Historyczna chwila już w sobotę

Tomasz Ociepa / 2008-09-25

Motywacja w drużynie jest ogromna - to słowa grającego trenera RC Częstochowa, Mateusza Nowaka, przed częstochowską "rundą" Polskiej Ligi Rugby 7. Po raz pierwszy rugbiści ze "świętego miasta" zagrają na "własnych śmieciach". Na ile pomoże to im w walce z rywalami?

Jeszcze kilka dni temu można było mówić, że gospodarze dysponują optymalnym składem, a każdy z zawodników jest w pełni sił. Niestety, z powodu odniesionej na niedzielnym treningu kontuzji w turnieju nie zagra Łukasz Całus. Czy ktoś zastąpi jego miejsce w pierwszym składzie? - Raczej nie przewidujemy jego zastępstwa. W dalszym ciągu wśród zawodników wyznaczonych do pierwszego składu mamy Michała Kuczyńskiego, a także innych zawodników, którzy mogą skutecznie grać na skrzydle. Uzupełnienie pierwszego składu oznaczałoby także znaczące osłabienie drużyny rezerw, w której i tak niestety nie wszyscy przewidziani zawodnicy będą gotowi do gry. - tłumaczy Jakub Mitek, zastępca trenera.
Jeśli chodzi o wspomniane problemy drugiego składu, choroba wykluczyła z udziału w zawodach Kamila Skowrona, który miał tym razem zadebiutować w oficjalnych rozgrywkach. Mimo to, drugi zespół RC Częstochowa nie pozostaje bez szans w walce z innymi rywalami. Większość zawodników, którzy się w nim znaleźli, ma już przecież doświadczenie w turniejach PLR7. Mariaż wspomnianego doświadczenia z motywacją, którą da im z pewnością możliwość udowodnienia swej przydatności do pierwszej drużyny, może sprawić nieco zamieszania w turniejowej klasyfikacji.
Najważniejszym sportowym celem jest rzecz jasna gra pierwszej drużyny. Zmierzy się ona z drużynami Grocholic Bełchatów, Czarnych Bytom, PNiG-u Jasło, BBRC Łódź, ŁKS-u Łódź, Biało-Czarnych Nowy Sącz, Bzury Ozorków, Fabrykantów Pabianice, Kolibra Sosnowiec, RK Opla Kanclerza Ruda Śląska i Resursy Zduńska Wola. Niewykluczony jest też przyjazd reprezentantów Floty Gdynia i Politechniki Wrocławskiej. Wśród tej licznej stawki faworytami do walki o czołowe miejsca wydają się być dwa śląskie zespoły, czyli Koliber oraz Ruda Śląska, a także zdecydowanie wykorzystujący swoje warunki fizyczne Biało-Czarni Nowy Sącz. Jeśli jednak pod Jasną Górę przyjadą wrocławianie, nie będzie niespodzianką, jeśli to ekipa Politechniki pogodzi wspomniane zespoły.
Tak czy inaczej, z pewnością wszystkie wspomniane ekipy są w zasięgu gospodarzy, a najwyższy czas, by przełamać kompleksy wobec bardziej ogranych drużyn. Pytanie tylko, czy częstochowskim rugbistom wystarczy to na osiągnięcie satysfakcjonującego wyniku. Przekonamy się o tym w najbliższą sobotę, przybywając na stadion lekkoatletyczny przy ul. Dąbrowskiego.


Poza kwestiami sportowymi, częstochowski turniej jest sprawdzianem organizacyjnym dla zarejestrowanego zimą klubu. Odpowie on także na pytanie, czy na sportowej mapie naszego miasta jest miejsce na rugby - poziom frekwencji pozwoli ustalić na ile w Częstochowie jest zapotrzebowanie na dyscyplinę, która wpisana jest w tradycje wielu innych regionów Polski. Jako że prawdopodobnie wielu widzów będzie miało w praktyce pierwszą styczność z tym sportem, organizatorzy będą starać się na bieżąco wyjaśniać tajniki tego sportu.


Sobota, 27 września 2008
Miejski Stadion Lekkoatletyczny, ul. Dąbrowskiego 58/64
Początek zawodów: godz. 10.00
Faza finałowa: ok. godz. 13.00
Wstęp bezpłatny

Zobacz też

Zwiastun nadchodzącego turnieju na Youtube!

Puchar Śląska za nami

Coraz bliżej...

Już niedługo...

Nie przegap

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

Fakty i mity kobiecego rugby

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że mogłabyś dołączyć do żeńskiej drużyny rugby, ale w głowie od razu pojawiało się milion kontrargumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, najwyższy czas poznać fakty i mity odnośnie kobiecej odmiany tego sportu. Może to Ty...

"Mogę z dumą powiedzieć: jestem rugbistką"

O kobiecym rugby krąży mnóstwo stereotypów. Jeden z nich to przekonanie, iż uprawiać ten sport mogą tylko osoby o potężnej posturze, posiadające ponadprzeciętną siłę, a inne warunki fizyczne nie wchodzą w grę. Natomiast żeńska część RCC posiada dwa mocne dowody, które...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.