Rugby "dla zielonych": "Przód"

Tomasz Ociepa / 2008-11-10

Dziś rozpoczynamy cykl zatytułowany "rugby dla zielonych". Będziemy się w nim starali przybliżać zasady gry w rugby dla tych, którzy jeszcze nie do końca wiedzą "o co w tym wszystkim chodzi."

Na początek opiszemy jedną z głównych reguł, która determinuje charakter naszej dyscypliny sportu. Brak możliwości podania piłki do partnera znajdującego się z przodu - ta zasada uniemożliwia przerzucenie piłki pod pole punktowe rywala i łatwe zdobycie punktów. Oznacza to, że praktycznie każdy zdobyty metr boiska wymaga umiejętności i trzeba go okupić sporym wysiłkiem. Co prawda wyjątkiem, w którym piłkę można posłać do przodu, jest kop, jednak obowiązuje wówczas zasada spalonego - łapać "jajo" mogą tylko zawodnicy, którzy w momencie kopnięcia znajdowali się za kopiącym zawodnikiem, bądź zostali przez niego wyprzedzeni po kopnięciu (dotyczy to oczywiście tylko zawodników drużyny kopiącego). Podawać tylko do tyłu - zasada wydaje się prosta. A jednak nie bez powodu na każdym szczeblu rozgrywek, począwszy od lig amatorskich po finały Pucharu Świata, sędziowie z taką samą częstotliwością odgwizdują "przód". Otóż przy tego rodzaju błędzie zawodnik często nie ma na celu podania piłki partnerowi, a po prostu nie udaje się mu złapanie jej, w efekcie czego wypada ona do przodu. Bez względu na to, czy po kopnięciu piłki przez rywala, czy przy szarży, czy po podaniu kolegi - wypuszczenie piłki do przodu jest traktowane w ten sam sposób.

Nakrycie kopu. Jeśli zawodnik w ciemnym stroju zablokuje piłkę i ta odbije się do przodu, arbiter nie podyktuje przewinienia

Jak od każdej reguły, i tu istnieją wyjątki. Pierwszy z nich to sytuacja, gdy gracz w pierwszej chwili nie złapie jej, jednak chwyci ją zanim ta odbije się od murawy lub innego zawodnika - wówczas gra toczy się dalej ("przód" gwizdany jest dopiero, gdy piłka po wypuszczeniu do przodu dotknie boiska lub innego gracza). Druga sytuacja, kiedy dopuszczalne jest skierowanie piłki ręką w stronę pola punktowego przeciwnika, to tzw. nakrycie kopu. Mowa tu o sytuacji, gdy członek jednej drużyny kopie piłkę, a przeciwnik blokuje ją ciałem, wyciągając równocześnie ręce do góry.

Sędzia nie przerwie gry również wtedy, gdy po błędzie piłka przejdzie w posiadanie rywala. Jest to tzw. korzyść. Arbiter wówczas czeka, aż drużyna, która odzyskała piłkę po wypuszczeniu do przodu przez przeciwnika, zdobędzie znaczną korzyść w grze (przełamie linię obrony lub wykopie piłkę w aut). Jeżeli tak się stanie, gra będzie toczyć się dalej. W innym wypadku, cofniemy się "w czasie" i wrócimy do miejsca przewinienia. Warto w tym miejscu nadmienić, że przepis o korzyści dotyczy także pozostałych rodzajów błędów i fauli.

Wiemy więc już, kiedy popełniony zostanie błąd zwany "podaniem do przodu", a kiedy nie. Co się natomiast stanie gdy takie przewinienie już się przydarzy? Formację młyna, bowiem ona ma wówczas miejsce, opiszemy następnym razem.

Zobacz też

Mecz z Rudą przełożony

Pierwsze przyłożenie, na zwycięstwo jeszcze...

Kolejnym rywalem Koliber Sosnowiec

Już niedługo...

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Podsumowanie sezonu 2019/20 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo krótki, bo zaledwie tak naprawdę trzymiesięczny sezon 2019/2020. Spowodowane to było oczywiście pandemią koronawirusa, przez którą praktycznie nie odbyła się runda wiosenna (z reguły intensywniejsza niż jesień). Nasz Klub został ostatecznie sklasyfikowany na 18....

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2019/20

Przez pandemię koronawirusa rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2019/2020 zakończyły się przedwcześnie. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Mini-przewodnik po zasadach rugby

"Fajnie to wygląda, ale za bardzo nie wiem, o co chodzi". Mieliście kiedyś takie przemyślenia, oglądając mecz rugby? Mamy nadzieję, że nigdy więcej ich nie będzie po przeczytaniu naszego krótkiego streszczenia zasad gry.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.