Rugby to sport dla każdego!

Mateusz Nowak / 2012-02-08

Te słowa w kontekście naszej dyscypliny padają niezwykle często, mało kto jednak do końca wierzy, że rugby uprawiać może rzeczywiście każdy bez względu na warunki fizyczne. Z okazji nadchodzącego naboru przygotowaliśmy garść dowodów potwierdzających te słowa.

"Dowód" wypadałoby przeprowadzić na podstawie krótkiej charakterystyki kilku pozycji które występują w rugby i gwarantują jednocześnie niezwykłe bogactwo morfologiczne na boisku.

Fundamentem drużyny rugby są grający z numerem 1 i 3 filarzy młyna. To zawodnicy, którzy na swoje barki przyjmują utrzymanie formacji młyna, w której obie drużyny oddziałują na siebie ogromnymi siłami. Stabilność w tej formacji gwarantuje im między innymi duża masa ciała. Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka zawodnicy ci nie wyglądają jak typowi atleci:

A jednak, widniejący na zdjęciu powyżej Allan Jacobsen (1,78 m, 115 kg.) to podstawowy zawodnik reprezentacji Szkocji, drużyny ze światowej czołówki. Bez takich jak on filarów młyna nie obędzie się żadna drużyna rugby. Zawodnicy o takiej sylwetce mogą rozwijać się pod kątem określonych zadań boiskowych, które pozostają w harmonii z ich warunkami fizycznymi. Ich rola nie ogranicza się jednak do bezmyślnego pchania, czy kilkunastosekundowych epizodów. Są równowartościowymi członkami drużyny. W efekcie rugby daje im możliwość realizacji w sporcie na poziomie wyczynowym.

Jeszcze częściej wątpliwości co do szans na grę w rugby pojawiają się wśród osób o skromnej sylwetce. Wątpliwości te łączą się z obawą o kontuzję i ogólnym przekonaniem o braku szans w boiskowym starciu z większymi przeciwnikami. To kolejny mit, który nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pozycje takie jak łącznik młyna czy obrońca, wymagają w pierwszej kolejności odpowiedniej koordynacji ruchowej, a także szybkości i zwinności. Przykład?

Źródło: telegraph.co.uk

Zawodnik na zdjęciu to Peter Stringer, przez wiele lat podstawowy zawodnik reprezentacji Irlandii, jeden z najlepszych łączników młyna. Warunki fizyczne: 1,69 m. 72 kg.


Źródło: telegraph.co.uk

Will Genia, gwiazda rugby "młodej generacji", reprezentant Australii. Warunki fizyczne: 1,74 m. 85 kg.

Nie bez powodu obaj zawodnicy występują na pozycji łącznika młyna. W grze tej pozycji, która w rugby jest odpowiednikiem czegoś na wzór rozgrywającego, pomaga niewielki wzrost gdyż wielokrotnie w trakcie meczu zagrywają piłkę z ziemi. Jednocześnie dość skromne gabaryty nie są żadną przeszkodą do rywalizacji na najwyższym międzynarodowym poziomie.

Kolejnym przykładem boiskowej różnorodności są wysocy zawodnicy o szczupłej sylwetce. Oni także świetnie sprawdzają się w rugby, grając w młynie, skacząc w formacji autowej i zabezpieczając piłkę.


Źródło: irishrugby.ie

Devin Toner to kolejny w tym artykule zawodnik reprezentacji Irlandii. Mimo niezwykłego wzrostu, ze swoją skromną sylwetką mógłby mieć kłopoty nawet na parkiecie koszykarskim. Tymczasem w rugby stanowi mocny punkt swojego klubie i reprezentacji narodowej!

Jak pokazują powyższe przykłady, rugby to naprawdę sport dla każdego i nie ma w tym stwierdzeniu żadnej przesady! By rozpocząć grę wystarczą chęci i konsekwencja w treningach. Na boisku grają razem niski z wysokim, szczupły z masywnym, a dopiero wzajemnie uzupełniając się mogą odnieść sukces.

Teraz także Ty możesz przekonać się, że rugby to sport dla każdego! Zapraszamy do udziału w zimowym naborze do RCC - www.rcc.czest.pl/nabor

Zobacz też

Przygotowania do sezonu okiem czewa.tv

18 lutego nabór do RCC!

Patryk Weżgowiec w kadrze Polski U-20!

Już niedługo...

Nie przegap

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2020/21

Z powodu pandemii mało brakło, a ten sezon byłby w pełni stracony. Na szczęście powrót uczniów do szkół w maju sprawił, że postanowiono również reaktywować rozgrywki szkolne i to na wszystkich poziomach - miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim. Poniżej ich krótkie podsumowanie.

Kto może grać w rugby?

Każda z dyscyplin sportowych preferuje zawodników o określonych cechach fizycznych. Nie inaczej jest w rugby. Stereotyp, że w rugby odnajdują się zawodnicy o ogromnej posturze jest po części prawdziwy, ale... drużyna złożona tylko z takich osiłków przegrywałaby mecz za meczem....

Fakty i mity kobiecego rugby

Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że mogłabyś dołączyć do żeńskiej drużyny rugby, ale w głowie od razu pojawiało się milion kontrargumentów? Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, najwyższy czas poznać fakty i mity odnośnie kobiecej odmiany tego sportu. Może to Ty...

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.