Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

MK / 2019-05-26

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

fot. MK

Częstochowska Liga Rugby
W tym roku szkolnym odbyły się tylko trzy turnieje, a nie jak planowano cztery. Spowodowane to było strajkiem nauczycieli w kwietniu, przez co nie udało się w tym miesiącu rozegrać jednych zawodów.
W pierwszym turnieju w listopadzie w Hali Polonia udział wzięło 14 drużyn (5 w kat. kl. IV-VI i 9 w kat. kl. VII-3G). W obu kategoriach najlepszą drużyną okazała się Szkoła Podstawowa nr 22.
W drugim turnieju w marcu znów w Hali Polonia udział wzięło 10 drużyn (4 w kat. kl. IV-VI i 6 w kat. kl. VII-3G). Ponownie w obu kategoriach zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 22.
Trzeci, ostatni turniej odbył się na boisku Orlik przy Szkole Podstawowej nr 52 w maju. Zagrało w nim 10 drużyn (4 w kat. kl. IV-VI i 6 w kat. kl. VII-3G). Dopiero na nim po raz pierwszy w tym sezonie została przełamana hegemonia Szkoły Podstawowej nr 22, która wygrała tylko w młodszej kategorii. Natomiast w starszej ze zwycięstwa cieszyć się mogła Szkoła Podstawowa nr 16.
Ostatecznie mistrzem w obu kategoriach okazała się Szkoła Podstawowa nr 22. Częstochowska Liga Rugby jest bowiem skonstruowana w ten sposób, że szkoły na każdym z turniejów zbierają punkty do klasyfikacji generalnej (jej końcowy kształt prezentujemy poniżej).

Kat. kl. IV-VI
1. SP nr 22 - 26pkt.
2. SP nr 52 - 17pkt.
3. SP nr 27 - 11pkt.
4. SP nr 2 - 5pkt.
5. SP nr 29 - 1pkt.

Kat. kl. VII-3G
1. SP nr 22 - 41pkt.
2. SP nr 16 - 36pkt.
3. SP nr 52 - 27pkt.
4. SP nr 48 - 17pkt.
5. SP nr 21 - 16pkt.
6. SP nr 27 - 13pkt.
7. SP nr 33 - 8pkt.
8. SP nr 29 - 3pkt.
9. SP nr 2 - 1pkt.


Szczebel wojewódzki i ogólnopolski

Rozgrywki te są organizowane przez Polski Związek Rugby i odbywają się w trzech kategoriach wiekowych - kl. IV, kl. V i kl. VI. Półfinały wojewódzkie (po jednym przedstawicielu miasta w każdej kategorii) i finały ogólnopolskie (zwycięzcy półfinałów wojewódzkich) odbywają się po dwa razy w ciągu roku szkolnego - na początku zimy i późną wiosną.
W tych pierwszych (na początku zimy) półfinałach wojewódzkich, drużyny z Częstochowy były bezkonkurencyjne i wygrały we wszystkich kategoriach - SP nr 22 w kl. IV i VI i SP nr 52 w kl. V. Na ogólnopolskim finale rozegranym na warszawskim Torwarze, najlepszą ekipą w Polsce w kl. VI okazała się SP nr 22, a drugą w kl. V SP nr 52. W kategorii kl. IV SP nr 22 zajęła 5. miejsce.
We wiosennych półfinałach po raz pierwszy w historii nie udało się nam zdominować rozgrywek i tylko SP nr 52 awansowała do finału w kategorii kl. V. SP nr 22 w kategorii kl. IV i VI zajęła drugie miejsca. Finał został rozegrany znów w Warszawie, a nasz jedyny przedstawiciel - SP nr 52 zajęła w nim 4. miejsce w Polsce.

Zobacz też

Młodzież RCC na Memoriale im. M. Wojtani w...

Częstochowski RTDiM za nami.

RTDiM w Częstochowie już w niedzielę!

Już niedługo...

Turniej Dzieci i Młodzieży

24.09.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

Dłuższa historia częstochowskiego rugby

Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!

Podsumowanie sezonu 2021/22

Za nami sezon 2021/2022. Był on dla nas bardzo udany - wicemistrzostwo Polski Kadetek, 4. miejsce w Pucharze Polski, 4. miejsce w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików, czy 7. miejsce w Polsce mini żaków, to tylko najważniejsze nasze sukcesy. Oprócz tego szereg zawodów rugby...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.