"Najbardziej podoba mi się entuzjazm w działaniu"

Kasia Sterna / 2010-06-29

"Od kiedy tu jestem zdążyłem już trenować w temperaturze –20C i o 6 rano! Wydaje mi się, że w Szkocji by to nie przeszło, jednakże wydaje mi się to bardzo ciekawą sprawą" - mówi w wywiadzie łącznik młyna naszej drużyny Iain Alexander.

Pierwsze pytanie i najbardziej oczywiste pytanie - dlaczego Polska?

Najważniejszym powodem jest to iż moja dziewczyna jest Polką. Na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że urodziłem się i wychowywałem poza Wielką Brytanią, co sprawiło, że bardzo lubię podróżować i od zawsze chciałem mieszkać zagranicą. Polska jest wspaniałym krajem, mam tutaj wielu przyjaciół i liczę na to, że uda mi się choć trochę nauczyć waszego języka!

Jak trafiłeś do RCC?

RCC znalazłem szukając w Internecie czegokolwiek o częstochowskim rugby. Później poprosiłem moją dziewczynę Anię żeby zadzwoniła do Mateusza (Mateusz Nowak trener RCC - przyp. autor) i oto jestem!

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z rugby?

Zacząłem grać w rugby jak miałem jedenaście lat. Czyli prawie szesnaście lat temu! Zaczynałem jako center/łącznik ataku. Przez te wszystkie lata grałem w kilku drużynach na różnych poziomach i praktycznie na wszystkich możliwych pozycjach na boisku.

Dla jakich drużyn grałeś w Szkocji?

Dwiema najważniejszymi drużynami były Moray RFC z Elgin i Garioch RFC- drużyna z okolic Aberdeen. Grałem również w różnych kategoriach wiekowych w reprezentacji mojego regionu, jak również w drużynie uniwersyteckiej i tak zwanej drużynie “Agri’s” czyli drużynie składającej się z rolników, ich synów, a w moim przypadku rolniczych wnuków.

Czy możesz mi coś więcej powiedzieć o lidze szkockiej w której grałeś?

Od czasu gdy zacząłem grać liga szkocka przeszła bardzo wiele zmian. Osobiście miałem okazję grać w National Division 5, która teraz nazywana jest Caledonia. Liga składała się z dwunastu drużyn. Z każdą drużyną rozgrywało się po dwa spotkania w sezonie, co już daje dwadzieścia cztery mecze w ciągu roku. Do tego dochodzą spotkania Pucharu Szkocji i parę przedsezonowych meczy towarzyskich. Wszystko razem daje około 30 spotkań w roku.

Jakie różnice dostrzegasz pomiędzy treningami w RCC a treningami w Szkocji?

Treningi są bardzo podobne jakkolwiek zauważyłem, że w RCC przykłada się dużą wagę do ogólnej sprawności fizycznej. W Szkocji nad ogólną sprawnością zazwyczaj pracowaliśmy tylko na przed sezonowych treningach w sierpniu. W trakcie sezonu koncentrowaliśmy się nad umiejętnościami typowymi dla rugby i planowaniem gry. Kolejną rzeczą o której warto wspomnieć jest a która zrobiła na mnie duże wrażenie jest zaangażowanie zawodników RCC w każdy trening. Od kiedy tu jestem zdążyłem już trenować w temperaturze – 20 C i o 6 rano! Wydaje mi się, że w Szkocji by to nie przeszło, jednakże wydaje mi się to bardzo ciekawą sprawą.

Rugby w Polsce jest nadal dyscypliną rozwijającą się. Czy widzisz szansę aby w mieście takim jak Częstochowa stało się ono naprawdę popularne?

Mnie się wydaje, że rugby już robi się popularne w Częstochowie. RCC ma w swoich szeregach prawie trzydziestu zawodników, co może być imponujące dla każdej drużyny. Poza tym nasz ostatni mecz z Nowym Sączem pomimo tego, że odbył się na boisku poza Częstochową obejrzało ponad 200 widzów! Chłopaki robią bardzo wiele aby promować rugby w mieście, myślę więc że popularność tego sportu może tylko rosnąć.

Grałeś już w kilku meczach i turniejach w Polsce, co najbardziej zaskoczyło Cię w polskim rugby?

Polskie rugby to całe mnóstwo radości. W porównaniu z Wielką Brytanią macie przywilej grania w bardzo dobrych warunkach pogodowych co sprawia, że mecze mogą być rozgrywane w znacznie szybszym tempie. Wydaje mi się, że dzięki waszym korzeniom w rugby siedmioosobowym rozwinęliście ciekawą biegowo grę. W Szkocji rugby stało się grą bardzo taktyczną z duży naciskiem na kopy i grę w przegrupowaniach. Ja ze swojej strony zdecydowanie bardziej wolę grę w szybkim biegu.

Jak się czujesz w RCC?

Czuje się tu doskonale. Wracając pamięcią do mojego pierwszego treningu czułem się bardzo zdenerwowany w szczególności w ogóle nie mówiąc po polsku. Ale jak się później okazało wszyscy bardzo ciepło mnie przyjęli. To co najbardziej mi w RCC podoba to niesamowity entuzjazm w działaniu.

Czy masz jakiś problem z komunikacją na boisku z kolegami z drużyny?

Wydaje mi się, że radzę sobie, ale może lepiej zapytać moich kolegów z drużyny. Tak na marginesie jeżeli ktoś chciałby mi zrobić Słownik Polskiego Rugby to będę bardzo wdzięczny

Jak sam wspomniałeś grasz już prawie szesnaście lat w rugby. Jaka rzecz jaką zobaczyłeś lub usłyszałeś na boisku była dla Ciebie najzabawniejsza

To bardzo trudne pytanie. Chociaż pamiętam mecz w Stornoway (jedna z wysp na Szkockich Hybrydach), graliśmy na boisku gdzie błoto sięgało nam do kolan. To był bardzo dziwny mecz praktycznie nie mogliśmy grać, ponieważ co chwila grzęźliśmy w błocie. Nie wiem czy jesteś to sobie w stanie wyobrazić ale cała gra wyglądała jak w zwolnionym tempie i nie do końca wiedzieliśmy z kim gramy w drużynie, ponieważ wszyscy byli cali w błocie. Całość wyglądała bardzo zabawnie.

Autor zdjęcia: Jarosław Respondek

Zobacz też

Krakowskie Błonia pozostają niezdobyte

Porażka w Krakowie

Ligowe ostatki

Już niedługo...

Turniej Dzieci i Młodzieży

24.09.2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

4. miejsce na turnieju Pucharu Polski Rugby7

W sobotę 18 czerwca w Gnieźnie odbył się finałowy turnieju o Puchar Polski Rugby7. Wzięło w nim udział 8 najlepszych drużyn Polskiej Ligi Rugby7: Tytan Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal, Kaskada Szczecin, PG Ogniwo Sopot, RC Częstochowa oraz Ciechan Ciechanów. Po...

Alfabet roku 2021

Mijający 2021 rok był dla naszego klubu udany. Co ciekawego się w nim wydarzyło dowiecie się, lub przypomnicie sobie czytając poniższe podsumowanie.

Ruszył sklep internetowy RCC!

Zapraszamy na zakupy do sklepu internetowego Rugby Club Częstochowa. W jego asortymencie znaleźć można odzież i akcesoria z grafikami związanymi z naszym klubem, a także samym rugby.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.