Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby
Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika zdobyła V miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w rugby7.

MINIŻAK
Nasi miniżacy wzięli udział w ośmiu turniejach regionalnych (z czego w jednym wystawiliśmy dwie drużyny, a w dwóch aż trzy drużyny).
29.09.18 - Kalisz - 1. i 6. miejsce / 9 drużyn
06.10.18 - Bełchatów - 4. i 6. miejsce / 12 drużyn
21.10.18 - Kraków - 3., 4. i 9. miejsce / 11 drużyn
28.10.18 - Częstochowa - 1., 4. i 6. miejsce / 6 drużyn
27.04.19 - Łódź - 11. miejsce / 15 drużyn
12.05.19 - Kraków - 5. miejsce / 8 drużyn
19.05.19 - Kraków - 6. miejsce / 7 drużyn
01.06.19 - Ruda Śląska - 7. miejsce / 9 drużyn
Jesienią w tej kategorii wiekowej grano w rugby tag, a na wiosnę na kontakcie. W rundzie kwalifikacyjnej nasi miniżacy stawali trzykrotnie na podium, z czego dwukrotnie triumfując w zawodach i zakwalifikowali się do turnieju finałowego, zajmując 3. miejsce w generalce.
W owym finale wzięło udział 12 najlepszych drużyn w Polsce. Nasi zawodnicy uplasowali się ostatecznie na 11. miejscu i według nowych przepisów taką właśnie pozycję zajęli w końcowej klasyfikacji generalnej w swojej kategorii.
ŻAK
Nasi żacy wzięli udział, podobnie jak miniżacy, w ośmiu turniejach regionalnych.
29.09.18 - Kalisz - 4. miejsce / 4 drużyny
06.10.18 - Bełchatów - 4. miejsce / 5 drużyn
21.10.18 - Kraków - 2. miejsce / 6 drużyn
28.10.18 - Częstochowa - 1. miejsce / 2 drużyny
27.04.19 - Łódź - 6. miejsce / 9 drużyn
12.05.19 - Kraków - 3. miejsce / 5 drużyn
19.05.19 - Kraków - 6. miejsce / 6 drużyn
01.06.19 - Ruda Śląska - 3. miejsce / 5 drużyn
W rundzie kwalifikacyjnej nasi żacy stawali czterokrotnie na podium, z czego raz triumfując w zawodach i zakwalifikowali się do turnieju finałowego, zajmując 5. miejsce w generalce.
W łódzkim finale do walki stanęło 9 najlepszych drużyn w Polsce. Nasi żacy byli bardzo blisko walki o miejsca 5.-6., ale ostatecznie musieli zadowolić się zajęciem 7. miejsca w kraju.
MŁODZIK
Dla tej drużyny był to debiutancki sezon i to od razu na dwóch frontach - Turnieje Dzieci i Młodzieży (w odmianie 13-osobowej) i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików (w odmianie 7-osobowej):
14.10.19 - Bolesławiec - kwal. MMM7 - 6. miejsce / 9 drużyn
21.10.19 - Kraków - RTDiM - 4. miejsce / 4 drużyny
28.10.19 - Częstochowa - RTDiM - 4. miejsce / 4 drużyny
27.04.19 - Łódź - RTDiM - 6.* miejsce / 8 drużyn
12.05.19 - Kraków - RTDiM - 3.* miejsce / 3 drużyny
19.05.19 - Kraków - RTDiM - 3.* miejsce / 4 drużyny
26.05.19 - Kraków - finał MMM7 - 5. miejsce / 7 drużyn
01.06.19 - Ruda Śląska - RTDiM - 3.* miejsce / 4 drużyny
*W wiosennych Regionalnych Turniejach Dzieci i Młodzieży nasi młodzicy występowali w łączonej drużynie z młodzikami Rugby Ruda Śląska. Ostatecznie RCC przypadło 14. miejsce w klasyfikacji generalnej TDiM i nie dostaliśmy się na turniej finałowy do Łodzi (w którym udział wzięło 8 najlepszych drużyn w Polsce, a nasi zawodnicy wzmocnili na nim drużynę z Rudy Śląskiej i w jej barwach uplasowali się na 6. miejscu w kraju). Natomiast już w swoich zielono-czarnych barwach zdobyliśmy bardzo dobre 5. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w rugby7.
O krótkie podsumowanie minionego sezonu poprosiliśmy Trenera Koordynatora Grup Młodzieżowych RCC - Michała Krzypkowskiego.
Mimo zajętego ostatecznie 13. miejsca w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży uważam ten sezon za bardzo udany z kilku względów. Po pierwsze drużyna młodzika zaliczyła debiut i rozegrała pełny sezon. Wzmocniona tegorocznymi żakami, zaprawiona w boju i po wakacyjnym obozie, w przyszłym sezonie będzie walczyć o miejsce w ogólnopolskim finale. Po drugie udało nam się w trakcie przerwy zimowej przestawić miniżaki z gry w tagi na grę w kontakcie. Było to wymuszone przez moim zdaniem nietrafioną reformę, która utrudni nam pozyskiwanie nowych miniżaków i utrudni płynne przechodzenie do kontaktu, ale poradzimy sobie z tym . Po trzecie byliśmy jedną z trzech najbardziej aktywnych drużyn - wzięliśmy udział w dziewięciu turniejach (w tym finałowym) i dwóch zawodach MMM7. Reasumując naszym celem jest, aby przyszli absolwenci Szkółki Rugby byli jak najlepiej przygotowani do wyzwań czekających na nich w ich karierach seniorskich. Jestem przekonany, że nasze działania idą w bardzo dobrym kierunku i we wrześniu 2020 uruchomimy sekcję kadeta, aby umożliwić zawodnikom przejście do kolejnego szczebla szkolenia.
Sztab trenerski uhonorwał najbardziej rzetelnie trenujących zawodników nagrodami:
SUPER MINIŻACY - Adam Godela i Bartosz Klimczak
SUPER ŻACY - Emilia Laskowska i Mikołaj Kott
SUPER MŁODZIK - Jakub Wiewióra
Dziękujemy wszystkim trenerom i zawodnikom za trud włożony w ten sezon i serca pozostawione na boiskach!
RCC W SOCIAL MEDIA: