Pierwsza Piętnastka: Karol Balsam

KM / 2011-11-21

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Karolem Balsamem, zawodnikiem młodego pokolenia, który stanowi o sile pierwszej linii młyna RCC.

1.Jak trafiłeś do drużyny? Pamiętasz swój pierwszy trening
Do drużyny trafiłem z powodu mojej choroby jaką jest cukrzyca. Mój lekarz prowadzący powiedział żeby zaczął coś ćwiczyć, o rugby w Częstochowie wiedziałem od kolegi Kamila Skowrona, więc spytałem go jak jest z treningami i przyszedłem. Na pierwszym treningu biegaliśmy więc za bardzo nie wiedziałem jak to będzie, ale po kilku następnych razach uznałem że ten sport jest dla mnie.

2. Co wiedziałeś o rugby zanim zacząłeś treningi?
Wiedziałem tylko tyle, że gra się jajowatą piłką i można szarżować przeciwnika, o reszcie dowiedziałem się na treningach.

3. Na jakiej grasz pozycji? Opisz swoją rolę na boisku.
Gram na pozycja filaru młyna (1/3) jestem w tzw. pierwszej linii młyna, moim zadaniem jest, „wbijanie” się na pełnej szybkości w przeciwnika, czyszczenie zawodników będących przy przegrupowaniu, pilnowanie linii obrony aby żaden przeciwnik się nie przedarł, a w szczególności stałe fragmenty gry takie jak aut i młyn.

4. Czym zajmujesz się na co dzień oprócz rugby?
Jestem uczniem Technicznych Zakładów Naukowych nr.5 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie.

5. Jak wspominasz swój pierwszy mecze i pierwsze przyłożenie (jeśli było)?
Swój pierwszy mecz zagrałem po ponad półrocznych treningach z Juvenią Kraków. Stres był nie do zniesienia ponieważ tak prawdę mówiąc czułem obawy przed grą z ekstraligową drużyną, ale po 10 minutach gry okazało się że nie jest tak źle. Po meczu dostałem nawet pamiątkową koszulkę od zawodnika Juvenii Marka Odolińskiego. Pierwsze przyłożenie zdobyłem w ostatnim meczu w Częstochowie przeciwko drużynie ze Świecia.

6. Jak koncentrujesz się przed meczem, o czym myślisz przed gwizdkiem rozpoczynającym mecz?
Najczęściej słucham muzyki i staram się wyciszyć myśląc jednocześnie o tym co mam robić na boisku.

7. Czy uprawiałeś jakiś inny sport oprócz rugby?
Inne sporty raczej nie, ale lubię pobawić się w strzelanie ASG, od małego interesowały mnie militaria i taktyki wojskowe. W wolnym czasie staramy się z kolegami wyjść do lasu i postrzelać trochę.

8. Czy masz jakiś autorytet wśród sportowców?
Moim autorytetem jest Michał Jeliński który pokonał przeszkodę jaką jest cukrzyca i zdobył złoty medal w Pekinie, O nim pomyślałem jak zaczynałem grać w Rugby. Skoro on może walczyć cukrzycę, to ja też.

9. Kto jest dla ciebie wzorem w drużynie? A kto w świecie rugby?
Dla mnie wzorem w drużynie jest Michał Krzypkowski, imponuje mi swoją siłą, odwagą i ogarnięciem w grze, gdy się rozpędzi to ciężko go zatrzymać.

10. Czy masz jakieś humorystyczne wspomnienia z boiska?
Najbardziej humorystyczny moment to moje niebieskie bokserki w króliczki które wystawały mi ze spodenek, widać je było na każdym zdjęciu ze mną.

11. W barwach jakiej drużyny chciałbyś zagrać?
Moje marzenie jak pewnie każdego to zagranie w biało-czerwonych barwach.

12. Jakie korzyści twoim zdaniem niesie uprawianie rugby?
Przede wszystkim rozwój fizyczny, dyscyplina, pewność siebie, wiara w swoje możliwości. Wszystkiego po trochu.

13. Jak spędzasz wolny czas?
Wolny czas staram się spędzać ze znajomymi, chodź niestety często przesiaduje dużo przed komputerem i telewizorem. Lecz gdy jest więcej tego czasu to tak jak wcześniej mówiłem biorę kolegów, sprzęt i gonimy się po lesie.

14. Twoja ulubiona potrawa i napój?
Mam słabość do kuchni typowo polskiej, ale ogólnie to lubię wszystko nie mam żadnych ograniczeń chyba, że niektóre zupy i grzyby, tak samo z napojami.

15. Jakie jest twoje największe marzenie?
Największe marzenie to podałem w punkcie 11, do tego ukończyć szkołę z dobrymi stopniami, może iść na studia, zwiedzić trochę świata.

Zobacz też

Nasze rugbistki ósme w Grand Prix kobiet

Video z Zielonej Góry

Rugbistki jadą na finał.

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.