Ruda Śląska górą

MN/TO / 2016-09-26

W niedzielnym spotkaniu na szczycie grupy południowej Pucharu II Ligi o klasę lepsi okazali się goście z Rudy Śląskiej, wygrywając w stosunku 14:52. O ile obraz gry w pierwszej połowie meczu był mimo niekorzystnego wyniku dość wyrównany, tak w drugiej części spotkania przyjezdni punktowali nasz zespół niczym doświadczony bokser osłabionego, zdezorientowanego rywala.

Początek meczu był obiecujący. W jednej z pierwszych akcji linię korzyści przerwał Krzysztof Gola, następnie podaniem na kontakcie uruchomił Mateusza Nowaka, a akcja została zatrzymana dopiero kilka metrów przed polem punktowym. Niestety, błąd popełniony chwilę później przez naszych zawodników spowodował utratę piłki.

Ten fragment dobrze oddaje znaczną część pierwszej połowy, w której nawet długie fazy gry w ofensywie naszych zawodników, kończyły się prostymi błędami podcinającymi skrzydła. Oczywiście wiele z nich było efektem skutecznej obrony gości.

Wynik meczu otworzyli goście po szerokiej akcji ataku, i poszli za ciosem podnosząc prowadzenie drugim przyłożeniem, a następnie celnym karnym. Przy prowadzaniu 15:0 do głosu znów doszli nasi zawodnicy, a okres gry przy polu punktowym rywala zakończył się karną piątką na skutek kilkukrotnej gry wbrew przepisom w wykonaniu Ślązaków.

Niestety zamiast na przerwę zejść przy stanie 7:15, już w okresie gry do martwej piłki, szkolny błąd (blok w okolicy własnego pola punktowego) doprowadził do karnego dla rywali i powiększenia przez nich przewagi.

Ta sytuacja mocno podcięła skrzydła naszym zawodnikom, którzy zamiast wyjść na 2. połowę z nastawieniem odrabiania strat, dali się zepchnąć do głębokiej obrony i pozwolili rywalom na 3 łatwe przyłożenia, które zamknęły drogę do walki o korzystny wynik. Mimo ambitnej postawy, częstochowianie odpowiedzieli tylko jednym przyłożeniem Karola Balsama, które spod linii autu podwyższył Daniel Królak.

Mimo że nasza drużyna nie była faworytem niedzielnego meczu, można było oczekiwać postawienia trudniejszych warunków "gryfom". Oby nasz zespół wyciągnął wnioski z dotkliwej porażki, a okazja do poprawy będzie już za dwa tygodnie, kiedy częstochowianie wybiorą się do Wrocławia na ostatni mecz grupowy. I nie będzie to tylko mecz o honor, ponieważ wciąż istnieją szanse na awans do fazy play-off rozgrywek. Po niedzielnej porażce zielono-czarni muszą jednak liczyć nie tylko na siebie, ale i na korzystne wyniki w innych grupach.

Rugby Club Częstochowa   RC Ruda Śląska
65' Łukasz Fikus 1 Krzysztof Jopert
Daniel Popczyk 2 Łukasz Fura
35' 45' Piotr Bartkowiak 3 Artur Stankiewicz 30'
Dawid Dróżdż 4 Jakub Krupiński 75'
65' Daniel Królak 5 Jan Muc 60'
Patryk Weżgowiec 6 Rafał Szaciłowski
Karol Balsam 7 Szymon Majchrzak
Michał Krzypkowski 8 Pawe Pepliński
Mateusz Nowak 9 Krzysztof Płusa
60' Krzysztof Gola 10 Mateusz Zabiegała
Michał Hutny 11 Jakub Skoczylas 33'
Mariusz Kapica 12 Dominik Bryński
Marek Biernat 13 Michał Jurczyński
Tomasz Ociepa 14 Vlad Kollov
Rafał Bednarek 15 Paweł Siwula 70'
Rezerwowi
65' Jakub Antczak 16 Robert Majnusz
45' 35' Marcin Gęsiarz 17 Marcin Pyrek 60'
60' Michał Jureczko 18 Marcin Mucha 30'
65' Tomasz Lisek 19 Kamil Karcz 33'