Lider pokonany!

TO / 2017-06-04

Po zaciętym meczu Rugby Club Częstochowa po raz pierwszy w historii w rozgrywkach klasycznego rugby pokonał klub z Rudy Śląskiej, zwyciężając 28:20.

Mimo że obie drużyny m. in. na skutek kontuzji nie wystąpiły w pełnych składach, częstochowianie nie byli faworytem tego pojedynku. W barawach gospodarzy zabrakło Karola Magnuckiego i Mikołaja Szpondowskiego, którzy w barwach swojego macierzystego klubu z Bełchatowa rywalizowali w Mistrzostwach Polski Rugby 7. Na skutek problemów zdrowotnych na boisku nie pojawili się także Karol Balsam, Grzegorz Szkopiak, Tomasz Ociepa oraz Radosław Rokosz. Wśród niepokonanych jak do tej pory w tym sezonie "Gryfów" zabrakło z kolei Dominika Bryńskiego i Pawła Peplińskiego.

Już w pierwszych minutach meczu częstochowianie narzucili swój styl gry, tocząc pojedynek na połowie rywala i uruchamiając skutecznie szerokie akcje ataku. Już po kilku minutach jedna z nich zakończyła się znalezieniem wolnej przestrzeni w obronie rywali przez Krzysztofa Golę i RCC objął prowadzenie. Zespół z Rudy Śląskiej jednak wkrótce również złapał wiatr w żagle. Po świetnym kopie w aut z rzutu karnego, który przeniósł grę na piąty metr pod polem przyłożeń, goście wykorzystali kilka ofensywnych wejść zawodników młyna, a po odwróceniu akcji do zewnętrznej strony boiska zdobyli pierwsze punkty.

Od tego momentu gra była bardzo zacięta, a obie strony często sprawdzały trzecią strefę obrony rywali poprzez długie przekopy piłki. Po jednym z nich w wykonaniu Mateusza Nowaka piłka znalazła się na polu punktowym gości, a jako pierwszy dobiegł do niej Michał Krzypkowski, zdobywając kolejne przyłożenie dla zielono-czarnych. Przyjezdni nie pozostawali dłużni i jeszcze przed przerwą zdobyli kolejne punkty. W wykonywaniu podwyższeń skuteczniejszy był jednak Daniel Królak i to czętochowianie schodzili na przerwę z prowadzeniem 14:10.

Wraz z rozpoczęciem drugiej połowy na boisku przy ul. Limanowskiego zaczął padać deszcz, który z czasem przerodził się w ulewną burzę do tego stopnia, że sędziujący to spotkanie Francois Giroud brał pod uwagę możliwość przerwania meczu. W szeregach częstochowskiej ekipy, dysponującej w tym meczu węższą ławką rezerwowych niż rywale, dało się zauważyć w kilku momentach zmęczenie. Wykorzystał to zespół z Rudy Śląskiej, który po skutecznym maulu znalazł się z piłką na polu punktowym i wyszedł po raz pierwszy w tym meczu na prowadzenie.

Coraz mocniej padający deszcz zdawał się nie przeszkadzać graczom RCC w rozgrywaniu efektownych akcji formacją ataku. Kolejny kapitalny rajd zaliczył Krzysztof Gola, który po minięciu kilku rywali został ostatecznie powstrzymany przez ostatniego z nich w okolicach linii 22 metra. Wkrótce podobną akcją popisał się Mariusz Kapica, który w ten sposób ku uciesze nielicznych, ale wiernych kibiców RCC wyprowadził gospodarzy na prowadzenie w meczu. Kilka minut później powiększył je Mateusz Nowak, który po wyciągnięciu piłki z młyna na piątym metrze przedarł się samodzielnie na pole punktowe "Gryfów".

Do końca meczu pozostawało jednak kilkanaście minut. Po kolejnym przekopie gości minimalnie do przodu wypuścił piłkę dobrze prezentujacy się do tej pory Mateusz Pułtorak. To oznaczało młyn dla rywali w okolicach pola punktowego RCC. Niestety, rywale po wyciągnięciu piłki z formacji wykorzystali błąd w obronie częstochowian, zdobywając czwarte przyłożenie. 

Pod koniec meczu goście wypracowali sobie jeszcze groźną sytuację na prawym skrzydle, jednak dzięki skutecznej obronie akcja zakończyła się za linią autową boiska. W tym momencie sędzia zakończył spotkanie, a historyczne zwycięstwo nad rywalami z południowej części województwa stało się faktem. Mimo remisu 4:4 w przyłożeniach, kluczowe okazały się celne kopy z podwyższeń w wykonaniu Daniela Krolaka, które dały ośmiopunktową przewagę w meczu.

W drugim spotkaniu rozegranym w tej kolejce Wataha Zielona Góra pokonała Miedziowych Lubin 44:20. To oznacza, że zarówno częstochowianie jak i zielonogórzanie mają w tabeli po 15 punktów, czyli o 6 mniej, niż lider z Rudy Śląskiej.

 

Rugby Club Częstochowa   Rugby Ruda Śląska
Piotr Bartkowiak 1 Artur Stankiewicz 18'
Daniel Popczyk 2 Krzysztof Jopert
Łukasz Fikus 3 Jakub Krupiński
Daniel Królak 4 Marcin Pyrek
Dawid Dróżdż 5 Dawid Mańkowski
Michał Jureczko 6 Kamil Karcz
Patryk Górak 7 Szymon Majchrzak
Michał Krzypkowski 8 Jakub Mańkowski
Mateusz Nowak 9 Krzysztof Skubik
Krzysztof Gola 10 Mateusz Magner
Oskar Wawszczak 11 Łukasz Drab 39'
Mariusz Kapica 12 Rafał Szaciłowski
Patryk Weżgowiec 13 Marcin Mucha
Rafał Bednarek 14 Tomasz Kopeć
Mateusz Pułtorak 15 Patryk Kołodziej
Rezerwowi
Sylwester Kowalczyk 16 Łukasz Fura 18'
  17 Paweł Marzec 39'
  18 Mateusz Skóra
  19 Jakub Zabiegała
  20  
  21  
  22  
  23  
Punkty

28

-

20

Zobacz też

Rozpoczynamy rundę rewanżową

Nie było sposobu na Nowy Sącz

Pewne zwycięstwo RCC

Już niedługo...

turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Częstochowie

14.05.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

Alfabet roku 2021

Mijający 2021 rok był dla naszego klubu udany. Co ciekawego się w nim wydarzyło dowiecie się, lub przypomnicie sobie czytając poniższe podsumowanie.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.