Rugby Tag we współzawodnictwie sportowym szkół SZS!

DB / 2015-08-29

Częstochowska Liga Rugby, czyli cykl turniejów w rugby tag wchodzi do kalendarza Igrzysk Młodzieży Szkolnej (Szkoły Podstawowe) i Gimnazjady w Częstochowie. Przeprowadzane są one przez Szkolny Związek Sportowy, który zajmuje się organizacją oficjalnych rozgrywek międzyszkolnych w całej Polsce. Na tej zasadzie rugby tag funkcjonuje jeszcze tylko w kilku innych miastach, m.in. Łodzi, czy Gdańsku.

fot. DB

Sama inicjatywa Częstochowskiej Ligi Rugby polega przede wszystkim na szerzeniu kultury rugby wśród młodzieży i zapewnieniu jej możliwości rywalizacji z uczniami z innych szkół. Liga będzie składała się z czterech turniejów: dwóch halowych oraz dwóch na świeżym powietrzu. W każdym z tych turniejów szkoły zdobywać będą punkty do klasyfikacji generalnej, na podstawie której będzie wyłoniony mistrz, a także przyznawane punkty do zestawienia końcowego szkół we wspomnianych wcześniej Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i Gimnazjady.

Oznacza to, że od teraz oprócz medali, pucharów, dyplomów i satysfakcji, uczniowie gimnazjów, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca w całym cyklu, zdobędą dodatkowo punkty, które będą brane pod uwagę przy ich rekrutacji do szkoły średniej. W następstwie może to ułatwić dostanie się do wymarzonego liceum, bądź technikum. Natomiast szkoły podstawowe i gimnazja biorące udział w CzLR, będą mogły zdobyć więcej punktów do klasyfikacji końcowej rozgrywek prowadzonych przez SZS.

Warto tutaj wspomnieć, że SZS nie prowadzi jeszcze rozgrywek w rugby tag na szczeblu wojewódzkim, czy ogólnopolskim. Mamy nadzieję, że jest to kwestią czasy, gdyż na razie jest tu wyręczany przez Polski Związek Rugby, który w ramach promowania tej bezkontaktowej odmiany, organizuje takie turnieje. Trzeba przypomnieć, że w zeszłym roku szkolnym w turnieju ogólnopolskim częstochowskie szkoły poradziły sobie bardzo dobrze – SP22 zajęła 6. (wśród klas VI) i 7. miejsce (wśród klas IV), Gimnazjum nr 3 zajęło 4. miejsce, a SP52 okazało się najlepsze w kraju (wśród klas V).

-Chciałbym podziękować tutaj częstochowskiemu SZS za wyróżnienie naszej dyscypliny, poprzez dopisanie jej do programu Igrzysk i Gimnazjady, a także za naszą dotychczasową współpracę, która układa się wzorowo. Podziękowania należą się również częstochowskim nauczycielom, zwłaszcza tym, którzy są z nami od samych początków, za to że nie bali się spróbować czegoś nowego i wraz z nami propagują rugby wśród młodzieży. Będąc już w konwencji dziękczynnej, to słowa uznania należą się także wszystkim osobom z klubu, które były zaangażowane w pomoc przy tym projekcie – podsumował (a właściwie podziękował) Michał Krzypkowski, organizator rozgrywek z ramienia RCC.

Kategorie: #Szkolna Liga Rugby

Zobacz też

Wrzesień miesiącem kobiecego rugby w...

Trzech zawodników RCC wypożyczonych na rundę...

Powrót do treningów, znamy kadrę zespołu

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.