Alfabet RCC na piąte urodziny

OK / 2013-02-22

22 lutego Rugby Club Częstochowa obchodzi swoje święto. Dokładnie 5 lat temu w 2008 roku został oficjalnie zarejestrowany. Z tej okazji przygotowaliśmy mały przegląd najnowszej historii naszego klubu.

A Amsterdam

Udział Sylwii Gołdy w turnieju Amsterdam Sevens w biało-czerwonych barwach to niekwestionowany sukces. Jest to jeden z najważniejszych turniejów rozgrywanych w olimpijskiej odmianie w kobiecym rugby. Sylwia zdobywała na tym turnieju punkty dla Polski aż trzy razy, a zdobyte doświadczenie z powodzeniem wykorzystywała na rodzimych boiskach.

B Bokser

Adam Grabski, czyli popularny "Bokser", w ubiegłym sezonie miał okazję zagrać w barwach RCC, na zasadzie wypożyczenia. Zawodnik był dużym wsparciem dla naszej drużyny ze względu na bogate ekstraligowe doświadczenie.

C Czewa TV

W organizowanym przez Czewa TV plebiscycie sportowym za rok 2011 nasz klub został nominowany do kategorii drużyny roku. Poza tym Mateusz Nowak otrzymał nominację do trenera roku, natomiast Sylwia Gołda do zawodniczki roku.

D Doping

Nigdzie nie mieliśmy takiej licznej publiczności jak podczas meczy organizowanych na boisku Juniora Szarlejki w Kalei pod Częstochową. Nic dziwnego, że to właśnie tam RCC odnosiło swoje największe zwycięstwa i tylko raz zanotowało porażkę.

E Emigracja

Dwóch naszych zawodników kontynuuje swoje rugbowe kariery za granicą. Jednym z nich jest Daniel Królak, który obecnie trenuje w klubie ORK Oslo w Norwegii i ma już na swoim koncie pierwsze sukcesy - dwukrotnie wygrywał Mistrzostwo Norwegii w barwach swojej drużyny. Inny kierunek, po długiej przerwie spowodowanej kontuzją, wybrał Michał Markowski, który studiuje i gra w Manchesterze.

F FIT rugby

Cykl zajęć skierowanych tylko dla kobiet. Osiem spotkań, które miały za zadanie połączyć fitness z elementami rugby. Karnety upoważniające do wstępu można było wygrać w licznych konkursach. Najbardziej wytrwałe uczestniczki dołączyły do naszych zawodniczek i z powodzeniem zaczynają swoją przygodę z rugby.

G Grupy młodzieżowe

Liczne pokazy w szkołach przyniosły sukces w postaci dużej liczby trenujących w grupach młodzieżowych. To właśnie najmłodsi zawodnicy naszego klubu będą decydować o jego sile w najbliższej przyszłości. Głównym źródłem popularyzacji rugby wśród młodzieży są zawody Szkolnej Ligi Paryżanki organizowane przez nasz klub.

H Havirzov

Z drużyną z tego miasta częstochowianie rozegrali pierwszy mecz w Częstochowie, a także pierwszy mecz poza granicami Polski. Miało to miejsce przy okazji turnieju Ostrava Winter Cup, w którym RCC wystąpiło w 2010 roku.

I Inicjatywa

Jeszcze niedawno jednym z największym problemów RCC był brak własnego boiska. Dlatego też rugbiści postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zwrócić uwagę władz na tę sprawę. Stąd też zrodził się pomysł zbierania podpisów poparcia, począwszy od takich gwiazd częstochowskiego sportu jak np. Piotr Gruszka, kończąc na mieszkańcach Częstochowy. Właśnie dzięki tym staraniom Rugby Club Częstochowa wszedł w posiadanie boiska przy ulicy Kopalnianej.

J Jeden procent podatku

Z pomocą fundacji "Młodzi-młodym", już po raz trzeci można było oddać swój jeden procent podatku na nasz klub. Również teraz zachęcamy jeszcze niezdecydowanych, do dołożenia swojej cegiełki na rzecz rozwoju rugby.

K Krety

Jeden z większych problemów, z którymi zmagamy się na naszym stadionie przy ulicy Kopalnianej. Krety lubią pojawiać się na murawie, a nie są niestety mile widzianymi gośćmi i nie dają się przekonać, że sezon zbliża się wielkimi krokami.

L Liga

Obecnie męska sekcja naszego klubu znajduje się w drugiej lidze rugby wraz z takimi drużynami jak BBRC Łódź, Alfa Bydgoszcz i AZS UZ Zielona Góra. W ubiegłym roku dzięki wspólnej pracy całej drużyny, udało się po raz pierwszy rozegrać drugoligowe mecze na stadionie przy Kopalnianej. Także w nadchodzącym sezonie planowane są tu rozgrywki i miejmy nadzieję, że będą się cieszyć coraz większym zainteresowaniem częstochowian.

M Mistrzostwa Polski Seniorek

Jesienią ubiegłego roku po raz pierwszy podjęliśmy się organizacji Mistrzostw Polski Seniorek. 22 września 2012 roku Stadion Lekkoatletyczny w Częstochowie gościł czołówkę polskiego kobiecego rugby w tym aktualne Mistrzynie Polski - Ladies Lechia Gdańsk.

N Nabór

Regularnie co pół roku RCC ogłasza nabór do drużyny, aby pozyskać nowe twarze. Kolejny jest planowany na marzec tego roku i będzie nadzieją na poszerzenie naszych szeregów. Rugby dopiero zdobywa popularność, dlatego też takie akcje są idealną okazją, aby zachęcić ludzi do rozpoczęcia swojej przygody z tą dyscypliną.

O Oslo pub

To w tym miejscu odbyła się prezentacja slideshow pt. "Rugby" autorstwa Jarka Respondka, młodego częstochowskiego fotografa. W swojej pracy zaprezentował on zdjęcia i nagrania z meczy, treningów oraz życia naszej pierwszej drużyny.

P Prasa

W związku z organizacją turnieju Mistrzostw Polski Seniorek w Częstochowie, klub po raz pierwszy organizował konferencję prasową. Odbyła się ona z udziałem lokalnych mediów, a na pytania odpowiadali prezes Mateusz Nowak, kapitan żeńskiej sekcji Katarzyna Sterna oraz zawodnik męskiej sekcji Patryk Weżgowiec. Przedsięwzięcie było na tyle udaną formą promocji, że planowane są jej kolejne odsłony.

R Reprezentacja

Swoje powołania do reprezentacji otrzymało już kilkoro naszych zawodników. Swoją szansę na grę z orzełkiem na piersi nie raz miała już wspomniana Sylwia Gołda, a na początku 2012 roku Patryk Weżgowiec brał udział w zgrupowaniu kadry młodzieżowej.

S Szkolna Liga paryżanki

W ubiegłych latach podjęliśmy się organizacji warsztatów dla nauczycieli, aby rugby miało szansę zagościć na lekcjach wychowania fizycznego w częstochowskich szkołach. Zainteresowanie było na tyle duże, że podjęliśmy się organizacji Szkolnej Ligi Paryżanki, która umożliwiła rywalizację zgłoszonych zespołów pod wodzą częstochowskich nauczycieli, w bezkontaktowej odmianie rugby. Na koncie mamy już dwie edycje, a ciąg dalszy nie jest wykluczony.

T Transfery

Trzech naszych zawodników miało okazję spróbować swoich sił na ekstraligowych boiskach. Mateusz Nowak, Michał Krzypkowski i Maciej Gnych zostali wypożyczeni do gry w Juvenii Kraków i z pewnością mogą uznać swoje występy za udane. Zdobyte doświadczenie wykorzystują teraz, powróciwszy w ubiegłym roku do RCC.

U Urodziny

W tym roku Rugby Club Częstochowa będzie obchodzić swoje piąte urodziny. Rok 2008 to rok oficjalnej rejestracji naszego klubu, dlatego z tej okazji oficjalne obchody są planowane na początek lipca.

W Wsparcie

Wiele przedsięwzięć nie odbyłoby się bez wsparcia sponsorów. W tym miejscu warto wspomnień tych, którzy bezpośrednio przyczynili się do rozwoju rugby w naszym mieście bądź w inny sposób wspierali nasze działania, czyli President Electronics Poland, Urząd Miasta Częstochowy, sklep z telefonami oski-kom.pl, kantor wymiany walut Omega, drukarnia Aqua, klub Mohito, firma Coneco, Romont oraz Hemszop. Nieocenioną pomoc otrzymaliśmy również od CKP, którego młodzież w ramach praktyk wykonała część prac remontowych w budynku klubowym na stadionie przy Kopalnianej.

Z Zdjęcia

Dużym zaskoczeniem dla całego środowiska rugby stał się kalendarz, który powstał z inicjatywy żeńskiej sekcji naszego klubu. W roku 2011 towarzyszyły nam zdjęcia pań na kartach kalendarza, wykonane przez Jarka Respondka. Ujęcia pokazywały piękno kobiecego rugby i nic dziwnego że rozpisywały się o nich nawet ogólnopolskie portale.

Zobacz też

Nadchodzi nowy sezon

Morsowanie nam nie obce

W tym roku RCC obchodzi piąte urodziny

Już niedługo...

turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Częstochowie

14.05.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Święto rugby w Częstochowie

W minioną niedzielę odbył się Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie. Wzięło w nim udział 7 klubów, które wystawiły 18 drużyn w 4 kategoriach wiekowych: mikrus, mini żak, żak i młodzik. W sumie na stadionie można było...

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.