszkolnym, który powtórzono jeszcze kilkukrotnie w okresie wakacji.

LIPIEC

 • W połowie lipca ruszyły "Ogólnodostępne treningi rugby dla dzieci i młodzieży - rozwijamy ciało i ducha!" organizowane przez nasz klub w ramach zadania z Budżetu Obywatelskiego Częstochowy na rok 2020. W jego ramach do końca roku przeprowadzonych zostanie po 20 zajęć w ośmiu dzielnicach miasta.
 • Nasi młodzi adepci wzięli udział w akcji #gaszynchallenge.

SIERPIEŃ

 • Od 7 do 9 sierpnia trwał obóz dochodzeniowy na Miejski Stadionie Lekkoatletycznym dla naszych zawodników z grup do lat 12. W pierwszych dwóch dniach przepracowali aż cztery jednostki treningowe. W ostatni dzień rozegrali mecze kontrolne, a następnie mecze z rodzicami zakończone wspólnym biesiadowaniem przy pizzy.
 • 16 sierpnia odbył się pierwszy trening naborowy do grup młodzieżowych.
 • Od 19 do 23 sierpnia miał miejsce obóz dochodzeniowy dla grup młodzika i kadeta. Podobnie jak w przypadku młodszych zawodników odbywał się na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym poza jednym dniem wyjazdowym. Ostatniego dnia rozegrano gry kontrolne i podsumowano obóz przy wspólnym poczęstunku wraz z rodzicami zawodników.
 • Regionalny Zarząd Szkolnego Związku Sportowego podjął decyzję o zawieszeniu na czas nieokreślony kontaktowych rozgrywek szkolnych w Częstochowie z uwagi na panującą pandemię, w tym turniejów Częstochowskiej Ligi Rugby (te rozgrywki odbywają się pod egidą tej instytucji).

WRZESIEŃ

 • W tym miesiącu w każdą środę odbywały się kolejne treningi naborowe do grup młodzieżowych. Te akcje pozwoliły nam na pozyskanie nowych zawodników.
 • 13 września zajęliśmy 6. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w rugby7 rozgrywanych w Jarocinie.
 • 19 września nasze kadetki wzięły udział w I turnieju Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7 w Łodzi.
 • 30 września odbyło się Walne Zgromadzenie Delegatów Śląskiego Związku Rugby w Rudzie Śląskiej, na którym nie mogło zabraknąć naszych przedstawicieli.

PAŹDZIERNIK

 • 3 października nasi miniżacy i żacy wzięli udział w Turnieju Krakowskiego Obwarzanka, zajmując na nim odpowiednio 1. i 2. miejsca.
 • 11 października w Rudzie Śląskiej odbyła się konsultacja kadr wojewódzkich, w której wzieło udział aż 19 naszych zawodników i zawodniczek.
 • W tym miesiącu mieliśmy jeszcze pojechać na Regionalne Turnieje Dzieci i Młodzieży do Krakowa i Warszawy, a także na II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7 do Lublina, ale wszystkie te zawody zostały odwołane z powodu koronawirusa.

LISTOPAD

 • W połowie listopada ruszył sklep internetowy RCC, w którym zaopatrzyć się można w odzież i akcesoria z grafikami nawiązującymi do naszego klubu i do rugby.
 • 25 listopada zakończyło się głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim Częstochowy na rok 2021. Dzięki głosom mieszkańców do realizacji przeszło aż 7 z 8 projektów dzielnicowych na organizację "Ogólnodostępnych treningów rugby dla dzieci i młodzieży", a także ten najważniejszy - ogólnomiejski, dzięki któremu na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym staną bramki do rugby.

GRUDZIEŃ

 • Drużyna seniorów naszego klubu została oficjalnie zgłoszona do rozgrywek Polskiej Ligi Rugby7.

Zobacz też

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

Zmiana adresu Klubu

Seniorzy wracają do gry

Już niedługo...

Ferie z jajem

18, 20 i 25 styczeń

dowiedz się więcej

Nie przegap

Fakty i mity kobiecego rugby

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że mogłabyś dołączyć do żeńskiej drużyny rugby, ale w głowie od razu pojawiało się milion kontrargumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, najwyższy czas poznać fakty i mity odnośnie kobiecej odmiany tego sportu. Może to Ty...

Dłuższa historia częstochowskiego rugby

Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!

Rok 2022 na zdjęciach

Mijający 2022 rok był kolejnym udanym dla naszego klubu. Co ciekawego się w nim wydarzyło dowiecie się, lub przypomnicie sobie oglądając poniższe podsumowanie składające się z 15 zdjęć.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.