RCC już o krok od awansu do turnieju finałowego o Puchar Polski Rugby7

MK / 2022-05-15

W sobotę na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym odbył się IX turniej Polskiej Ligi Rugby7. Wzięło w nim udział 6 drużyn. Poza gospodarzami - Rugby Club Częstochowa, były to drużyny Tytana Gniezno, Rugby Wrocław, RK Unisław, Rugby Biesal i Alfy Bydgoszcz. Nasi zawodnicy zajęli na nim 5. miejsce i wskoczyli na 7. miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu.

Turniej był bardzo mocno obsadzony. Pojawiły się na nim drużyny zajmujące 1., 2., 3., 5. i 6. miejsce w Polskiej Lidze Rugby 7. RCC było przed tym turniejem na 12. miejscu.  Zespoły zostały podzielone na dwie grupy, w których rozegrano mecze w systemie „każdy z każdym”. Dwie najlepsze ekipy wychodziły do półfinałów, a drużyny które zajmą ostatnie miejsca miały spotkać się w dwumeczu o 5. miejsce.

W grupie A bezkonkurencyjni okazali się liderzy cyklu – Tytan Gniezno, którzy wygrali oba swoje mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna Rugby Biesal dzięki zwycięstwu nad Alfą Bydgoszcz, która to została sklasyfikowana na ostatnim miejscu z dwoma porażkami na swoim koncie.

W drugiej grupie rywalizacja rozpoczęła się od meczu RCC z RK Unisław. Goście bezlitośnie wykorzystywali błędy naszej drużyny przy wznowieniach gry, co spowodowało że częstochowianie musieli uznać ich wyższość, przegrywając 5:22. W kolejnym meczu nie bez problemu Rugby Wrocław pokonali drużynę z Unisławia 17:5. W ostatnim spotkaniu, które decydowało o ostatecznej kolejności w grupie, zmierzyły się ze sobą drużyny RCC i Rugby Wrocław – wiceliderzy cyklu. Przez większość meczu wynik był stykowy. Na kilka minut przed jego końcem utrzymywał się wynik 17:17. Jednak wtedy wrocławianie pokazali swoją klasę i wykorzystali wszystkie swoje atuty, zwyciężając nas ostatecznie 34:17. Wynik ten sprawił, że do półfinałów awansowali goście z Wrocławia i Unisławia, a częstochowianie mieli powalczyć w dwumeczu o 5. miejsce.

RCC zmierzyło się w nim z Alfą Bydgoszcz. W obu meczach, to RCC było zdecydowanie dominującą stroną. Pierwsze spotkanie wygraliśmy 31:10, a w drugim spotkaniu więcej czasu gry dostali rezerwowi, a mimo to również wygraliśmy je pewnie 25:12. W ten sposób RCC zajęło 5. miejsce w turnieju.

Oba półfinały były jednostronnymi widowiskami. W pierwszym meczu Tytan Gniezno pokonał 40:7 RK Unisław, a Rugby Wrocław zwyciężyło Rugby Biesal 25:0. W meczu o 3. Miejsce nieznacznie lepsi okazali się zawodnicy z RK Unisław, którzy wygrali 15:7 z Rugby Biesal. W finale swoją moc pokazała drużyna Tytana Gniezno, która wysoko pokonała Rugby Wrocław 36:5.

Po tym turnieju jedynie Rugby Club Częstochowa zmienił swoje miejsce w klasyfikacji, awansując aż o pięć „oczek” – z 12. na 7. Warto tutaj wspomnieć, że dziewięć najlepszych drużyn cyklu spotka się 18 czerwca w Gnieźnie na turnieju finałowym o Puchar Polski Rugby7. Tymczasem za dwa tygodnie w Biesalu odbędzie się ostatni turniej Polskiej Ligi Rugby7 i po nim okaże się, czy częstochowianom uda utrzymać się miejsce premiujące grą w finale.

Zajęta przez nas lokata uczciwie pokazuje nasze miejsce w stawce tych drużyn. Choć trzeba zauważyć, że mamy potencjał do sprawiania niespodzianek i utrudniania życia faworytom. Szkoda zwłaszcza dzisiejszego meczu z Wrocławiem, gdzie zwycięstwo było na wyciągnięcie ręki. Liczymy, że wyniki turnieju w Biesalu nie wyrzucą nas z finału o Puchar Polski, na który chcemy pojechać i zamieszać w stawce. Chciałbym tutaj też podziękować za wsparcie partnerom turnieju – Mieście Częstochowa i firmom Mega Pizza, MPK w Częstochowie, Niebieski Lis i Śniadaniowcy. Brawa należą się również zawodnikom Szkółki Rugby RCC z grupy u16, którzy pomogli w przygotowaniu obiektu do zawodów, ich przeprowadzeniu i posprzątaniu po nich. Wspólnymi siłami udało się nam stworzyć imprezę, która stała na wysokim poziomie nie tylko sportowym, ale i organizacyjnym – podsumował zawody trener RCC Michał Krzypkowski.

Skład RCC: Dawid Dróżdż, Adam Garus, Michał Krzypkowski, Michał Kuczyński, Mateusz Nowak, Daniel Popczyk, Marcel Puczka, Mateusz Pułtorak, Aleksander Sawicki, Mikołaj Weżgowiec.

 

Wyniki turnieju

Faza grupowa

Rugby Biesal – Alfa Bydgoszcz 40:7

Rugby Klub Unisław – Rugby Club Częstochowa 22:5 (punkty dla RCC: Dróżdż 5pkt. – 1P)

Tytan Gniezno – Rugby Biesal 31:7

Rugby Wrocław – Rugby Club Unisław 17:5

Alfa Bydgoszcz – Tytan Gniezno 5:34

Rugby Club Częstochowa – Rugby Wrocław 17:34 (Weżgowiec 10pkt. – 2P, Krzypkowski 7pkt. – 1P+1pd)

Faza finałowa

Mecze o 5 miejsce

Alfa Bydgoszcz – Rugby Club Częstochowa 10:31 (Krzypkowski 11pkt. – 1P+3pd, Dróżdż 10pkt. – 2P, Kuczyński 5pkt. – 1P, Pułtorak 5pkt. – 1P)

Rugby Club Częstochowa – Alfa Bydgoszcz 25:12 (Dróżdż 10pkt. – 2P, Krzypkowski 10pkt. – 2P, Garus 5pkt. – 1P)

Półfinały

Tytan Gniezno – Rugby Klub Unisław 40:7

Rugby Biesal – Rugby Wrocław 0:25

Mecz o 3 miejsce

Rugby Klub Unisław – Rugby Biesal 15:7

Finał

Tytan Gniezno – Rugby Wrocław 36:5

 

Klasyfikacja turnieju PLR7 – Częstochowa

1. Tytan Gniezno – 20 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 18 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 16 pkt.; 4. Rugby Biesal – 14 pkt.; 5. Rugby Club Częstochowa -12 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 10 pkt.

 

Klasyfikacja generalna PLR7

1. Tytan Gniezno – 170 pkt.; 2. Rugby Wrocław – 152 pkt.; 3. Rugby Klub Unisław – 96 pkt.; 4. Kaskada Szczecin – 70 pkt.; 5. Rugby Biesal – 68 pkt.; 6. Alfa Bydgoszcz – 52 pkt.; 7. Rugby Club Częstochowa – 38 pkt.; 8. Ciechan Ciechanów – 38 pkt.; 9. Klub Rugby Poznań – 36 pkt.; 10. Mazovia Mińsk Mazowiecki – 30 pkt.; 11. Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot – 28 pkt.; 12. Czarni Pruszcz Gdański – 28 pkt.; 13. AZS AWF Warszawa – 16 pkt.; 14 Posnania Poznań – 14 pkt.; 15. Rugby Club Bolesławiec – 10 pkt.; 16. Budowlani Lublin – 10 pkt.

 

Partnerzy turnieju

Miasto Częstochowa
Mega Pizza
MPK w Częstochowie
Niebieski Lis
Śniadaniowcy

 

Patronat medialny

czestochowskie24.pl
Dziennik Zachodni
Gazeta Częstochowska
Radio Fiat
Radio Jura
Telewizja Orion
wCzestochowie.pl

 

Turniej był dofinansowany z środków budżetu Gminy Miasta Częstochowa w ramach zadania pt.: "Organizacja i udział w zawodach sportowych na wysokim poziomie współzawodnictwa - Polska Liga Rugby7"

Zobacz też

Turniej Polskiej Ligi Rugby7 w Częstochowie

Ruszają "Ogólnodostępne treningi rugby dla...

Kadetki wracają na fotel lidera Mistrzostw Polski

Już niedługo...

II turniej Mistrzostw Polski Kobiet u16 w rugby7

23 października 2022

dowiedz się więcej

Nie przegap

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

Nasze kadetki w reprezentacji Polski Kobiet u16

W czerwcu odbyły się dwie akcje reprezentacji Polski Kobiet u16. Najpierw w dniach 4-5.06 odbyło się w Łodzi zgrupowanie selekcyjne. Następnie w dniach 23-26.06 reprezentacja ponownie spotkała się w Łodzi, skąd pojechała do Pragi na turniej Nadziei Olimpijskich. W obu akcjach...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2021/22

Po raz pierwszy od wybuchu pandemii udało się rozegrać wszystkie zaplanowane turnieje w międzyszkolnych rozgrywkach rugby tag. Poniżej ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim z częstochowskiej perspektywy.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.