Czy to już koniec tułaczki rugbistów?

Krzysztof Masalski / 2011-08-27

Dzięki podpisanej na początku sierpnia umowie z Miastem nasz klub został gospodarzem obiektu przy ul. Kopalnianej. Czy to już tułaczki rugbistów po różnych boiskach?

Wędrówka po boiskach trwa już ponad dwa lata, a zaczęła się 28 marca 2009 roku kiedy nasi zawodnicy zagrali pierwszy w Częstochowie mecz w "piętnastki", a przeciwnikiem była drużyna z czeskiego Havirzowa. Najciekawsza jest jednak lokalizacja tego pojedynku, gdyż odbył się on... na bocznym boisku przy ul. Kopalnianej. Częstochowianie byli tam wtedy jednak na zupełnie innych zasadach, korzystając z uprzejmości poprzedniego gospodarza - klubu piłkasrkiego K.S. Włodar Częstochowa. Na tym boisku graliśmy mecze w ramach 2 ligi do końca 2009 roku, włącznie z historycznym pierwszym zwycięskim pojedynkiem z Juvenią II Kraków który zakończył się wynikiem 7:0.

W 2010 roku zawodników RCC w akcji oglądać można było w... podczęstochowskiej Kalei, a konkretniej na stadionie Juniora Szarlejka. Mecze rugby cieszyły się tam dużym zainteresowaniem, większe były także możliwości organizacyjne.

Znów jednak rugbiści nie zabawili w jednym miejscu dłużej niż rok kalendarzowy. W efekcie prowadzonej przez Rugby Club Częstochowa akcji "Boisko dla rugbistów" miejsce dla naszych zawodników znalazło się na obiekcie przy ul. Lourdyjskiej wspólnie z piłkarzami Błękitnych Aniołów. Decyzja kto ma być głównym gospodarzem obiektu, była przez magistart zmieniana kilkakrotnie nim wszyscy doszli do wniosku że symbioza w tym przypadku jest po prostu niemożliwa. Zanim jednak do tego doszło, na aniołowie rozegrano dwa mecze rugby.

Podsumowując: Rugby Club Częstochowa od 2009 roku rozegrał w Częstochowie 9 meczy: 4 przy ulicy Kopalnianej, 3 na stadionie klubu Junior Szarlejka w Kalei, 2 przy ul. Lourdyjskiej. Najmilej w klubie wspomina się obiekt w Kalei, czego źródła można upatrywać w licznie pojawiającej się na meczach publiczność, ładnym obiekt, a także korzystnym bilansie meczy – dwa zwycięstwa i remis.

Granie przy ul. Lourdyjskiej okazało się za to totalną „klapą”. Przyjezdne drużyny, aby móc skorzystać z szatni i umyć się, po meczu jeździły na Miejski Stadion Lekkoatletyczny. Płyta boiska była w złym stanie, a jakby tego można było się naniej natknąć na szkło.

Historia zatacza więc koło i dziś rugbiści wracają na ul. Kopalnianą. Przesądni zawodnicy zwracają uwagę, że ostatni rozegrany tam mecz to właśnie zwycięski pojedynek z Juvenią i nie mogą doczekać się kolejnej gry na tym obiekcie. Od pełni szczęścia dzieli nas jednak remont budynku i częsciowa renowacja murawy które rozpoczeły się w tym tygodniu. Według wstępnego scenariusza pierwsze mecze na obiekcie RCC będą możliwę dopiero na wiosnę. Rugbiści skończą więc swoją tułaczkę dopiero w przyszłym roku. W nadchodzącej rundzie jesiennej znów będą skazani na gościnność innych klubów. Gdzie tym razem zawita rugby? Tego jeszcze nie wiadomo.

Zobacz też

"Pierwsza piętnastka": Maciej Gnych

Sroga lekcja od ekstraligowca z Krakowa

W sobotę pierwszy sparing

Już niedługo...

Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w Częstochowie

5.10.2019

dowiedz się więcej

Tabela

2 Liga Rugby

1. RC Ruda Śląska (3) 15
2. RC Częstochowa (2) 5
3. Biało-Czarni Nowy Sącz (2) 5
4. Wataha Zielona Góra (3) 5
5. Miedziowi Lubin (2) 1
Dowiedz się więcej

Nie przegap

Obóz Młodzika w Mikoszewie [Raport]

Za nami pierwszy w historii Rugby Clubu Częstochowa letni obóz sportowy. W Mikoszewie przez tydzień czasu trenowała nasza drużyna młodzików. Odbyła ona w sumie osiem dwugodzinnych jednostek treningowych, które pomogły podnieść poziom sportowy zawodników. Poniżej przedstawiamy w...

Podsumowanie sezonu 18/19 w Szkółce Rugby

Za nami bardzo ciężki, ale i pełen bezcennych doświadczeń sezon 2018/19. Po turnieju finałowym rozegranym w Łodzi, Rugby Club Częstochowa zajął ostatecznie 13. miejsce w klasyfikacji końcowej Turniejów Dzieci i Młodzieży. Natomiast w swoim debiutanckim sezonie drużyna młodzika...

Podsumowanie rozgrywek szkolnych 2018/19

Zakończyły się rozgrywki szkolne w Częstochowie i w Polsce w sezonie 2018/2019. Poniżej pokusimy się o ich telegraficzne streszczenie na poziomie miejskim, wojewódzkim i ogólnopolskim.

RCC w social media

O RCC w mediach

„5 lat RCC” – czyli z pasją przez świat już od 5 lat!

Źródło: Radio Jura

Częstochowscy rugbiści piątą drużyną w Polsce. Kibice byli pod wrażeniem

Źródło: Gazeta Wyborcza (8.07.2014)

Rugby – jedyny prawdziwy zespołowy sport walki

Źródło: czestochowskie24.pl
Wszystkie prawa zastrzeżone dla RCC. Wykorzystywanie bez zgody Klubu materiałów opublikowanych na stronie jest bezwzględnie zabronione.
Created by agencja marketingowa Niebieski Lis.