Krakowskie Smoki za mocne...

Redakcja / 2008-10-20

Od porażki gracze RC Częstochowa rozpoczęli udział w Regionalnej Lidze Rugby. Wynik 32:0 jest jak najbardziej zasłużony, jednak nie oddaje w pełni obrazu gry, szczególnie w pierwszej połowie, kiedy to częstochowianie długi czas prowadzili grę w okolicy pola punktowego krakowskiej Juvenii.

Zgodnie z przedmeczowym założeniem zawodnicy rozpoczęli pojedynek skupieni i ofiarnie stawiali opór przez pierwsze minuty spotkania. W pierwszej połowie gospodarze okazali się bezlitośni i skrzętnie wykorzystali wszytskie skonstruowane akcje. Zimnej krwi zabrakło natomiast naszym zawodnikom, którzy przy stanie 0:5 przez wiele minut utrzymywali posiadanie piłki w okolicy pola obronnego Juvenii, ale punktów nie zdobyli mimo, że z piłką na pole punktowe przedarł sie ostatecznie Maciej Gnych. Do szczęscia i wyrównania stanu meczu na 5:5 zabrakło naprawdę niewiele, a od starty punktów uchroniła Juvenię podłożona pod piłkę dłoń jednego z broniących zawodników. Mimo, że w bezpośrednim sąsiedztwie pola punktowego przeciwnika na korzyść naszej drużyny podyktowanych zostało kilka rzutów karnych nasi rugbiści nie zdecydowali się kopać ich "na słupy". Zawodnciy ambitnie walczyli o pełne 5 punktów, nie przyjmując postawy minimalistycznej. W ostatnich minutach pierwszej części prowadzenie Juvenii powiększył zawodnik pierwszej linii młyna Siemaszko i do przerwy wynik brzmiał ostatecznie 10:0 dla gospodarzy.

Od początku drugiej części meczu naszym zawodnikom wydawało się brakować wytrzymałości i fizycznej, i mentalnej, by utrzymać koncentrację w dalszej fazie gry. Częstochowianie dali się zepchnąć na własną połowę, natomiast błędy w obronie były wykorzystywane przez bardziej doświadczonych rywali z Małopolski. Kolejne przyłożenia padały z coraz większą łatwością a obronę naszej drużyny odważną grą penetracyjną nękał łącznik młyna Juvenii Paweł Krzeszowiec. Właśnie ten zawodnik, w parze z Kajetanem Cyganikiem napsuł naszej drużynie najwięcej krwi i obnażył braki w organizacji gry obronnej. W końcowych minutach, po wąskim rozegraniu rzutu karnego przez formację młyna, doskonałą szansę na zdobycie punktów zmarnował Michał Markowski. Piłkę upuścił wpadając już na pole punktowe przeciwnika.

Bez względu na to ile ze stworzonych sytuacji udałoby wykorzystać naszym rugbistom, przyznać trzeba że druga drużyna Juvenii wygrała mecz w pełni zasłużenie. Jak wypadli nasi zawodnicy?
Ważąca w sumie 781 kg formacja młyna grała ofiarnie i ambitnie; lepiej w ataku niż w obronie. Często jednak zawodnikom brakowało pomysłu i odpowiedniej techniki aby piłkę po wejściu w kontakt uczynić możliwie jak najszybciej gotową do dalszej gry. Dość pewnie na swoją korzyść Częstochowianie roztrzygali młyny z własnym wrzutem. Dużo gorzej zawodnicy z numerami 1-8 radzili sobie grze obronnej i formacji autowej. Te elementy wymagają jak najpilniejszej poprawy w kontekście zbliżających się meczy.
Formacja ataku pracy miała w sobotę nieco mniej niż młyn. Na grząskim i nie wszędzie równym boisku piłka dochodziła do skrzydłowych sporadycznie, ale kiedy ci już ją otrzymywali grali pewnie i sposród zawodników ataku popełniali najmniej błędów. Dobry występ w roli obrońcy zaliczył także Dawid Skibiński. Zabezpieczał tyły, przejmował wysokie piłkie i odważnie zdobywał terytorium dla naszej drużyny.
Największą bolączką częstochowian było organizowanie się na boisku. Kiedy po kilku fazach gry wydawało się, że zawodnicy łapią swój rytm, piłka wypadała im zazwyczaj do przodu, a głowy robiły się coraz bardziej "gorące".

Trener Mateusz Nowak: Mam mieszane uczucia po tym meczu. Z jednej strony jest bardzo rozgoryczony, bo wiem, że wiele sytaucji mogliśmy roztrzygnąć na swoją korzyść gdyby nie nerwy i brak pewności na boisku. Fajnie byłoby przyłożyć punkty w debiucie w rugby pietanstoosbowym, zwłaszcza, że wynik idzie w Polskę i wygląda dużo lepiej gdy po stronie przegranej drużyny jest kilka oczek. Drużyna uczy się dopiero tej prawdziwej gry w rugby. Dużo jest niepewności, nie każdy jeszcze rozumie swoją pozycję na boisku. Niektórym zostały siódemkowe nawyki na zasadzie, że "każdy jest od wszystkiego", a w praktyce powinno być nieco inaczej. Tak czy inaczej dziękuje Juvenii za lekcję rugby, mam nadzieje, że moi zawodnicy wyciągną z niej wnioski.
Z drugiej strony, mimo tego wszystkiego o czym wspomniałem, jestem niezmiernie szczęsliwy. To historyczny dzień dla naszego Klubu. Zrealizowaliśmy postawiony sobie dwa lata temu cel - stworzyliśmy w Częstochowie drużynę która dziś mierzy się w ogólnopolskich rozgrywkach i choć jeszcze nie wygrywa to wstydu swojemu miastu na pewno nie przynosi.

32 : 0
Juvenia II KrakówRugby Club Częstochowa
Sokulski1Gęsiarz
Siemaszko - 15 pkt2Bonarski (Majchrzak 60')
Bielawski3Markowski
Kulesza4Szymczyk
Motak5Kembłowski
Zuzela6Szczerba
Stawiarski7Krzypkowski
Lebiest - 5 pkt.8Królak
Adolf (Krzeszowiec 60' - 2 pkt)9Mitek
Cyganik - 10 pkt.10Nowak (c)
Szczepański11Boral
Michałowski12Banaszczyk
Brzegowy13Gnych (Konefał 51')
Jamrozy14Całus
Skowronek15D. Skibiński

Zobacz też

Na początek Juvenia Kraków

Rusza Liga Regionalna!

Pierwszy taki turniej w Częstochowie

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.