Rugby na Igrzyskach Olimpijskich!

Tomasz Ociepa / 2009-10-10

Światowe środowisko rugby obiegła dzisiaj długo oczekiwana wiadomość - rugby siedmioosobowe będzie dyscypliną olimpijską! Na sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zadecydowano, że rugbiści będą walczyć o medale od Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r.

Na igrzyskach rugby będzie istnieć w mniej kontaktowej, a jednocześnie według wielu bardziej widowiskowej wersji "siódemkowej".
Jest to duży krok w rozwoju dyscypliny, który szczególnie znaczenie może mieć przede wszystkim dla tych krajach, gdzie rugby jest mniej popularnym sportem. Nie jest tajemnicą, że obecność na IO to silny argument w walce o środki na rozwój każdej dyscypliny.
Warto wspomnieć, że rugby było już przez pewien czas pełnoprawną dyscypliną olimpijską. Rozgrywki z jajowatą piłką były częścią sportowego święta w 1900 r. w Paryżu, 1908 w Londynie, 1920 w Antwerpii oraz 1924 ponownie w Paryżu. Rywalizowano wówczas w klasycznej, piętnastoosobowej odmianie. Orędownikiem rugby ze względu na wszechstronny i kształcący charakter dyscypliny był sam inicjator nowożytnego ruchu olimpijskiego, Pierre de Coubertin. Po jego odejściu z funkcji prezynenta MKOl rok po ostatnich "rugbowych" igrzyskach, jego następcy byli bardziej sceptyczni wobec zespołowych konkurencji, większy nacisk kładąc na rywalizację indywidualną. Ucierpiało na tym także rugby, które na kilkadziesiąt lat zniknęło z programu Igrzysk.
Dzięki wieloletnim staraniom działaczy IRB, nasza dyscyplina wróci na należne jej miejsce wśród olimpijskich konkurencji. Do Igrzysk w Rio de Janeiro zakwalifikuje się po 12 drużyn narodowych kobiet i mężczyzn.

Zobacz też

Czwarty raz z Juvenią

Ze Zgierza wrócili bogatsi o 13 punktów

Przetarcie w "siódemki"

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.