Reorganizacja Szkółki Rugby - grupy U12

MK / 2016-04-09

Grupy U12 przeszły w naszym klubie prawdziwą rewolucję, a efekty widać jak na dłoni - ilość dzieci grających w rugby znacząco wzrosła. Stało się to dzięki porozumieniom o współpracy podpisanymi z trzema częstochowskimi szkołami, w których utworzyliśmy sekcje żaka i miniżaka, a współpraca przebiega na wielu polach.

Prekursorem była Szkoła Podstawowa nr 52 w dzielnicy Dźbów. Z tą szkołą współpracowaliśmy już od kilku lat, przede wszystkim ze względu na bliskość stadionu przy ul. Kopalnianej. W szkole tej pracuje wfista Sławomir Fujarski, który posiada licencję trenerską Polskiego Związku Rugby i to on jest trenerem powstałych tam drużyn miniżaka i żaka. Treningi na Dźbowie ruszyły od stycznia i cieszą się bardzo dużą popularnością – w obu kategoriach wiekowych trenuje obecnie ponad 40 dzieci.

SP nr 52

 

Kolejną ze szkół jest SP nr 22 znajdująca się przy ul. Żabiej. Tamtejszym trenerem naszych drużyn miniżaka i żaka jest również "miejscowy" wfista posiadający uprawnienia trenerskie PZR – Adam Marczewski. Tam również zajęcia z rugby wypełniają szkolną salę gimnastyczną po brzegi. Aktualnie trenuje tam ponad 45 dzieci, podzielonych na dwie, wspomniane wcześniej kategorie wiekowe.

SP nr 22

 

Trzecią szkołą jest SP nr 31 na Tysiącleciu. W niej zajęcia jeszcze nie ruszyły, ponieważ porozumienie z Klubem zostało podpisane dopiero pod koniec marca. Obejmuje ono szkolenie dzieci tylko w kategorii miniżaka, a prowadzić je będzie wfista Michał Gajzner.

Wszystkie te zmiany mają na celu utworzenie w naszym klubie piramidy szkolenia z prawdziwego zdarzenia, w której najliczniejsze najmłodsze grupy są fundamentem, dla dalszego procesu już nie tylko szkolenia, ale także selekcji, która docelowo kończy się przy wejściu zawodnika w wiek seniora i dołączenie do 1. drużyny. 

W wymienionych wyżej sekcjach naszego klubu mogą trenować nie tylko uczniowie tych szkół, ale każde dziecko, które będzie chciało rozpocząć swoją przygodę z rugby. Szczegółowy harmonogram treningów znajduje się w zakładce „Szkółka Rugby”. Udział w treningach miniżaków i żaków jest bezpłatny.

Poza tymi działaniami cały czas rozwijamy projekt Częstochowskiej Ligi Rugby, czyli rozgrywek międzyszkolnych w rugby tag (bezkontaktowa odmiana), która w tym roku szkolnym jest oficjalnie wpisana w program rozgrywek Szkolnego Związku Sportowego. Ponadto wielu nauczycieli z częstochowskich szkół zdobyło pod koniec zeszłego roku uprawnienia trenerskie Polskiego Związku Rugby, a byli wśród nich (poza wspomnianymi powyżej): Magdalena Bartoszek (SP46), Michał Kossakowski (Gim18), Mariusz Pulcer (SP24), Małgorzata Grajcar (SP52), Rafał Lis (Gim16). Oprócz wfistów, również nasi zawodnicy dołączają do grona licencjonowanych trenerów. W zeszłym roku byli to: Tomasz Wachelka, Klaudia Oboza, Jakub Antczak i Daniel Popczyk.

Już w najbliższą niedzielę pierwszy test dla miniżaków z sekcji przy SP 52 i 22 – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Kaliszu. Trzymamy kciuki za udany debiut naszych najmłodszych adeptów. Na pewno poinformujemy o ich wynikach.

Zobacz też

RCC w pierwszej czwórce

Inauguracja rundy wiosennej

Znamy wiosenny terminarz

Już niedługo...

Turniej Dzieci i Młodzieży

24.09.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Kolejne święto rugby w Częstochowie

W minioną niedzielę na Miejski Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Wzięło w nim udział 8 klubów, które wystawiły w sumie 20 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus (u9), mini żak (u11), żak (u12) i młodzik (u14). W sumie na...

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

4. miejsce na turnieju Pucharu Polski Rugby7

W sobotę 18 czerwca w Gnieźnie odbył się finałowy turnieju o Puchar Polski Rugby7. Wzięło w nim udział 8 najlepszych drużyn Polskiej Ligi Rugby7: Tytan Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal, Kaskada Szczecin, PG Ogniwo Sopot, RC Częstochowa oraz Ciechan Ciechanów. Po...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.