Pierwsze podium!

Tomasz Ociepa / 2008-09-08

Na sobotnim turnieju PLR 7 zawodnicy RC Częstochowa pozostawili w pokonanym polu drużynę z Jasła oraz rezerwy Kolibra Sosnowiec, dzięki czemu zajęli trzecią lokatę. Częstochowianie po raz pierwszy osgiągnęli więc "medalową" pozycję, historyczny sukces odniosła także zaprzyjaźniona drużyna z Rudy Śląskiej, która po zaciętym meczu decydującym o zwycięstwie, pokonała gospodarzy.

Na początku rozgrywanego przy upalnej pogodzie turnieju częstochowianom przyszło się zmierzyć z późniejszymi zwycięzcami turnieju. Na odnowiony i estetycznie wyglądający obiekt gospodarzy z opóźnieniem dotarł Błażej Banaszczyk, przez co prowadzący zespół Jakub Mitek miał w pierwszym spotkaniu ograniczone pole manewru. Jednak to nie braki kadrowe, a szkolne błędy w grze obronnej zadecydowały o wyraźniej porażce. Brak krycia poszczególnych pozycji pozwolił śląskim graczom czterokrotnie położyć piłkę na polu punktowym bez większego wysiłku.
Honorowe przyłożenie zdobył Mitek. Częstochowianie najpierw w krótkim czasie zdołali poprzez wykopy w aut z rzutów karnych przenieść grę z okolic środka boiska na 5. metr przy polu punktowym rywali. Wówczas kolejny błąd popełnili podopieczni Mariusza Świerczyńskiego, co dało graczom RCC kolejny rzut karny. Ślązacy nie byli przygotowani na rozwiązanie siłowe tego fragmentu gry - nasi zawodnicy uformowali efektownego maula, który doprowadzili aż do końcowej linii boiska.
O wiele lepsza koncentracja w drugim meczu pozwoliła na wysoką wygraną nad Jasłem. Przyznać trzeba, że drużyna z Podkarpacia była w sobotę raczej cieniem tej, którą znamy z poprzedniego sezonu. Ważne jest jednak to, że nasi zawodnicy ustrzegli się błędów, a konsekwentnie wykorzystywali te w ustawieniu przeciwnika.
Po 2 meczach odpoczynku, częstochowianie stanęli naprzeciw pierwszej drużyny gospodarzy. Lepiej wyszkoleni miejscowi rugbiści wydawali się mieć wystarczającą przewagę w prawie każdym aspekcie gry. Dzięki temu, pomimo ambitnej postawy RC Częstochowa, wypunktowali naszych zawodników. Jedyne przyłożenie dla Częstochowy w tym meczu to efekt rozegrania piłki na skrzydło do Łukasza Całusa, po którym sztandarowy skrzydłowy RCC uciekł przeciwnikom, wykorzystując swoją szybkość.
Z najsłabszą w turnieju II drużyną Kolibra naszym zawodnikom zwyczajnie nie wypadało przegrać, ani nawet pozwolić na toczenie wyrównanej walki. Zgodnie z oczekiwaniami częstochowianie bez większych problemów ograli sosnowiecką młodzież. Na uwagę zasługuje akcja debiutującego w rozgrywkach filara młyna Marcina Gęsiarza, który przedostał się przez linię obronną po czym rozegrał zakończoną przyłożeniem dwójkową akcję z Maciejem Gnychem.
Losy turnieju potoczyły się w ten sposób, że ostatni mecz pomiędzy Kolibrem oraz Rudą Śląską był niejako finałem, gdyż wygrana dawała pierwsze miejsce w turnieju. Przez długi czas w derby Śląska utrzymywał się remis. Pierwsze punkty zdobyli gospodarze, jednak w końcówce przyłożenie rudzian wyrównało wynik, a skuteczne podwyższenie zadecydowało o minimalnej dwupunktowej wygranej.
- Cieszymy się z trzeciego miejsca, w końcu po raz pierwszy w historii stajemy na "pudle". Jednak jest pewien niedosyt, bo wszystkie drużyny były w naszym zasięgu i w meczach, które przegraliśmy, mogliśmy się zaprezentować jeszcze lepiej. Zauważyć też trzeba, że nie graliśmy w optymalnym składzie, a dwójka zawodników dopiero debiutowała. Przed turniejem trudno było nawet określić nasze oczekiwania co do wyniku, gdyż była to dla nas głównie okazja do sprawdzenia się w walce z innymi zespołami po wakacyjnej przerwie. Jesteśmy zadowoleni z rezultatu jaki osiągnęliśmy, jednak jesteśmy żądni rewanżu ze śląskimi drużynami i z nadziejami czekamy na turniej 27 września w Częstochowie. - mówi Jakub Mitek, prowadzący drużynę w Sosnowcu pod nieobecność Mateusza Nowaka.


Wyniki:
Koliber II sosnowiec - RC Jasło 7:12
Ruda Śląska - RC Częstochowa 24:5 (Mitek 5)
Koliber I Sosnowiec - Koliber II Sosnowiec 26:12
RC Częstochowa - RC Jasło 29:0 (Banaszczyk 5, Gnych 17, Królak 5, Mitek 2)
Ruda Śląska - Koliber II Sosnowiec 26:0
Koliber I Sosnowiec - RC Jasło 43:0
RC Częstochowa - Koliber I Sosnowiec 7:26 (Całus 5, Mitek 2)
RC Jasło - Ruda Śląska 0:10
Koliber II Sosnowiec - RC Częstochowa 0:24 (Banaszczyk 5, Całus 5, Gnych 7, Królak 5, Mitek 2)
Koliber I Sosnowiec - Ruda Śląska 5:7

Tabela:
           Duże pkt. Małe pkt.
1. Ruda Śląska      8	 +57
2. Koliber I Sosnowiec  6	 +74
3. RC Częstochowa    4	 +15
4. RC Jasło       2	 -77
5. Koliber II Sosnowiec 0	 -69


Przyłożenie w wykonaniu jednego z zawodników RC Ruda Śląska w meczu z Kolibrem Sosnowiec

Punkty do klsyfikacji Polskiej Ligi "Rugby 7":
1. Ruda Śląska - 12 pkt.
2. Koliber I Sosnowiec - 7 pkt.
3. RC Częstochowa - 5 pkt.
4. RC Jasło - 3 pkt.
5. Koliber II Sosnowiec - 1 pkt.


Ciekawych wniosków dostarczają statystyki gry częstochowian. W Sosnowcu widać było poprawę w ofensywnej grze w kontakcie - po 13 zejściach do rucka, tylko jednokrotnie nie udało się naszym graczom skutecznie wyczyścić piłki. Przez pierwsze 2 spotkania bezbłędne było wykonanie autów oraz młynów - częstochowscy rugbiści wygrali wszystkie siedem stałych fragmentów z własnym wrzutem. Interesującym jest fakt, że ten element zdecydowanie gorzej prezentował się w meczach z Sosnowiczanami. Podczas gdy miejscowi, niedysponujący przecież imponującymi warunkami fizycznymi nie przegrali żadnego autu ani młyna z własnym wrzutem, nasi zawodnicy rozgrywali piłkę zaledwie po co drugim swoim wrzucie.
Wciąż poprawy wydaje się wymagać gra ręką, będąca kluczem do sukcesy w siedmioosobowej odmianie rugby. W meczu z Jasłem zawodnicy RC Częstochowa wykonali ok. 19 podań, jednak już w pozostałych spotkaniach ta liczba była dwukrotnie mniejsza. Rzadko udawało się rozwinąć pełen wachlarz - grający przez większość czasu na pozycji skrzydłowego Łukasz Całus przez cały turniej otrzymywał piłkę od kolegów tylko czterokrotnie. Można powiedzieć, że nie mogąc się doczekać podań od partnerów, zawodnik ten postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i trzy razy odzyskiwał piłkę po niecelnych podaniach rywali. Mimo to statystyka przejętych i traconych piłek również nie napawa optymiznem - dla całego zespołu jest to 6 odzyskanych piłek przy aż 13 stratach.

Skład Rugby Club Częstochowa: Daniel Królak, Krzysztof Kuczyński, Michał Markowski, Jakub Mitek, Maciej Gnych, Błażej Banaszczyk, Łukasz Całus, Mateusz Boral, Marcin Gęsiarz, Marcin Szczerba

Zdjęcia z turnieju będzie można obejrzeć w najbliższym czasie w naszej galerii: http://picasaweb.google.pl/rcczestochowa.

Wykorzystane w artykule zdjęcia pochodzą z zasobów Rugby Club Ruda Śląska.

Zobacz też

Rugbiści piłkarzami

Rugbiści gotowi do startu

Roboprojekt kolejnym sponsorem RCC !

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.