"Każde dziecko w Częstochowie zagra w rugby"

FNM / 2014-10-05

Stojący na czele Szkółki Rugby Michał Krzypkowski opowiada czym dokłądnie jest ten projekt, jakie są jego kluczowe fundamenty i kiedy możemy spodziewać się wychowanka RCC w seniorskiej reprezentacji Polski.

Wraz ze startem nowej strony, swój oficjalny debiut ma Szkółka Rugby. Czym dokładnie jest ten projekt i jaki jest jego cel?

Szkółka Rugby to ogół naszych działań pod kątem szkolenia dzieci i młodzieży oraz promowania wśród nich rugby. Zacznę od tego, że współpracujemy z coraz większą ilością szkół, do których dostarczamy sprzęt, szkolimy WF-istów, a później dajemy okazję skonfrontować się reprezentacjom poszczególnych placówek na turniejach Częstochowskiej Ligi Rugby. Również za pośrednictwem szkół staramy się dotrzeć z naszą ofertą treningów do uczniów, a także oczywiście ich rodziców. Docelowo planujemy, żeby każde dziecko w Częstochowie miało na W-Fie przynajmniej kilka razy styczność z piłką do rugby i poznało w ten sposób piękno tego sportu.

Jeśli chodzi o szkolenie w klubie, to trenujemy młodzież we wszystkich kategoriach wiekowych, a treningi zaczynają u nas już 10-latkowie. Zawodnicy z poszczególnych kategorii rywalizują w turniejach z rówieśnikami z całej Polski. Dodatkowo najlepsi zawodnicy powoływani są na Ogólnopolskie Konsultacje Kadr Wojewódzkich prowadzone przez Polski Związek Rugby.
Celem projektu jest ukształtowanie bardzo silnych charakterów wśród młodych zawodników, które pomogą im nie tylko na boisku, ale także we wszystkich aspektach życia.

Jak wygląda aktualna sytuacja w Szkółce Rugby?

Poza okresem zimowym cała Szkółka trenuje na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym. Grupy jednak konsekwentnie się powiększają i powoli zacznie nam brakowac miejsca, dlatego już myślimy o dodatkowych możliwościach pod tym kątem. Ponadto zawodnicy biorą udział w meczach w swoich kategoriach wiekowych na Regionalnych Turniejach Dzieci i Młodzieży. Bardzo duża frekwencja jest szczególnie na treningach najmłodszych kategorii wiekowych: mini-żak i żak, które trenują w uproszczonej formie z użyciem tzw. tagów. To bardzo nas cieszy, gdyż pozwala na budowę zrównoważonej piramidy szkoleniowej, w której to te najmłodsze grupy są najbardziej liczne. Patrzę na to jako na efekt mocnej promocji rugby w Częstochowskich szkołach, którą prowadzimy od dłuższego czasu, a jej zintensyfikowanie nastąpiło na początku roku szkolnego, gdy rodzice szukają jakiś zajęć dodatkowych dla swoich pociech i dało to bardzo dobre efekty.

Kluczowe w tym wszystkim jest także to, że w klubie zwiększa się cały czas liczba trenerów z licencjami Polskiego Związku Rugby, a obecni cały czas się doszkalają. Mamy tu świetną grupę młodych i ambitnych ludzi i to oni stanowią bardzo mocny fundament do rozwoju Szkółki Rugby i całego RCC.

1
Wygląda na to, że ważną rolę w całym procesie szkolenia odgrywają tagi. W polskim środowisku rugby trwa dyskusja o słuszności tak szerokiego ich wykorzystania. Jak to wygląda z Twojej perspektywy? W jakim wieku następuje przejście z tagów na normalne rugby i jak zawodnicy ze szkółki radzą sobie z tą zmianą?

Półtora roku temu został wprowadzony przez PZR Ogólnopolski Program Rozwoju Rugby, który skierował dziecięce rugby na tory rugby tag. Paradoksalnie podzielił on trochę środowisko rugby w Polsce na zwolenników i krytyków tej akcji. Moim zdaniem jest to dobra akcja, która umiejętnie wykorzystana przez Klub pomaga ściągnąć dzieci na treningi do klubu. Same tagi też są fajnym rozwiązaniem, bo dzieci uwielbiają gadżety, a tagi są właśnie takimi fajnymi gadżetami. Ponadto gra jest dynamiczniejsza niż w przypadku np. paryżanki, a nam daje świetne możliwości włączenia w rugby szkół, które rywalizują w Częstochowskiej Lidze Rugby.

Przejście z tagów na grę w pełnym kontakcie następuje przy przejściu z grupy miniżaka (10-11 lat) do żaka (12-13 lat). Staramy się już u mini-żaków wprowadzać proste elementy kontaktu, żeby późniejsza zmiana nie była dla nich szokiem i aby byli w podstawowym stopniu do tego przygotowani.

Jak w takim razie wyglądają najbliższe plany gry w tagi w Częstochowie w ramach Częstochowskiej Ligi Rugby?

Najbliższy turniej planowany jest na połowę października (w cigu najblisyzch dni poznamy dokładną datę). W tym roku szkolnym chcemy rozegrać w sumie cztery turnieje. Kolejne z nich odbędą się w styczniu, kwietniu oraz maju lub czerwcu. W każdym z nich reprezentacje szkół będą zdobywać punkty do klasyfikacji generalnej, na podstawie której wyłonimy Mistrza Częstochowy w rugby tag.

Wszystko to wygląda na bardzo przemyślany i spójny projekt. Mamy już reprezentantkę Polski w RCC, mieliśmy powołania na zgrupowania kadr młodzieżowych, a kiedy zatem możemy spodziewać się pierwszego wychowanka Szkółki Rugby w najbardziej prestiżowej koszulce - seniorskiej reprezentacji Polski?

Bardzo trudne pytanie. Nie chcę się bawić w wróżkę i mówić, że będzie to za rok, trzy lata, czy pięć, ale wierzę, że gdy już się taki zawodnik pojawi to będzie odgrywał w tej reprezentacji ważną rolę, a za nim będą zjawiać się następni.

 

>> Dołącz do Szkółki Rugby - nie czekaj, zapisz się już dziś!

Zobacz też

Ani kroku wstecz!

Najmłodsi grali w Krakowie

Sylwia Gołda wraca w szeregi RCC

Już niedługo...

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.