Cel zrealizowany - Finał MPS jest nasz!

FNM / 2015-05-03

Po emocjonujących zawodach, w których nasi zawodnicy pokazali dużo dobrej gry, a jeszcze więcej charakteru i waleczności, cel został zrealizowany. RCC awansował do finału Mistrzostw Polski i jest w gronie 12 najlepszych drużyn w kraju!

O sześć miejsc premiowanych awansem walczyło w Częstochowie ostatecznie 10 drużyn. Trudno jednak stwierdzić, że brak dwóch drużyn z południa wpłynął w jakikolwiek sposób na wyniki. Zabrakło bowiem ekip, które zajęły w eliminacjach niższe miejsca, natomiast pozostali czterej przedstawiciele grupy południowej wywalczyli w Częstochowie awans do finału, potwierdzając tym samym, że był to region silniejszy.

W rozgrywkach grupowych rywalami RCC byli Budowlani Lublin, Legia Warszawa, AZS AWF Warszawa oraz Rugby Białystok.

Zmagania rozpoczął pojedynek z Budowlanymi Lublin. W meczu tym na boisku nie pojawili się w naszych barwach ani Michał Krzypkowski, ani Mateusz Nowak. Było bowiem jasne, że tego dnia kluczowe będą kolejne mecze i to one zadecydują o ewentualnym awansie. Nieco eksperymentalny skład nie był w stanie nawiązać walki z najlepszą drużyną eliminacji, w efekcie czego Budowlani odnieśli pewne zwycięstwo.

Dużo większy ciężar gatunkowy miał kolejny mecz z drużyną z Białegostoku. Po pierwsze rywale zaskakująco dobrze grali wiosną w rozgrywkach swojej grupy. Po drugie, bardzo małą porcją wiedzy o tej drużynie dysponował nasz sztab trenerski. Początek meczu był w związku z tym dość nerwowy. Po dwóch przyłożeniach Mateusza Nowaka nasi zawodnicy schodzili na przerwę prowadząc, ale symbolicznie - 10:5. Druga połowa była jednak już jednostronnym widowiskiem (m.in. 3 przyłożenia Krzypkowskiego) i ostatecznie RCC zwyciężył 36:5.

Kolejnym rywalem był AZS AWF Warszawa. Pierwsze przyłożenie nasi zawodnicy zdobyli już w akcji otwierającej mecz, a jego dalszy przebieg był podobny – kontrola gry i przemyślane akcje przynosiły kolejne przyłożenia. Zwycięstwo 29:0, w obliczu wyników innych meczy, niemal gwarantowało już awans do finału MPS.

Fazę grupową RCC kończył pojedynkiem z kolejną stołeczną drużyną – Legią. Mecz miał bardzo zacięty przebieg. Rywale prezentowali grę fizyczną, momentami wręcz szukając kontaktu. Nasi zawodnicy próbowali przeciwstawić im odważną grę ręką i nieszablonowe rozwiązania. Właśnie po dwóch sprytnych indywidualnych akcjach Mateusza Nowaka, mogliśmy cieszyć się prowadzeniem 12:0 do przerwy. W drugiej odsłonie podrażnieni rywale „wrócili jednak do gry” i wyszli na prowadzenie 14:12. Do końca meczu pozostało wtedy zaledwie 20 sekund. Tylko dzięki charakterowi i zimnym głowom naszych zawodników, udało się w tych warunkach przeprowadzić złożoną z kilku faz akcję, którą pewnie na skrzydle wykorzystał Mariusz Kapica pieczętując kolejne tego dnia zwycięstwo RCC.

Drugie miejsce w grupie pozwoliło naszym zawodnikom rywalizować z doskonale znanym R.C. Ruda Śląska w meczu o 3. miejsce. W ten mecz lepiej „weszli” goście – na przerwę schodzili prowadząc 12:0. Dopiero zryw w drugiej połowie pozwolił doprowadzić naszym zawodnikom do stanu 17:14 dla rywali. Szansa na zwycięstwo pojawiła się, gdy przy tym właśnie wyniku piłka znów trafiła na skrzydło do Mariusza Kapicy. Tym razem rywale zachowali czujność i kontrując ten atak naszej drużyny przypieczętowali swoje zwycięstwo ostatnim tego dnia przyłożeniem.

Podsumowując, nasza drużyna rozegrała w półfinale MPS bardzo dobre zawody. Podobać mogły się zarówno skuteczne akcje w ataku, jak i ofiarna obrona i walka o piłki, szczególnie w wykonaniu młyna. Styl w jakim odniesione zostały w piątek trzy zwycięstwa, a także ofiarność w meczu z Rudą Śląską, jasno wskazują, że zamiast szukać indywidualnych wyróżnień, raczej trzeba stwierdzić, że największą siłą RCC jest w tej chwili zgrana i skuteczna drużyna.

W finale turnieju Orkan Sochaczew, grający tego dnia rugby jakby z innej planety, zdeklasował Budowlanych Lublin pokonując ich 61:5.

10. Fabrykanci Pabianice

Finał Mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 11-12 lipca w Gnieźnie.