Powrót do "prawdziwego" rugby!

MH/TO / 2016-09-02

Tegoroczny sezon Mistrzostw Polski Rugby 7 był sezonem udanym dla częstochowskich rugbistów, którzy swoje zmagania w rozgrywkach zakończyli jako 7. drużyna w Polsce. To oznacza, że pora na kolejne wyzwanie, a będzie nim... powrót do klasycznego rugby, czyli odmiany budzącej największe emocje w tej dyscyplinie.

fot. Katarzyna Sterna

Miniony sezon to ogromny sukces, zwłaszcza gdy zwróci się uwagę na fakt, z jakimi drużynami RCC toczyło zacięta walkę o zwycięstwow siódemkach, bowiem były to m. in. kolosy polskiego rugby takie jak Orkan Sochaczew, Ogniwo Sopot czy Budowlani Łódź. Jednak już od września tego roku będziemy mieli okazję być świadkami powrotu częstochowian do odmiany piętnastoosobowej, po prawie trzyletniej przerwie.

Przypomnijmy, że klasyczne rugby ma nieco inną charakterystykę niż olimpijska odmiana gry. Piętnastu zawodników z każdej drużyny na boisku sprawia, że jest o wiele mniej wolnego miejsca, które można wykorzystać do ominięcia obrony przeciwnika. Tym samym gra premiuje nie tylko szybkich, ale przede wszystkim silnych i "twardych" zawodników, umiejętnie grających w kontakcie z przeciwnikiem. O ile w "siódemkach" rozgrywki toczą się w formie często przydługawych turniejów według nie zawsze zrozumiałej dla kibiców drabinki, tak w "piętnastkach" sprawa jest o wiele prostsza. Całe widowisko to mecz składający się z 2 połów po 40 minut, w trakcie których gracze dają z siebie wszystko, a po ostatnim gwizdku zwycięzca może być tylko jeden.


Przyjrzyjmy się organizacji rozgrywek, gdyż w stosunku do lat poprzednich zaszły w nich drobne zmiany. Zbliżający się sezon będzie wyjątkowo krótki, bowiem będzie trwać tylko rundę jesienną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przejście polskiego rugby z systemu rozgrywek jesień-wiosna na bardziej odpwiadający naszemu klimatowi wiosna-jesień.

W Pucharze II Ligi, bowiem taką nazwę będą nosić zbliżające się rozgrywki,  zagra 13 drużyn, podzielonych na 3 grupy:
Grupa Zachodnia: [Alfa Bydgoszcz, Posnania Poznań, Sparta Jarocin, Chaos Poznań, Wataha Zielona Góra]
Grupa Wschodnia: [AZS AWF Warszawa, Legia Warszawa, Rugby Białystok, Frogs Warszawa]
Grupa Południowa: [RC Częstochowa, Miedziowi Lubin, KS Rugby Ruda Śląska, Rugby Wrocław]
W grupach odbywać się będę mecze na zasadzie każdy z każdym, a następnie w dodatkowej kolejce spotkań zmierzą się odpowiednio drużyny z miejsc 1-2 i 3-4. Zwycięzcy grup oraz najlepsza drużyna z drugiego miejsca zagrają w fazie play-off, składającej się z półfinałów i finału. Awansem do wyższej klasy rozgrywkowej będzie premiowany tylko zespół, który wygra całą ligę. 

RCC grać będzie w Grupie Południowej. Tak wygląda terminarz spotkań naszej drużyny:

Miedziowi Lubin (dom) – 18.09.2016
KS Rugby Ruda Śląska (dom) – 25.09.2016
Rugby Wrocław (wyjazd) – 8/9.10.2016

Najbliższy mecz z Miedziowymi Lubin rozegramy zatem „u siebie” w niedzielę 18. września o godzinie 16.00. Liczymy na Wasz doping!

Zobacz też

RCC siódmą drużyną w Polsce!

Czas na rewanż za Gniezno

Ósme miejsce na początek Mistrzostw Polski

Już niedługo...

Nabór do Szkółki Rugby RCC

12 i 14 maja 2021, godz. 17:30 Miejski Stadion Lekkoatletyczny

dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz dochodzeniowy grup do lat 16 [raport]

W dniach 19-23 sierpnia na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się obóz dochodzeniowy grup do lat 16. Pierwotnie planowano przeprowadzić ten obóz nad morzem (podobnie jak rok temu), niestety pandemia koronawirusa i do końca niepewna sytuacja sprawiła, że...

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.