Gra coraz lepsza, ale do podium jeszcze zabrakło

TO / 2014-11-16

W dzisiejszym turnieju Mistrzostw Polski Rugby 7 nasi rugbiści nie przełamali passy czwartych miejsc i po raz kolejny zakończyli zawody tuż za podium. Walka o zwycięstwo w obu meczach fazy finałowej turnieju trwała jednak do ostatnich sekund.

fot. Jan Mizera

Zanim jednak RCC trafił do fazy finałowej musiał przebrnąć przez fazę grupową, która rozgrywana była na dość grząskiej murawie co o tej porze roku jest na krakowskich błoniach zupełnym standardem.

Na początek rywalami naszego zespołu, prowadzonego pod nieobecność trenera Mateusza Nowaka przez Patryka Weżgowca, byli Czarni w Bytomiu. Częstochowianom w tym spotkaniu brakowało jeszcze wystarczającej koncentracji, a indywidualne błędy pozwoliły na dwukrotne zdobycie punktów przez Czarnych. Kilka zespołowych akcji po skrzydłach pozwoliło jednak naszej drużynie na odrobienie strat i niezbyt przekonujące, ale niezwykle ważne zwycięstwo 15:12. Mecz ten był kolejnym objawem znanej dolegliwości naszego zespołu – wolnego "wchodzenia" w zawody.

Następnie częstochowianom przyszło rywalizować z faworytem grupy południowo-wschodniej, Budowlanymi Lublin. Podobnie jak w poprzednich rozegranych dotąd meczach między tymi drużynami, pewne zwycięstwo odnieśli prezentujący bardzo dynamiczną grę lublinianie.

Awans do fazy finałowej został jednak przypieczętowany w spotkaniu z AZS AWF Kraków, gdzie konsekwentne realizowanie założeń taktycznych poskutkowało wyraźną wygraną RCC 26:0. Warto jednak wspomnieć, że rywale nie byli "chłopcami z łapanki". W ich szeregach wystąpili m.in. byli reprezentanci Polski – Grzegorz Falk i Paweł Wojciechowski.

Na etapie półfinału nasz zespół trafił na gospodarzy - Juvenię Kraków, która w niedzielę wystąpiła po raz pierwszy w tegorocznych Mistrzostwach Polski w najmocniejszym składzie. Miejscowi szybko osiągnęli przewagę punktową, dwukrotnie przedzierając się na środku boiska przez naszą linię obrony. Częstochowianie jednak nie spuszczali głów i ambitnie walczyli do końca o odrobienie strat. Było to mocno utrudnione ze względu na problemy w młynie, przez co Jakub Mitek niezbyt często miał okazję do swobodnego zagrania do swoich kolegów w ataku. Zawodnicy RCC złapali jednak wiatr w żagle w ostatnich minutach, gdy szybkie akcje rozgrywane przy skrzydle przez Michała Krzypkowskiego i Rafała Bednarka umożliwiły odrobienie znacznej części strat. Przełamanie przyszło jednak za późno i na wyrównanie wyniku zabrakło już czasu – gospodarze wygrali różnicą zaledwie jednego przyłożenia. Warto wspomnieć, że Juvenia okazała się późniejszym tryumfatorem zawodów, a jedyne przyłożenia straciła tego dnia właśnie w meczu z RCC.

Po krótkiej przerwie częstochowianie stanęli do walki o 3. miejsce z Rugby Club Ruda Śląska. Po raz kolejny dawała się we znaki niewielka przewaga rywali w młynie, jednak jeśli już nasi zawodnicy mieli piłkę w rękach, to potrafili ją należycie wykorzystać. Mecz stał na wysokim poziomie, a zespoły wymieniały się "cios za cios". W ostatnich minutach na prowadzeniu znaleźli się śląscy rugbiści, a częstochowianie mieli jeszcze szansę na odrobienie strat, gdy wywalczyli wrzut do młyna na polu 22 m. rywali. Nie udało się jednak utrzymać formacji i piłkę odzyskali zawodnicy z Rudy Śląskiej, co pozwoliło im na utrzymanie prowadzenia 26:19 do końca spotkania.

W Krakowie nasi zawodnicy po raz trzeci z rzędu zajęli czwarte miejsce. Z przebiegu turnieju, a także z wyników w poszczególnych meczach można jednak wyciągnąć wniosek, że był to jeden z najlepszych jesiennych występów. Odmłodzona drużyna pokazała hart ducha i gotowość do walki z najlepszymi na południu. Awans do dalszej fazy rozgrywek wydaje się być pewny, a w związku z tym „kampania wiosenna” skupi się wokół majowego turnieju półfinałowego. Do tego jednak jeszcze dużo czasu. Czasu, który zdecydowanie działa obecnie na korzyść naszej drużyny o czym dokładniej napiszemy wkrótce w obszernym podsumowaniu roku. W tej chwili na częstochowskich rugbistów czeka chwila zasłużonego odpoczynku.

Wyniki turnieju

Faza grupowa:
Budowlani Lublin- AZS Kraków 38:0
Rugby Club Częstochowa - Czarni w Bytomiu 15:12
Bielsko-Biała - Juvenia 0:40
AZS Kraków - Czarni w Bytomiu 32:15
Budowlani Lublin - Rugby Club Częstochowa 40:7
R.C. Ruda Śląska - Bielsko-Biała 33:0
Rugby Club Częstochowa - AZS Kraków 26:0
Czarni w Bytomiu - Budowlani Lublin 0:61
Juvenia - R.C. Ruda Śląska 19:0

Półfinały:
Juvenia - Rugby Club Częstochowa 19:10
Budowlani Lublin - R.C. Ruda Śląska 19:0

Finały:
o 5 miejsce: Czarni w Bytomiu - Bielsko-Biała 17:12     
o 3 miejsce: R.C. Ruda Śląska - Rugby Club Częstochowa 26:19   
o 1 miejsce: Juvenia - Budowlani Lublin  24:0

Skład RCC: Wachelka, Weżgowiec, Gola, Mitek, Balsam, Krzypkowski, Bednarek oraz Kielan, Popczyk, Ociepa, Sterna

>> Zobacz aktualną tabelę rozgrywek

Zobacz też

Zakończyć jesień mocnym uderzeniem!

W niedzielę ostatni sprawdzian

Na finiszu rundy jesiennej

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.