Stadion się zmienił, ale wciąż potrzebuje wsparcia

FNM / 2014-12-11

W ostatnim czasie przypominaliśmy, jak wiele udało się rugbistom zrobić wokół stadionu przy ul. Kopalnianej. Nie da się jednak ukryć, że do ideału brakuje jeszcze sporo i jest to jedna z przyczyn, dla których tak ważny jest projekt złożony w ramach Budżetu Partycypacyjnego.

W 2011 roku Rugby Club Częstochowa przejął obiekt na Dźbowie w stanie przypominającym ruinę. Od tego czasu dzięki zaangażowaniu członków klubu oraz zaprzyjaźnionych osób i instytucji, wykonano wiele prac w celu przywrócenia terenu do stanu używalności.

Najważniejsze z nich to:

- wymiana dachu budynku klubowego
- wymiana okien
- ocieplenie i otynkowanie budynku
- wykonanie przyłącza wodociągowego
- instalacja monitoringu
- wyrównanie terenu boiska
- uzupełnienie ubytków i generalna rewitalizacja murawy
- likwidacja zadrzewienia na trybunach

W dalszym ciągu jednak wiele brakuje do tego, aby można mówić o obiekcie sportowym na miarę XXI wieku. Oprócz samego budynku, mało estetycznie wyglądają choćby powykrzywiane płyty na trybunie, czy wielokrotnie niszczone przez nieproszonych gości metalowe wiaty dla zawodników rezerwowych.

Warto też zauważyć, że liczne działania związane z budynkiem klubowym były dodatkowo utrudnione przez stan samej jego konstrukcji. Na wybudowanym w okresie głębokiego PRL-u obiekcie mocno piętno odcisnął upływ czasu. Również technologia stosowana przed kilkudziesięcioma laty nijak nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości i stosowanych materiałów. Jednym z problemów pozostała wszechobecna wilgoć, która przedostała się do środka przez stary, nieszczelny dach. Próby osuszania budynku na niewiele się zdają, ponieważ ze względu na brak zastosowania odpowiedniej izolacji przy budowie, wilgoć wciąż wnika od ziemi. Efekt tego jest już niestety zauważalny gołym okiem. Grzyb wewnątrz budynku i rozpadające się gdzieniegdzie ściany nie dają żadnej gwarancji, że jakiekolwiek poczynione inwestycje będą służyć przez wiele lat. Rozwiązanie w tej sytuacji jest jedno - budowa "od zera" nowej konstrukcji, z wykorzystaniem współczesnych możliwości.

Nie trzeba być specjalistą od budownictwa, aby domyślić się, że wszystkie wymienione wcześniej prace wiązały się z niemałymi kosztami. Jak do tej pory, były one finansowane ze skromnego budżetu klubu. Budowa nowego budynku klubowego, który miałby służyć przez lata, to jednak inwestycja znacząco przekraczająca możliwości klubu sportowego w naszych realiach.

Na szczęście w tym roku otworzyły się przed nami nowe możliwości. Po raz pierwszy bowiem w Częstochowie część publicznych wydatków zostanie rozdysponowana w ramach budżetu obywatelskiego, dzięki czemu mieszkańcy poszczególnych dzielnic sami mogą wybierać, na realizację jakich projektów chcą przeznaczyć miejskie środki. Dzięki staraniom RC Częstochowa, jednym z nich jest rewitalizacja obiektu przy ul. Kopalnianej, na którą składa się budowa nowego budynku klubowego, a także montaż estetycznych, zadaszonych ławek dla rezerwowych. 

To wyjątkowa szansa, aby na zawsze odmienić obiekt przy ul. Kopalnianej. Jednocześnie to najlepsza w 6-letniej historii klubu okazja, aby jako postronna osoba wesprzeć działania rugbistów - i to bez wychodzenia z domu i wydawania ani grosza. Wystarczy poświęcić 2 minuty na oddanie głosu w tegorocznym budżecie partycypacyjnym. Mamy nadzieję, że z Waszą pomocą mieszkańcy Dźbowa będą mogli wreszcie być dumni z posiadania nowoczesnego obiektu sportowego, który będzie służyć sportowcom i okolicznej młodzieży przez wiele lat.

Przy większości prac na Stadionie Rugby udział brali członkowie RCC i przyjaciele Klubu:

Zobacz też

Ostatni dzień głosowania na Stadion Rugby!

W Polsce inwestują w infrastrukturę do rugby

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej!

Już niedługo...

Turniej Dzieci i Młodzieży

24.09.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Dłuższa historia częstochowskiego rugby

Jak dowodzą różne źródła działalność Rugby Clubu Częstochowa to nie narodziny, a raczej odrodzenie tej dyscypliny w naszym mieście. Okazuje się, że już kilkadziesiąt lat temu częstochowianie grali w rugby, a nawet gościli u siebie w mieście mecze międzynarodowe!

4. miejsce na turnieju Pucharu Polski Rugby7

W sobotę 18 czerwca w Gnieźnie odbył się finałowy turnieju o Puchar Polski Rugby7. Wzięło w nim udział 8 najlepszych drużyn Polskiej Ligi Rugby7: Tytan Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal, Kaskada Szczecin, PG Ogniwo Sopot, RC Częstochowa oraz Ciechan Ciechanów. Po...

Mamy wicemistrzostwo Polski!!!

W niedzielę 12 czerwca w Łodzi odbył się finałowy turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7. Wzięło w nim udział pięć drużyn - Rugby Club Częstochowa, Budowlani Łódź, Amazonki Lublin, Atomówki Łódź i Błyskawice Rzeszów. Nasze kadetki zajęły w nim 2. miejsce i...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.