Parytety dotarły do rugby

TO, OK, MK / 2013-04-01

W obliczu dynamicznego rozwoju rugby, czego dowodem jest m.in. powrót na Igrzyska Olimpijskie, w coraz większej ilości ośrodków powstają nie tylko męskie, ale i żeńskie drużyny. Na ostatnim zebraniu zarządu Polskiego Związku Rugby omawiana była ciekawa inicjatywa, z jaką wyszedł Rugby Club Częstochowa.

Rozgrywki drużyn mieszanych z powodzeniem rozgrywane są w takich dyscyplinach, jak tenis, curling, czy badminton. - Nie widzimy powodu, dla którego nie miałoby być inaczej w rugby - mówi prezes RCC Mateusz Nowak, który jest pomysłodawcą takiego rozwiązania. - Rugby powinno sprostać wymaganiom XXI wieku i na boisku nie powinno być podziałów płciowych. Poza tym nie da się ukryć, że ze względu na mniejszą liczebność żeńskich drużyn, praktycznie nie mają one możliwości sprawdzić się w klasycznym, 15-osobowym rugby. Ten pomysł ma dać taką możliwość.

Według wstępnego projektu przygotowanego przez PZR, będą jednak istnieć pewne ograniczenia. Mężczyźni mają stanowić formację młyna, zaś w ataku będą grać kobiety. Przewidziany jest też przepis, który mówi, że gracze młyna nie mogą szarżować zawodniczek ataku, zaś w drugą stronę ma być to dozwolone.

Duże zainteresowane pomysłem wykazują również drużyny z Rudy Śląskiej i Łodzi, które wstępnie zgłosiły chęć startu w lidze, mającej wystartować prawdopodobnie od przyszłego sezonu. Do kilku pozostałych klubów posiadających męskie i żeńskie drużyny zostało wysłane zapytanie w tej sprawie.

Co ciekawe, kluby uczestniczące w takich rozgrywkach będą mogły się starać o dotacje unijne związane z równością szans kobiet i mężczyzn. Środki te byłyby przeznaczane z funduszy na poddziałanie 7.3. "Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji" Priorytetu VII "Promocja integracji społecznej" Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. - Jak dowiedziałem się nieoficjalnie od jednego z członków zarządu PZR, przepisy unijne w tym przypadku stawiają dodatkowe wymagania, jak np. to, by przynajmniej jedna osoba na boisku była osobą transseksualną. Jest to spowodowane tym, że nie da się wprowadzić równego parytetu w 15-osobowej drużynie - informuje Nowak. - Nie da się ukryć, że może to być pewien problem, bo póki co podobnie jak inne drużyny nie posiadamy takich zawodników. Jeśli nie uda się znaleźć takiej osoby, również weźmiemy udział w rozgrywkach, bowiem wymaganie związane z posiadaniem transseksualnego zawodnika dotyczy tylko klubów starających się o dotację. - wyjaśnia prezes RCC.

Artykuł był oczywiście żartem prima aprilisowym :)

Zobacz też

Wesołych Świąt!

Finał zimowej akcji naborowej

Alfabet RCC na piąte urodziny

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.